eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2008

2008-02-06 00:54

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2007


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeksy popytu straciły 14 punktów w stosunku do poprzednich rekordowych notowań kwartalnych i 13 punktów w stosunku do równie rekordowych notowań rocznych, powracając do poziomu sprzed półtora roku. Nie jest to żadna katastrofa, gdyż ciągle znajdują się w granicach prawie 80 pkt., ale wynik wyraźnie sygnalizuje oczekiwanie osłabienia popytowej strony gospodarki. Obserwowane przyhamowanie sprzedaży detalicznej oraz dynamiki płac może wskazywać na spowolnienie wzrostu popytu krajowego, a rosnąca mimo odpływu kapitału spekulacyjnego aprecjacja złotego, może prowadzić do dalszej erozji konkurencyjności eksportu, co przy osłabieniu koniunktury na Zachodzie grozi spadkiem popytu eksportowego. Równie niepokojący jest obserwowany wzrost napięć na rynkach finansowych, prowadzący do wzrostu ryzyka inwestycyjnego, co może ostudzić skłonności inwestycyjne przedsiębiorstw.

Według dr Stanisława Kubielasa kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw jest na razie dobra, a wysoka rentowność zachęca do inwestycji i utrzymuje się wysoka dynamika kredytu, ale spodziewany wzrost stóp procentowych może ją przyhamować. Wobec pogorszenia klimatu i wzrostu ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych niepewne jest też utrzymanie dotychczasowego tempa napływu inwestycji zagranicznych.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Oba indeksy finansów, roczny i kwartalny, wykazują niewielkie zmiany w stosunku do notowań z poprzedniego roku oraz dużą stabilność w przekroju czasowym. Prognoza indeksu finansów na rok bieżący jako jedyna z czynników właściwie nie uległa zmianie. Sektor przedsiębiorstw wykazuje już drugi rok niezmiennie rekordową rentowność oraz nadpłynność finansową. Ten ostatni wskaźnik jest za wysoki, ale może okazać się dogodnym amortyzatorem w trudnych czasach. Dr Stanisław Kubielas twierdzi, że dobra kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw, a także banków, stanowi teraz o odporności naszej gospodarki na szoki zewnętrzne, pewnego rodzaju poduszkę finansową do miękkiego lądowania w razie pogorszenia koniunktury. Oczekuje się jednak stopniowego obniżenia płynności, przyhamowania akcji kredytowej i wzrostu stóp procentowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: