eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coraz lepsze samopoczucie Polaków

Coraz lepsze samopoczucie Polaków

2008-01-02 12:05

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że w mijającym roku poprawiło się samopoczucie Polaków i jest ono najlepsze od przełomu 1989 roku. Sondaż pokazuje również, że w dalszym ciągu jednak co trzeci ankietowany czuje się jako obywatel lekceważony przez rządzących.

Przeczytaj także: Polacy mają lepsze samopoczucie

54 procent respondentów w ostatnim roku wielokrotnie było zadowolonych, ponieważ coś im się powiodło w życiu. Dla porównania w 2006 roku takich osób było 49 procent, a w 1989 roku było ich 29 procent. 54 procent osób przyznaje natomiast, że wielokrotnie poczuło pewność, że wszystko w ich życiu układa się dobrze. 49 procent podkreśliło zaś, że było wielokrotnie dumnych ze swoich osiągnięć, a 48 procent twierdzi, że było czymś szczególnie zaciekawione, zainteresowane lub podekscytowane.

38 procent ankietowanych twierdzi, że w minionym roku wielokrotnie zdarzało im się być zdenerwowanym lub rozdrażnionym, a co trzeci respondent przyznał, że często miał poczucie, że jako obywatel jest lekceważony przez władzę.

28 procent Polaków przyznało, że wielokrotnie nie obce im było uczucie znużenia oraz zniechęcenia. Co czwarta osoba twierdzi natomiast, że odczuwała wielokrotnie bezradność.

Ankietowani podkreślali także, że wielokrotnie czuli się nieszczęśliwi lub byli w depresji (jedna piąta badanych), a tyle samo osób twierdzi, że odczuwało wielokrotnie wściekłość.

Respondenci odpowiadali również na pytania dotyczące nastrojów w swoim otoczeniu. Dwie piąte badanych wystawiło pozytywne oceny, podkreślając odprężenie i zadowolenie. Tym uczuciom towarzyszy poczucie, że jest trochę lepiej (30 procent) i - znacznie rzadziej- wiara w lepsze jutro (12 procent).

Ponad połowa badanych określa negatywnie nastroje w swoim środowisku. Jedna trzecia z nich (29 procent) twierdzi, że ludziom towarzyszy niepokój o przyszłość, niepewność jutra, a 12 procent dostrzega apatię, rezygnację, pogodzenie się z losem. 10 procent natomiast widzi ogólne niezadowolenie i brak wiary w możliwość jakiejkolwiek zmiany na lepsze.

Badanie CBOS zostało zrealizowane w dniach od 1 do 4 grudnia 2007 roku na reprezentatywnej próbie losowej 870 dorosłych Polaków.

oprac. : Izabela Okrój-Hernik / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: