eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy mają lepsze samopoczucie

Polacy mają lepsze samopoczucie

2005-12-28 00:03

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS samopoczucie Polaków w 2005 roku jest najlepsze od kilku lat. Prawie połowa ankietowanych - 49 procent przyznała się, że doświadcza w życiu pozytywnych emocji, a 43 procent jest zdania, że wszystko układa się dobrze, przy czym jednocześnie prawie połowa respondentów często odczuwa rozdrażnienie.

Przeczytaj także: Coraz lepsze samopoczucie Polaków

Coraz mniej Polaków doświadcza uczucia zniechęcenia, znużenia, stanów depresyjnych i jest to obecnie 36 procent ankietowanych, podczas gdy w 1989 roku do takich stanów przyznawało się aż 59 procent respondentów. Do najtrudniejszych dla Polaków należał 1991 rok, kiedy to pojawiło się na ogromną skalę bezrobocie.

Na tegoroczne dobre samopoczucie Polaków miały wpływ zapewne wybory prezydenckie i parlamentarne. Badanie CBOS pokazało, że lepiej czują się osoby, które mają prawicowe poglądy polityczne oraz respondenci, którzy związani są z Kościołem. Poprawie samopoczucia Polaków służy również pozytywne postrzeganie środowiska społecznego. 41 procent ankietowanych obawia się jednak swojej przyszłości, a 19 procent jest zdania, że w ich otoczeniu nie zajdą znaczące zmiany, które poprawią ich samopoczucie.

Najgorzej widzą swoje środowisko osoby, które mają lewicowe poglądy polityczne. 45 procent z nich odczuwa lęk przez przyszłością, a 22 procent brakuje wiary w jakąkolwiek poprawę. Podobnie oceniają sytuację osoby, które żyją w złych warunkach materialnych oraz najgorzej sytuowani.

oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: