eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007

GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007

2007-09-26 01:14

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest we wrześniu oceniany pozytywnie, na poziomie obserwowanym od marca br. Na optymistyczne nastroje przedsiębiorców wpływają nadal zadowalające oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji i sytuacji finansowej, przy ostrożniejszych niż w sierpniu odpowiednich prognozach - podaje Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2007

Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają przedsiębiorcy prowadzący działalność we wszystkich badanych działach przetwórstwa przemysłowego. We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest optymistycznie, nieznacznie gorzej niż w sierpniu br. i we wrześniu ubiegłego roku. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, choć nadal korzystnymi ocenami dotyczącymi bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest oceniany pozytywnie, nieznacznie gorzej niż w sierpniu, lecz lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat. Wpływają na to mniej optymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Bieżąca sprzedaż i sytuacja finansowa są nadal oceniane pozytywnie, nieznacznie lepiej niż w sierpniu.

We wrześniu we wszystkich badanych grupach przedsiębiorstw usługowych oceny koniunktury są pozytywne. Najbardziej korzystne opinie, lepsze od sygnalizowanych w sierpniu i w analogicznym miesiącu od 2003 r., zgłaszają firmy z sekcji pośrednictwo finansowe. Najmniej korzystnie, podobnie jak przed miesiącem oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji ochrona zdrowia i opieka społeczna.

1. Przetwórstwo przemysłowe

We wrześniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany podobnie jak w sierpniu (plus 24). Poprawę koniunktury w obu miesiącach sygnalizuje 33% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 9%. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy sygnalizują szybszy wzrost bieżącego portfela zamówień (zarówno krajowego jak i zagranicznego), zwiększa się też bieżąca produkcja. Odpowiednie prognozy są korzystne, choć nieco ostrożniejsze od przewidywań z sierpnia. Poziom zapasów wyrobów gotowych kształtuje się nadal nieco poniżej poziomu uważanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymuje się notowana od marca korzystna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Mimo nieznacznych trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy bez opóźnień regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszą, choć nieco wolniejszą niż prognozowano w sierpniu, poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy planują utrzymanie wzrostu zatrudnienia na poziomie prognozowanym w sierpniu. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć nieco szybciej niż wskazywały prognozy z poprzedniego miesiąca.

Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. We wrześniu najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 33 – spadek o 1 punkt), wyrobów chemicznych (plus 32 – spadek o 2 punkty), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 31 – wzrost o 2 punkty), mebli (plus 29 – wzrost o 2 punkty), metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń (plus 29 – spadek o 2 punkty), drewna i wyrobów z drewna oraz z korka (z wyłączeniem mebli), wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania (plus 28 – wzrost o 5 punktów), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 28 – spadek o 5 punktów), artykułów spożywczych i napojów; produkcja wyrobów tytoniowych (plus 27 – spadek o 1 punkt) oraz prowadzący działalność wydawniczą; poligraficzną i reprodukcję zapisanych nośników informacji (plus 27 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca).

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Analiza rynku nieruchomości

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: