eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Analiza rynku nieruchomości

Analiza rynku nieruchomości

2007-09-26 01:18

Analiza rynku nieruchomości

Jak oceniana jest sytuacja na rynku nieruchomości. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Specjaliści z branży nieruchomości z optymizmem patrzą w przyszłość. Jak wynika z badania "Kondycja i perspektywy rozwoju branży nieruchomości" przeprowadzonego przez SMG/KRC na zlecenie kancelarii Krawczyk i Wspólnicy, aż 76 proc. respondentów ocenia sytuację na rynku nieruchomości jako dobrą lub bardzo dobrą.

Przeczytaj także: Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku?

Zawrotne w ostatnim czasie tempo wzrostu cen mieszkań już teraz dla wielu osób stanowi barierę nie do pokonania. Nie martwi to jednak przedstawicieli branży, ponieważ w Polsce w dalszym ciągu buduje się za mało mieszkań. Specjaliści przewidują, że koniunktura będzie się utrzymywała jeszcze przez 3 - 4 lata, właśnie z powodu nadwyżki popytu nad podażą. Deweloperzy tłumaczą też, dlaczego budują znacznie mniej, niż wynika to z zapotrzebowania. Ich zdaniem, dzieje się tak głównie z powodu braku planów zagospodarowania przestrzennego - w ten sposób odpowiedziało 30 proc. respondentów. Co ciekawe, 25 proc. ankietowanych twierdzi, że problem tkwi w nieuregulowanym stanie prawnym nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Jak oceniana jest sytuacja na rynku nieruchomości.

Jak oceniana jest sytuacja na rynku nieruchomości.

"Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest oczywiście przeszkodą dla lokalizacji dużych i specyficznych inwestycji, dla większości inwestorów, zwłaszcza deweloperów mieszkaniowych. Oznacza to konieczność przebrnięcia przez jeszcze jedną, długotrwałą procedurę administracyjną przed przystąpieniem do realizacji zadania" - mówi Michał Kozłowski z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy Spółka Komandytowa, kierujący zespołem prawa nieruchomości.

"Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, pomimo że postulowana od dawna, doczekała się wreszcie pierwszego czytania, lecz zapewne nie uda się jej uchwalić Sejmowi bieżącej kadencji. Tymczasem z uporem, przez długi czas zajmowano się, i w końcu uchwalono, mocno kontrowersyjną w aspekcie zgodności z konstytucją i prawem unijnym, ustawę reglamentującą działalność mniejszych i większych obiektów handlowych. Przedsiębiorcy oczekują od legislatorów działania, ale bynajmniej nie chodzi im o jeszcze jeden akt prawny regulujący szczegółowo kolejny aspekt ich działalności, lecz o wprowadzenie rozwiązań zmierzających do przyśpieszenia niezbędnych i usunięcia zbędnych procedur biurokratycznych" - dodaje Kozłowski.

Z danych statystycznych wynika, że od stycznia do czerwca tego roku oddano w Polsce do użytku 52,7 tys. mieszkań. W porównaniu do analogicznego okresu 2006 r. oznacza to wzrost zaledwie o 4,7 proc. Co ciekawe, w tym samym czasie 2007 roku wydano pozwolenia na budowę 114,4 tys. mieszkań, co oznacza 54 proc. przyrost wydanych nowych pozwoleń. Jednocześnie rozpoczęto budowę 86,2 tys. mieszkań, czyli o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku (źródło: Ministerstwo Gospodarki, Analiza sytuacji gospodarczej Polski w I połowie 2007 r. czerwiec, sierpień 2007).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: