eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007

GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007

2007-09-26 01:14

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2007


Spośród badanych jednostek 4,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,5% w sierpniu br. wobec 3,9% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę – tak jak przed miesiącem – zgłasza 71%, we wrześniu ub.r. – 75%), kosztami zatrudnienia (64% we wrześniu i 63% w sierpniu br. wobec 56% we wrześniu 2006 r. – jest to bariera, której znaczenie w skali roku najbardziej wzrosło) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (56% badanych przedsiębiorstw we wrześniu i 54% w sierpniu br. wobec 52% we wrześniu 2006 r.). W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 46% do 34% we wrześniu 2007 r.).

4. Usługi

Od początku 2005 r. utrzymują się bardzo korzystne oceny koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe. We wrześniu jest ona oceniana nadal bardzo optymistycznie, nieco lepiej niż przed miesiącem (plus 61 wobec plus 58 w sierpniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 62% badanych firm, a jej pogorszenie – 1% (w sierpniu poprawę zgłaszało 58%, badane jednostki nie sygnalizowały pogorszenia swojej sytuacji). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na poprawę ocen koniunktury wpływają bardziej optymistyczne niż zgłaszane w ubiegłym miesiącu oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz bieżącej sprzedaży. W konsekwencji obecna i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana bardzo korzystnie. Dyrektorzy firm sygnalizują nieznaczny wzrost bieżących cen usług. Przyszłe ceny mogą rosnąć w stopniu zbliżonym do przewidywanego w ubiegłym miesiącu. Nadal prognozowany jest wzrost zatrudnienia.

Od połowy 2006 r. obserwowana jest tendencja wzrostowa koniunktury w sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność. We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 22 (w sierpniu plus 23). Poprawę koniunktury odnotowuje 30% badanych firm, a jej pogorszenie – 8% (w sierpniu odpowiednio: 31% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco wolniejsze niż w sierpniu tempo wzrostu bieżącego popytu i sprzedaży, a w konsekwencji i sytuacji finansowej. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach zarówno popyt na tego typu usługi jak i ich sprzedaż będą nadal rosnąć. Można się też spodziewać dalszej poprawy sytuacji finansowej badanych jednostek. Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia, choć w skali nieco mniejszej niż prognozowano w sierpniu. Sygnalizują również spadek bieżących i przyszłych cen oferowanych usług.

Przedsiębiorstwa usługowe z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej od początku 2005 r. oceniają swoją koniunkturę coraz bardziej optymistycznie. We wrześniu oceny te kształtują się na poziomie plus 16 (w sierpniu plus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 7% (w sierpniu odpowiednio: 22% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny zarówno bieżącego jak i prognozowanego popytu oraz sprzedaży są optymistyczne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Korzystne są też oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek planują dalszy wzrost zatrudnienia na poziomie zbliżonym do prognoz sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest też wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.

Od początku 2006 r. jednostki z sekcji hotele i restauracje zgłaszają korzystne oceny koniunktury. W wrześniu są one pozytywne, choć nieco mniej optymistyczne niż przed miesiącem (plus 14 wobec plus 18 w sierpniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w sierpniu odpowiednio: 26% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na ostrożniejsze oceny koniunktury wpływają mniej korzystne niż przed miesiącem opinie dotyczące zarówno bieżącego jak i przyszłego popytu oraz sprzedaży usług, a także sytuacji finansowej. We wrześniu dyrektorzy firm sygnalizują nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen. Przewidywany jest niewielki wzrost zatrudnienia, mniej znaczący niż prognozowano w sierpniu.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Analiza rynku nieruchomości

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: