eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007

GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007

2007-09-26 01:14

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2007


Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę mniej optymistycznie niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż w sierpniu przewidywaniami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są korzystniejsze niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych przekraczają poziom uznawany przez producentów za wystarczający. Odnotowywane zwiększanie się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów powoduje, że mniej optymistycznie oceniają swoje możliwości producenci terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są też mniej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przewidywany wzrost liczby zatrudnionych może być nieco mniejszy niż planowano w sierpniu. Ceny wyrobów chemicznych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do sygnalizowanego w prognozach formułowanych przed miesiącem.

Producenci mebli oceniają koniunkturę optymistycznie, nieco korzystniej niż przed miesiącem. Ma na to wpływ poprawa ocen dotyczących bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie niższym od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż zwiększają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są korzystne, lepsze od przewidywań z sierpnia. Dyrektorzy planują zwiększyć zatrudnienie. Prognozowany wzrost cen mebli może być nieco wyższy od przewidywanego przed miesiącem.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę optymistycznie, choć mniej korzystnie niż w sierpniu. Wpływają na to gorsze niż przed miesiącem oceny dotyczące zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz przyszłej produkcji. Bieżąca produkcja jest oceniana bardziej optymistycznie niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie nieznacznie niższym od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo niewielkich opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są nadal korzystne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Dyrektorzy planują dalszy wzrost zatrudnienia, choć na mniejszą skalę niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny maszyn i aparatury elektrycznej mogą rosnąć wolniej niż prognozowano w sierpniu.

W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest nadal optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem. Utrzymuje się wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji. Przewidywania w tym zakresie są nieznacznie ostrożniejsze niż w sierpniu. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest niższy od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo utrzymujących się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nadal terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są w dalszym ciągu optymistyczne. Dyrektorzy planują niewielki wzrost zatrudnienia, nieco większy niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć szybciej niż prognozowano w sierpniu.

We wrześniu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę korzystniej niż miesiąc wcześniej. Spowodowane to jest szybszym niż w sierpniu wzrostem zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Nieznacznie zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują zwiększenie opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, to z nieznacznymi tylko trudnościami regulują swoje zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne. Przedsiębiorcy planują zwiększyć zatrudnienie. Ceny wyrobów włókienniczych mogą rosnąć szybciej niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Analiza rynku nieruchomości

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: