GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007
2007-09-26 01:14
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2007
Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają we wrześniu koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest bardziej optymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są też lepsze niż w sierpniu. Zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Producenci nie odczuwają trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, co powoduje, że mogą regulować swoje bieżące zobowiązania finansowe z mniejszymi opóźnieniami niż w sierpniu. Przewidywania w tym zakresie są lepsze niż przed miesiącem i charakteryzują się niewielkim optymizmem. Dyrektorzy zamierzają dokonać redukcji zatrudnienia na poziomie przewidywań sprzed miesiąca. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą ulec dalszym obniżkom.
2. Budownictwo
We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 31 (w sierpniu plus 34). Poprawę koniunktury sygnalizuje 37% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 6% (w sierpniu odpowiednio 39% i 5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorstwa odnotowują nadal znaczący, choć nieco wolniejszy niż w sierpniu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w tym zakresie są nadal korzystne, choć ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu. W konsekwencji należy oczekiwać nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie.
Zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych jak i jej prognozy są w dalszym ciągu korzystne, choć ostrożniejsze niż w sierpniu. W porównaniu z przewidywaniami z ubiegłego miesiąca przedsiębiorcy przewidują wolniejszy, choć nadal znaczący, wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4% (podobnie jak w sierpniu br. i we wrześniu 2006 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (59% badanych przedsiębiorstw we wrześniu, 58% w sierpniu br. wobec 47% we wrześniu ub. roku) oraz kosztami zatrudnienia (58% we wrześniu, 59% w sierpniu br. wobec 53% we wrześniu ub. roku). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z kosztami materiałów (46% jednostek we wrześniu br. wobec 52% w ubiegłym miesiącu i 27% we wrześniu 2006 r.), natomiast zmalało – znaczenie barier związanych z konkurencją ze strony innych firm (51% we wrześniu, 49% w sierpniu br. wobec 61% we wrześniu ub. roku), niedostatecznym popytem (16% we wrześniu, 17% w sierpniu br. wobec 22% we wrześniu ub. roku) oraz trudnościami z uzyskaniem kredytu (9% w sierpniu i wrześniu br. wobec 15% we wrześniu ub. roku).
Podobnie jak przed rokiem,we wrześniu br. 6% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 76% jako wystarczające, a 18% jako zbyt małe.
3. Handel detaliczny
We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie plus 9 (plus 10 w sierpniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 23% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem 24%), jej pogorszenie, tak jak w sierpniu – 14%. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
![Koniunktura gospodarcza w IV 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w IV 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-IV-2025-266190-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl