eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ewolucja złośliwego oprogramowania IV-VI 2007

Ewolucja złośliwego oprogramowania IV-VI 2007

2007-08-13 11:43

Ewolucja złośliwego oprogramowania IV-VI 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował nowy raport kwartalny na temat zagrożeń bezpieczeństwa IT, zatytułowany "Ewolucja szkodliwego oprogramowania: kwiecień - czerwiec 2007". W raporcie skoncentrowano się na kluczowych momentach problematycznych związanych z ewolucją Internetu oraz nowych technologiach i lukach w zabezpieczeniach.

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania I-III 2007

Nowy artykuł firmy Kaspersky Lab diametralnie różni się od poprzednich raportów kwartalnych. Wydarzenia, jakie miały miejsce w pierwszej połowie 2007 r., świadczą o tym, że sposoby rozprzestrzeniania zagrożeń ewoluują od stosowania socjotechniki do coraz powszechniejszego wykorzystywania różnego rodzaju luk w zabezpieczeniach.

Trwa "kryzys koncepcji" obserwowany wśród twórców wirusów, o którym pisano pod koniec zeszłego roku (obawiając się, że w najbliższej przyszłości doprowadzi on do kryzysu). Obecnie obserwuje się brak zupełnie nowych zagrożeń oraz coraz większą komercjalizację środowiska tworzenia wirusów. Cyberprzestępcy przechodzą na masową produkcję prymitywnych szkodliwych programów. Jedyną rzeczą, jaka interesuje twórców wirusów, jest zarabianie brudnych pieniędzy. Nie są zdolni do wymyślania nowych koncepcji, więc zamiast tego próbują "wycisnąć" co się da ze starych technologii, dzięki czemu branża antywirusowa znajduje się teraz w dobrej sytuacji. Jak podkreślają autorzy artykułu, najgorsze jest jednak to, że ponad jakość przedkłada się ilość. Ilość prymitywnych szkodliwych programów, które kradną co się da, ciągle rośnie, jednak sytuacja bardziej przypomina przepychankę niż wojnę "koncepcyjną".

W artykule zrelacjonowano przebieg "partyzanckiej" cyberwojny, podczas której atakowane były rosyjskie i estońskie strony internetowe. Szczegółowo opisano, w jaki sposób ucierpiały strony konfliktu oraz rozważono problem identyfikacji osób kierujących i przeprowadzających tego typu ataki w przyszłości, szczególnie w kontekście stosunków międzynarodowych.

Według analityków z firmy Kaspersky Lab, istotnym trendem jest dalsza ewolucja zagrożeń mobilnych. W poprzednim kwartale wykryto pierwszego trojana stworzonego dla systemu Symbian i rozprzestrzeniającego się za pośrednictwem wiadomości SMS. Ponadto raport stara się odpowiedzieć na pytanie, jak bezpieczny jest w rzeczywistości iPhone firmy Apple, który niedawno pojawił się w sprzedaży.

Estonia

Wydarzenia, jakie miały miejsce pod koniec kwietnia i na początku maja, pozostaną prawdopodobnie tymi, które wywołały najwięcej dyskusji w 2007 r. Po raz pierwszy w historii politycy, przedstawiciele sił zbrojnych oraz eksperci komputerowi z całego świata podjęli ten wciąż wirtualny temat: cyberwojna.

Temat ten dotyczył Estonii, a dokładniej ataków na kilkadziesiąt serwerów w estońskim sektorze Internetu. Wszystko zaczęło się w połowie kwietnia, gdy estoński rząd postanowił usunąć z jednego z tallińskich placów pomnik ku czci radzieckich żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej podczas wyzwalania Tallinna. Decyzja ta spotkała się z dużym sprzeciwem ze strony Rosji i doprowadziła do pogorszenia stosunków politycznych między tymi dwoma państwami.

Podobne napięcia w stosunkach między Rosją i byłymi republikami Związku Radzieckiego, które robiły wszystko co w ich mocy, aby odciąć się od radzieckiej przeszłości, miały miejsce już wcześniej. Incydent ten mógł pozostać jedynie sprawą w sferze dyplomatycznej, gdyby nie nałożyło się na to jeszcze kilka innych czynników, i nie wydarzyło się coś jeszcze.

27 kwietna estońskie strony internetowe prezydenta, premiera, parlamentu, policji oraz wielu ministrów uległy przeciążeniu z powodu ogromnej liczby żądań wysyłanych z tysięcy komputerów zlokalizowanych na całym świecie. Miało to miejsce wkrótce po tym, jak policja rozpędziła demonstrantów w Tallinnie, którzy protestowali przeciwko usunięciu pomnika. W starciu z policją ponad 600 osób zostało aresztowanych, a około stu odniosło obrażenia.

 

1 2 ... 10 ... 11

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: