eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eksport: należy wesprzeć małe firmy

Eksport: należy wesprzeć małe firmy

2007-07-24 11:24

Eksport: należy wesprzeć małe firmy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polski eksport "stoi" na dużych firmach z kapitałem zagranicznym - podkreśla PKPP Lewiatan. Według pracodawców, aby do grupy eksporterów na trwałe dołączyły firmy z sektora MŚP należy powołać do życia instytucję, do zadań której będzie należało wspieranie polskiego eksportu oraz polskich inwestorów za granicą poprzez zdobywanie, przetwarzanie i przekazywanie informacji o rynkach zagranicznych. Instytucję, która będzie koordynowała działania innych podmiotów w tym zakresie.

Przeczytaj także: Jakie znaczenie ma dla Polski wymiana handlowa z Niemcami?

W 2006 r. wartość polskiego eksportu wyniosła prawie 88 mld euro (GUS; a 93,3 mld euro – wg NBP), i wzrosła o 23,1% w stosunku do 2005 r. Jednak już w 2006 r. dynamika importu (124,2%) była wyższa od dynamiki eksportu. Miało to ujemny wpływ na wzrost PKB. W 2007 r. eksport nadal rośnie – po 5. miesiącach 2007 r. jego wartość była wyższa o 12% niż w tym samym okresie 2006 r., ale jego dynamika z miesiąca na miesiąc spada. Utrwala się natomiast wyższa dynamika importu (po 5. miesiącach import był wyższy o 14,5% w stosunku do tego samego okresu 2006 r.). W efekcie od 2006 r. eksport netto (eksport minus import) wpływa ujemnie na dynamikę wzrostu PKB. Ponadto mamy ciągle najmniejszą wartość eksportu na głowę mieszkańca w UE.

Co prawda wyniki przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników (firmy średnie i duże) wskazują, że odsetek firm-eksporterów rośnie, rośnie również udział przychodów z eksportu w przychodach ogółem, ale, jak podkreśla Lewiatan, dzieje się to w grupie firm, które stanowią zaledwie 1,02% ogólnej liczby przedsiębiorstw w Polsce (GUS, luty 2007). Natomiast dane dotyczące liczby eksporterów w całym sektorze przedsiębiorstw wskazują wyraźnie na regres – liczba eksporterów wynosiła w najlepszym pod tym względem 2003 r. 50 075, a w 2006 r. spadła o ponad 1/3 - do 31 777 firm. Przy czym liczba firm-eksporterów z udziałem kapitału zagranicznego spadła w tym czasie o 28%, a firm-eksporterów bez udziału kapitału zagranicznego w znacznie większym stopniu – o 38% (prawie 16,5 tys. firm). Dzisiaj 54% polskiego eksportu jest realizowane przez firmy z kapitałem zagranicznym.
Zdaniem Lewiatana, dane te bardzo wyraźnie wskazują, że polski eksport „stoi” na dużych firmach z kapitałem zagranicznym. Wskazują również, że wartość eksportu przypadająca na jedno eksportujące przedsiębiorstwo rośnie, a to oznacza, że jeśli ktoś wypada z eksportowej gry, to są to firmy z sektora MŚP. Mamy zatem do czynienia z umacnianiem się pozycji na rynkach zagranicznych silnych, dużych firm-eksporterów. Ich strategia nastawiona na rynki zewnętrzne nie została zmieniona przez wzrost konsumpcji na rynku polskim. Nie wpływa także na ich decyzje wysoki kurs złotego w stosunku do euro i do dolara (przy eksporcie o dużej wartości opłacalne jest ubezpieczenie się od ryzyka walutowego). Jednocześnie firmy mniejsze rezygnują z walki o rynki zagraniczne – uważają, że łatwiej jest im konkurować na rynku krajowym. Koncentrując się na rynku krajowym pozbywają się (lub ograniczają) także ryzyko walutowe - podkreślają specjaliści z PKPP Lewiatan.

 

1 2 ... 4

następna

Bezrobocie w Polsce VI 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: