eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2007

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2007

2007-04-27 00:11

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2007


Według Lewiatana, w obecnych notowaniach obok rekordowych indeksów popytu charakterystyczna jest bardzo istotna poprawa indeksu makroekonomicznego, wynikająca z szybko spadającego bezrobocia, utrzymującego się niskiego deficytu obrotów bieżących (mimo przyspieszenia gospodarki) oraz niskiego deficytu budżetowego.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu pozostają na rekordowym poziomie, sięgając 96 punktów (o jeden punkt wyżej od notowań z poprzedniego miesiąca). Koniunkturę utrzymuje szybkie tempo wzrostu popytu, szczególnie wewnętrznego. Popyt konsumpcyjny rośnie dzięki szybkiemu wzrostowi funduszu płac, na co składa się widoczne przyspieszenie dynamiki płac i stały szybki wzrost zatrudnienia. Według Lewiatana, przedsiębiorstwa chcące wykorzystać dobrą koniunkturę muszą w sytuacji maksymalnego wykorzystania obecnych mocy produkcyjnych inwestować, co kreuje popyt inwestycyjny. Pomimo przyspieszenia popytu wewnętrznego nie rośnie nawet oczekiwany deficyt handlowy, bo konkurencyjny eksport w pełni nadąża za wzrostem importu. Luty zamknął się nieoczekiwanie niskim tak deficytem handlowym, jak i obrotów bieżących. Popyt wewnętrzny najwyraźniej przejmuje rolę, jaką pełnił eksport netto w ubiegłych latach, ale utrzymująca się dynamika eksportu pozwala na bardziej optymistyczne prognozy odnośnie salda handlu zagranicznego w tym roku.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów zasadniczo nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Utrzymują się na stosunkowo wysokiej pozycji, co odzwierciedla bardzo dobrą kondycję finansową sektora przedsiębiorstw, potwierdzoną danymi statystycznymi za ostatni kwartał ubiegłego roku. Jedynym wskaźnikiem ocenianym nadal negatywnie jest zbyt wysoka płynność sugerująca niedostateczne produkcyjne wykorzystanie aktywów. Podaż kredytu dla przedsiębiorstw wyraźnie rośnie, ale należy spodziewać się także wzrostu kosztów finansowych w wyniku podwyżki stóp procentowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: