eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagraniczne telewizje o Polsce XI 2006

Zagraniczne telewizje o Polsce XI 2006

2006-12-13 00:21

Przeczytaj także: Zagraniczne telewizje o Polsce X 2006


ARD, ZDF, EuroNews i TV5 wykazały zainteresowanie wyborami lokalnymi w Polsce. We wszystkich przekazach podkreślano, ze wybory były "prawdziwym testem dla rządzących od roku konserwatystów". Media oceniły wyniki wyborów z perspektywy Warszawy. Przegrana Kazimierza Marcinkiwicza z Hanną Gronikiewicz-Walz w wyborach prezydenckich w stolicy oraz porażki Prawa i Sprawiedliwości w wielu miastach oznaczają, według relacji mediów, "znaczące pogorszenie" (significant setback) pozycji PiSu.

Pozostałe doniesienia zagranicznych stacji telewizyjnych były poświęcone dyrektywie usługowej (pracownicy europejscy, którzy chcą wykonywać swoją profesję w innym kraju Unii Europejskiej, będą stosować się do systemu panującego w kraju, do którego przyjeżdżają), polskim imigrantom zarobkowym, korupcyjnej propozycji złożonej Jackowi Bąkowi oraz wycofaniu polskich wojsk z Iraku. Media podejmowały również temat Radia Maryja i sprawy katyńskiej.

Interesująca jest widoczna zmiana w podejściu ZDF, publicznego nadawcy niemieckiego, do prezentowania Polski. Od czasu wizyty premiera J. Kaczyńskiego w Niemczech stacja ta nadała więcej materiałów o naszym kraju, Polakach i zwykłych problemach. W listopadzie niemieccy widzowie obejrzeli zarówno doniesienia o narodzinach pięcioraczków w Poznaniu, polskim sanatorium w Kamieniu Pomorskim, które cieszy się popularnością wśród niemieckich emerytów, jak i reportaże o rafinerii Możejki i zagrożeniach wynikających z niepewności dostaw energetycznych.

W analizie semantycznej wyemitowanych w listopadzie materiałów wyróżniają się następujące stwierdzenia – w Polsce działają media o religijnym profilu, które regularnie "mieszają się do polityki, kierują swój program do ultrakonserwatywnych Polaków oraz uderzają w nacjonalistyczne oraz antysemickie tony". Polska to też "pierwszy kraj spośród nowych członków Unii Europejskiej, który zdecydował się na użycie weta", i w związku z tym, według niektórych mediów, "odegrała rolę psującego nastrój".

Nasze państwo ma jedną z "najbardziej restrykcyjnych legislacji o przerywaniu ciąży", nie ma obecnie "odpowiedniego klimatu" dla profilaktyki HIV, a "pod rządami Kaczyńskich wzrasta niechęć wobec prewencji zakażeń HIV". Inne materiały przedstawiały Polskę jako kraj, który "stał się widocznym aktorem światowej gospodarki", a "polska młodzież jest jedną z najlepiej wykształconych w Europie centralnej i wschodniej", ponieważ "w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób studiujących wzrosła tu trzykrotnie". Ponadto polscy pracownicy za granicą, choć to "tymczasowi wygnańcy, są zmotywowani, pracowici, obecni i chętni do pracy".

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Tematy analizowanych przekazów w podziale na ocenę.

Tabela 1. Tematy analizowanych przekazów w podziale na ocenę.



poprzednia  

1 2

Samochody używane XI 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: