eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zadowolenie Polaków z pracy

Zadowolenie Polaków z pracy

2006-12-12 00:18

Zadowolenie Polaków z pracy

Argumenty istotne dla respondentów przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe do pracy za granicę. © fot. mat. prasowe

Co drugi pracownik zatrudniony w średnim lub dużym przedsiębiorstwie byłby skłonny przyjąć propozycję pracy za granicą - wynika z ogólnopolskiego badania satysfakcji pracowników, zrealizowanego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) we współpracy z Pracuj.pl. Czynniki skłaniające do podjęcia takiej decyzji to przede wszystkim wysokość przyszłego wynagrodzenia oraz możliwość poznania obcego języka.

Przeczytaj także: Satysfakcja Polaków z pracy 2010

Już po raz drugi IIBR zapytał pracowników średnich i dużych przedsiębiorstw o ich zadowolenie z wykonywanej pracy, czynniki, które motywują do pracy, stosunki interpersonalne panujące w miejscu zatrudnienia oraz o ich plany zawodowe. Nowością badania było sprawdzenie, czy respondenci rozważają podjęcie pracy poza granicami kraju.

W porównaniu z ubiegłorocznymi wynikami badania, zadowolenie Polaków z obecnego miejsca pracy spadło o 7,7 punktów procentowych i wynosi 65,9 proc. Obniżony poziom zadowolenia z pracy nie wpłynął jednak na plany związane ze zmianą miejsca zatrudnienia. Taką chęć deklaruje 40 proc. respondentów. Ci, którzy myślą o podjęciu nowego zajęcia, najczęściej szukają pracy przeglądając oferty w internecie (75,6 proc.) oraz w prasie (57 proc.). Część ankietowanych ma już za sobą bardziej zdecydowane działania, takie jak wysyłanie dokumentów aplikacyjnych (47,8 proc.) oraz spotkanie z potencjalnym pracodawcą (25,8 proc.).

Przy tegorocznej realizacji badania po raz pierwszy zapytano respondentów o to, na ile są zainteresowani możliwością pracy poza granicami Polski oraz co skłania ich do podjęcia decyzji o ewentualnym wyjeździe. Okazuje się, że zagraniczną propozycję pracy na stanowisku podobnym do aktualnie zajmowanego mogłoby przyjąć niemal 50 proc. respondentów. Dla prawie wszystkich respondentów (99,1 proc.) najważniejszym czynnikiem motywującym jest wynagrodzenie, wyższe niż oferowane w kraju. Istotna jest również możliwość rozwijania znajomości języka obcego i zdobycia doświadczenia zawodowego.

fot. mat. prasowe

Argumenty istotne dla respondentów przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe do pracy za granicę.

Argumenty istotne dla respondentów przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe do pracy za granicę.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: