eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kto zapłaci za randkę i kolację walentynkową?

Kto zapłaci za randkę i kolację walentynkową?

2024-02-08 11:34

Kto zapłaci za randkę i kolację walentynkową?

Samodzielnie przygotowana kolacja walentynkowa to strzał w dziesiątkę © Jill Wellington z Pixabay

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

14 lutego ponad połowa Polaków ma zamiar celebrować Dzień Zakochanych. Jak powinno wyglądać to święto? Czego oczekujemy w ten dzień od partnerów? Kto powinien zadbać o kolację walentynkową? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi najnowsza odsłona Barometru Providenta.

Przeczytaj także: Na Walentynki 2024 wydamy średnio 396 zł

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Kto najczęściej planuje celebrować tegoroczne Walentynki?
  • Na kim zdaniem Polaków spoczywa pokrycie kosztów randki lub kolacji walentynkowej?
  • Z jakich prezentów na Walentynki cieszymy się najbardziej?
  • Jak powinny wyglądać Walentynki idealne?

Jak wynika z nowej edycji cyklicznego badania Barometr Providenta, w świętowanie Dnia Zakochanych angażują się zwłaszcza najmłodsi – aż 64 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat oraz 62 proc. z grupy 25-34 lat ma plany na 14 lutego. Zainteresowanie spada stopniowo wraz z wiekiem i wśród osób 65+ wynosi już tylko 26,3 proc.

fot. mat. prasowe

Walentynki 2024

Ponad połowa badanych zamierza w tym roku obchodzić Walentynki


Choć zdecydowana większość, bo ponad 90 proc. Polaków, spędzi ten dzień ze swoją partnerką lub partnerem, nie brakuje osób, które wykorzystają tę okazję na spotkanie z innymi bliskimi osobami. Aż 5,6 proc. respondentów wybierze towarzystwo rodziny, 4,2 proc. przyjaciela lub przyjaciółki, a 3,6 proc. grupy znajomych.
Walentynki najbardziej lubimy planować wspólnie – deklaruje tak niemal 54 proc. osób, które obchodzą to święto – mówi Karolina Łuczak, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska. – Wymyślanie niespodzianek sprawia nam jednak niewiele mniejszą przyjemność, dlatego swoje drugie połówki zaskoczy w tym roku 42,4 proc. ankietowanych. Niespodzianki są jednak domeną mężczyzn: planuje je 46,7 proc. – zauważa Karolina Łuczak.

Samodzielnie przygotowana kolacja walentynkowa to strzał w dziesiątkę


Przez żołądek do serca – potwierdzają wyniki Barometru Providenta, według których 28,4 proc. ankietowanych planuje samodzielnie przygotować romantyczną kolację walentynkową w domu. Zauważalnie częściej są to jednak kobiety niż mężczyźni (odpowiednio: 35,6 proc. vs 21 proc.). Aż 22,6 proc. zaprosi bliską osobę do restauracji lub baru, a 23,5 proc. podaruje swojej walentynce słodycze.

fot. mat. prasowe

Wymarzony Dzień Zakochanych

Dla 22 proc. badanych wymarzony Dzień Zakochanych to wspólny wyjazd


Choć tę wyjątkową okazję chętnie wykorzystujemy, by razem wybrać się do kina bądź teatru (15,1 proc.), czy zorganizować wspólny wyjazd (11,4 proc.), aż ¼ z nas film lub spektakl woli przenieść do siebie, na kanapę. Mężczyźni uwielbiają obsypywać bliskich kwiatami (47,3 proc.), kobiety natomiast z przyjemnością je przyjmują (37 proc.). Warto pamiętać, że wbrew powszechnemu przekonaniu, Panowie także chcą je dostawać – i to aż 6,9 proc. z nich.
Nasze plany nie zawsze idą w parze z pragnieniami. Mniej niż 1 na 10 osób cieszy się ze słodyczy, mimo że jest to jeden z najpopularniejszych upominków. Odwrotnie ma się sprawa kartek walentynkowych, które uszczęśliwiłyby 9,5 proc. ogółu ankietowanych, a patrząc bardziej szczegółowo 12 proc. mężczyzn i aż 23 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat. Wysyła je zaledwie 5 proc. z nas. Marzymy również, by bliska osoba zaplanowała dla nas wspólny wyjazd (21,8 proc.) lub ugotowała kolację walentynkową (20,3 proc.) – zauważa Karolina Łuczak.

fot. mat. prasowe

Walentynki 2024 - kto powinien ponosić koszty randki?

Ponad połowa mężczyzn uważa, że to na nich spoczywa pokrycie kosztów walentynkowej randki


Walentynkowym strzałem w dziesiątkę są zdecydowanie aktywności w domu – ankietowani planują je bardzo często, przyznają także, że im samym sprawiłyby radość – dodaje.

Jak walentynki idealne wyobrażają sobie przedstawiciele różnych grup wiekowych? Dla co czwartej osoby w wieku 65+ byłby to wyjazd we dwoje, natomiast organizacja wspólnej aktywności (np. sport, taniec, spacer) sprawiłaby radość aż 30 proc. badanym w wieku od 25 do 34 lat. Około co czwarty z grupy 35-44 lata oraz 45-54 lata razem ze swoją drugą połówką najchętniej obejrzałby film lub spektakl w domu.

Kto powinien zapłacić za kolację lub randkę walentynkową?


W najnowszym Barometrze, przygotowanym z okazji Święta Zakochanych, zadaliśmy pytanie, na które wszyscy potrzebowaliśmy odpowiedzi: kto powinien ponieść koszty randki? – mówi Karolina Łuczak, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska.

Choć 41 proc. ankietowanych deklaruje, że jest to rola mężczyzny, zdania przedstawicieli obu płci są podzielone – uważa tak 54,7 proc. mężczyzn i tylko 28,2 proc. kobiet. Aż co trzecia kobieta jest przekonana, że koszty powinna pokryć osoba zapraszająca. Panie są zwolenniczkami równego podziału rachunku – to odpowiedź 20 proc. z nich i zaledwie 11 proc. mężczyzn – dodaje Karolina Łuczak.

Pogląd, że koszty randki powinien ponosić mężczyzna, przeważa u większości grup wiekowych – wyjątek stanowią najstarsi ankietowani 65+, według których rola ta należy do osoby zapraszającej (37,5 proc.). Na tym tle wyróżnia się także opinia osób w wieku od 18 do 24 lat – zdaniem 25,6 proc. z nich, koszty powinny być rozdzielane równo między partnerów (25,6 proc.) lub pokrywane przez osobę zapraszającą (24,6 proc.).

Uczucia okazujmy na co dzień, nie tylko od święta


Jak co roku, jedną z głównych przyczyn niechęci do walentynek jest przekonanie, że uczucia powinno okazywać się bliskim każdego dnia, nie tylko raz w roku – wskazało tak 34,6 proc. osób, które nie zamierzają obchodzić Święta Zakochanych. Dokładnie taki sam odsetek nie ma z kim spędzić tego dnia, a 22 proc. zniechęca jego komercyjny charakter.

Dodatkowo, 21,1 proc. uważa, że jest to zwyczaj skierowany do młodszych ludzi – to pogląd dominujący wśród badanych 55+. Dla ponad połowy ankietowanych z grupy 24-35 lat powodem rezygnacji z walentynek jest ich komercyjność, a 80 proc. najmłodszych respondentów twierdzi, że nie ma osoby, z którą może celebrować ten dzień. Jednocześnie, dla 5 proc. badanych przeszkodą jest brak wystarczających środków finansowych.

Prawie połowa Polaków planuje przeznaczyć na walentynki kwotę do 150 zł, a 13,4 proc. myśli o wydatkach przekraczających 300 zł. Średnio na ten cel wydamy 165,36 zł.

O badaniu:
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1008 dorosłych Polaków, w lutym 2023 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Kto zapłaci za randkę i kolację walentynkową?

    steeve / 2024-02-08 13:21:27

    Jestem tradycjonalistą, więc ja płacę. Zabieram partnerkę do tunelu aerodynamicznego w Lesznie, a potem na walentynkową kolację. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: