eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak Polacy spędzą Walentynki 2021? Oto Mastercard Love Index

Jak Polacy spędzą Walentynki 2021? Oto Mastercard Love Index

2021-02-12 10:50

Jak Polacy spędzą Walentynki 2021? Oto Mastercard Love Index

Jak Polacy spędzą Walentynki 2021? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Walentynki 2021 będziemy obchodzić w wyjątkowym czasie. Pandemia nie odbiera nam jednak chęci celebrowania tego święta, choć nieco inne mamy pomysły na spędzenie tego dnia. Zamiast najchętniej wybieranej w roku ubiegłym kolacji w restauracji, w tym roku Polacy planują zjeść wspólny posiłek w domu, czasem zamawiając jedzenie na wynos, albo zorganizować maraton filmowy dla dwojga - wynika z tegorocznej edycji badania Mastercard Love Index.

Przeczytaj także: 2/3 Polaków obchodzi Walentynki

W najnowszej edycji badania Mastercard Love Index porównane zostały zwyczaje zakupowe konsumentów z roku 2020 i 2011. Z tego zestawienia wynika, że przez dekadę Polaków związane z Walentynkami wzrosły o 388%.

Wydatki Polaków z okazji Dnia Zakochanych


Na co najwięcej wydają Polacy świętując Walentynki? W latach ubiegłych była to kolacja w restauracji. W tym roku restauracje są z uwagi na pandemie zamknięte, ale jak przyznaje 56% badanych, skłoniło to ich do większej kreatywności przy planowaniu Dnia Zakochanych.

Wydatki Polaków na Walentynki wzrosły od roku 2011 o 388%. Rekordowy wzrost odnotowały wydatki na kwiaty – o 1284%. Coraz częściej wręczamy też biżuterię – w ciągu dekady na wyroby jubilerskie wydawaliśmy coraz więcej (wzrost w porównaniu roku 2011 do 2020 o 260%). Co ciekawe, prawie połowa Polaków (48%) w najbliższe święto zakochanych podaruje ukochanej osobie także tradycyjną kartkę walentynkową.

Tegoroczne zakupy internetowe 51% Polaków zrobi w internecie. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zakupów w sieci wzrosła 17-krotnie. W tym roku połowa badanych zapowiedziała wsparcie lokalnych biznesów, decydując się na zakup bukietu lub innego upominku w okolicznym sklepie.

fot. mat. prasowe

Mastercard Love Index 2021

Wydatki Polaków z okazji Walentynek wzrosły prawie czterokrotnie w ciągu ostatniej dekady.


Walentynki inne niż wszystkie


Pandemia utrudniła ludziom spotykanie się z bliskimi, ale nie powstrzymała ich przed szukaniem miłości. Prawie co piąta osoba (18%) odnalazła w minionym roku partnera lub partnerkę przez internet. Popularne stają się także spotkania online - 19% badanych było w ciągu ostatnich 12 miesięcy na wirtualnej randce, a 22% założyło konto na portalu randkowym.

Obostrzenia związane z koronawirusem wpłynęły również na plany par związane z obchodami Dnia Zakochanych. W tym roku 45% zakochanych spędzi ten dzień w domu, przygotowując wspólnie posiłek Prawie tyle samo ankietowanych (42%) planuje zamówienie jedzenia z dostawą. Popularnym pomysłem jest również maraton filmowy we dwoje (33%).

fot. mat. prasowe

Wirtualna randka

Wirtualna randkę planuje 4% Polaków.


Plany Polaków na Walentynki 2021:

 1. Wspólny posiłek przygotowany w domu – 45%
 2. Zamówienie jedzenia z dostawą do domu – 42%
 3. Maraton filmowy we dwoje – 33%
 4. Spacer w parku – 28%
 5. Spacer po rodzinnym mieście – 19%
 6. Piknik pod dachem – 16%
 7. Domowe spa – 15%
 8. Wieczór gier – 11%
 9. Piknik na świeżym powietrzu - 4%
 10. Wirtualna randka (np. Zoom, Facetime) – 4%

Inne ciekawe wyniki Mastercard Love Index w Europie:

 • Włosi lubią „błyskotki”: najwyższe wydatki na biżuterię w poprzednim roku zanotowano we Włoszech i wyniosły one prawie 33 mln dolarów.
 • Ukraińcy są najhojniejsi: na Ukrainie odnotowano 9-krotny wzrost wydatków związanych z obchodami Walentynek w ciągu ostatniej dekady.
 • Holendrzy dają kwiaty: ponad 23-krotny wzrost wydatków Holendrów na kwiaty w ciągu ostatnich 10 lat.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: