eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZagraniczne telewizje o Polsce X 2006

Zagraniczne telewizje o Polsce X 2006

2006-11-13 00:01

Przeczytaj także: Zagraniczne telewizje o Polsce IX 2006


Wszystkie monitorowane stacje poinformowały o anty- i prorządowych demonstracjach zorganizowanych w Warszawie. Różnicą w doniesieniach były liczby uczestników poszczególnych zgromadzeń. Reporter niemieckiej stacji zwrócił uwagę na fakt, że „spory polityczne przeniosły się z parlamentu na ulicę, ponieważ politycy nie są zdolni do znalezienia rozwiązania zaistniałego kryzysu”.

Ponad 50 materiałów poświęcono powrotowi do rządu Andrzeja Leppera i odnowieniu koalicji, która rozpadła się kilka tygodni wcześniej. Bardzo krytyczne w przekazach na ten temat były telewizje ARD i ZDF. W komentarzach podkreślano, że „trudno pozytywnie oceniać przyszłość nowego rządu, skoro aż 60 procent społeczeństwa nie chce w nim Andrzeja Leppera, a poziom wzajemnej nieufności jest wyjątkowo duży”.

Pozytywną informacją o Polsce był news o zwycięstwie Szymona Skrzypczaka, 23-letniego studenta, w konkursie zorganizowanym wspólnie przez wszystkie instytucje unijne. Polak zaprojektował logo z napisem Together, upamiętniające 50. rocznicę podpisania Traktatu Rzymskiego. W nagrodę otrzymał 6000 €. W pozostałych przekazach media poświęciły dużo uwagi wizycie premiera Kaczyńskiego w Berlinie oraz stosunkom polsko-niemieckim. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszył się nadal temat migracji zarobkowej w Unii Europejskiej oraz jej ekonomicznych i społecznych skutków dla poszczególnych państw. Telewizje podejmowały również temat spotkania Grupy Wyszehradzkiej, incydentu związanego z niemieckim statkiem, a nawet konkursu Miss World zorganizowanego w Warszawie.

Analiza semantyczna informacji z października pokazuje, że w przekazach rzadko pojawiały się pozytywne wyrażenia lub określenia odnoszące się do Polski. Zagraniczni widzowie częściej mogli usłyszeć, że nasz kraj jest „trudnym sąsiadem”, u którego trwa „permanentny kryzys rządowy”, a rządzący państwem to „skrajnie konserwatywni bliźniacy”. Premier wykazuje „mało skrupułów” w doborze koalicjanta, którego określa mianem „warchoła”. W ten sposób wicepremierem zostaje osoba, która ma „sądowe zarzuty” i zależy jej tylko na „samej władzy”. Według słów z materiałów telewizyjnych, wizerunek PiS-u jako „pogromców korupcji” został „podarty na strzępy” przez „korupcję polityczną” (chodzi o tzw. aferę taśmową).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Tematy analizowanych przekazów w podziale na ocenę

Tabela 1. Tematy analizowanych przekazów w podziale na ocenę


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: