eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy chcą konkurencji Poczty Polskiej

Polacy chcą konkurencji Poczty Polskiej

2006-11-08 00:49

Polacy chcą konkurencji Poczty Polskiej

Jakie korzyści widzi Pan/Pani w pojawieniu się konkurencji dla Poczty Polskiej? N=1005, wśród mieszk © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Obniżki cen usług pocztowych to główne korzyści, jakie widzą Polacy w przełamaniu monopolu Poczty Polskiej. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że aż 64% respondentów chciałoby tańszych usług. Jednocześnie aż 73% Polaków wysłało w ciągu ostatniego roku list lub kartkę za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Przeczytaj także: Poczta Polska wg Polaków

Na drugim miejscu wśród korzyści wymieniana jest lepsza jakość usług oraz szybsze tempo ich realizacji (po 31%). Młodzi ludzie - w wieku 15-19 lat - po wejściu na rynek konkurenta spodziewają się szybszych usług. Zdaniem Polaków, dzięki zniesieniu monopolistycznych działań na rynku pocztowym, należy oczekiwać mniejszych kolejek (19%) oraz milszej obsługi (10%). Konkurencji Poczty Polskiej częściej chcą osoby z wykształceniem wyższym i licencjackim, kierownicy i specjaliści oraz prywatni przedsiębiorcy.

fot. mat. prasowe

Jakie korzyści widzi Pan/Pani w pojawieniu się konkurencji dla Poczty Polskiej? N=1005, wśród mieszk

Jakie korzyści widzi Pan/Pani w pojawieniu się konkurencji dla Poczty Polskiej? N=1005, wśród mieszkańców Polski w wieku 15+

Operatorzy pocztowi w Polsce (głównie Poczta Polska) nie są jeszcze w pełni przystosowani do funkcjonowania w warunkach konkurencji. Wiąże się to m.in. z wpływem państwa na procesy rynkowe, np.: przez nałożenie na publicznego operatora pocztowego obowiązku świadczenia usług powszechnych.

Prawie połowa Polaków w ciągu ostatniego roku dokonała za pośrednictwem poczty (49%) wpłat (opłata za gaz, energię) na rachunki bankowe. Częściej korzystają z nich ludzie w wieku 30-59 lat, natomiast rzadziej uczniowie, studenci i mieszkańcy dużych miast.

Przekazy pocztowe to usługa, z której korzysta tylko 27% społeczeństwa - najchętniej pracownicy administracji i usług (44%) oraz osoby mieszkające w regionie wschodnim (34%).

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: