eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Jak zabezpieczyć smartfony dzieci?

Jak zabezpieczyć smartfony dzieci?

2021-09-08 13:16

Jak zabezpieczyć smartfony dzieci?

Jak zabezpieczyć smartfony dzieci? © fot. mat. prasowe

Smartfony są dziś nieodłącznymi towarzyszami naszych dzieci. Służą zarówno do zabawy i rozrywki, jak i do nauki. Są złodziejami czasu i mogą być poważnym zagrożeniem. Eksperci ESET radzą, jak rodzice powinni zabezpieczyć smartfony swoich dzieci, aby korzystanie z nich było jak najmniej ryzykowne.

Przeczytaj także: Bezpieczny telefon dla dziecka

Widok smartfona w rękach dziecka nie jest dziś niczym niezwykłym. Czas spędzony w towarzystwie tego urządzenia zwiększył się dwukrotnie w trakcie pandemii, także z powodu przejścia w tryb nauki zdalnej. Ma to negatywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci, ale rodzi szereg cyberzagrożeń.
Powszechne wykorzystywanie smartfonów i zwiększający się czas obecności dzieci w świecie wirtualnym za ich pośrednictwem powodują większą ekspozycję najmłodszych na zagrożenia czające się w Internecie, na przykład cyberprzemoc czy oszustwa. Na szczęście istnieją sposoby, które dzięki zabezpieczeniu urządzeń czy monitorowaniu aktywności na smartfonach, pozwalają ograniczyć ryzyko ich wystąpienia – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Hasła, hasła, hasła


Bezpieczne hasła są absolutną podstawą, podobnie jak w przypadku osób dorosłych. To pierwsza linia obrony, która uniemożliwia dostęp do wrażliwych danych dzieci przechowywanych w aplikacjach dostępnych na smartfony. Hasła powinny być silne, tworzone zgodnie z najlepszymi praktykami bezpieczeństwa czy z wykorzystaniem przewodników. Takie podejście do polityki haseł uczy także dzieci prawidłowych nawyków w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

fot. mat. prasowe

Jak zabezpieczyć smartfony dzieci?

Bezpieczne hasła są absolutną podstawą, podobnie jak w przypadku osób dorosłych.


Coraz więcej aplikacji wymaga uwierzytelnienia, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie użycie menedżera haseł, dzięki któremu proces tworzenia indywidualnych haseł będzie prosty, a dzieci nie będą musiały ręcznie wpisywać ich za każdym razem, gdy korzystają z aplikacji w telefonach – wyjaśnia Kamil Sadkowski.

Blokada ekranu i zdalny dostęp do smartfona


Używanie blokady ekranu wydaje się oczywistym rozwiązaniem, które chroni dostęp do telefonu. Podobnie jak hasła, blokady uniemożliwiają przypadkowym osobom dostęp do urządzeń. Jednak nawet wielu dorosłych nie korzysta z tej funkcji dostępnej właściwie w każdym smartfonie. Jest to jedno z pierwszych działań, którego rodzice i opiekunowie powinni nauczyć dzieci po wręczeniu im pierwszego smartfona. Zwłaszcza, że dzieci mają tendencję do gubienia rzeczy czy po prostu do pozostawiania ich bez opieki.
W przypadku, gdy dziecko zgubi smartfona, nie musimy od razu wpadać w panikę. Zwłaszcza jeśli wcześniej zainstalowaliśmy oprogramowanie typu „Znajdź moje urządzenie”. Jest ono dostępne dla dwóch głównych systemów operacyjnych dla smartfonów – Android i iOS. Także producenci urządzeń oferują własne rozwiązania tego typu. Zanim oddamy telefon dziecku, warto upewnić się, że oprogramowanie to jest włączone i poprawnie skonfigurowane. W arsenale rozwiązań uniemożliwiających przejęcie osobistych treści ze smartfona mamy jeszcze jedną broń. To zdalne czyszczenie pamięci telefonu. Warto być przygotowanym na taką ewentualność i wiedzieć jak korzystać z tego typu rozwiązań – przestrzega Kamil Sadkowski.

Gdy smartfon zostanie jednak pozostawiony bez opieki lub z innego powodu nie jest zabezpieczony, każdy komu wpadnie w ręce będzie mógł go wykorzystać do przeszukania prywatnych wiadomości czy rozpowszechniania osobistych treści znajdujących się w pamięci urządzenia czy to w szkole czy poza nią. Najlepszą ochronę przed dostępem niepowołanych osób jest stosowanie blokady ekranu.
Obecne urządzenia oferują wiele możliwości wyboru rodzaju blokady – od numerycznych kodów dostępu, przez hasła, kombinacje graficzne po zabezpieczenia biometryczne. Zalecamy stosowanie zabezpieczeń biometrycznych, a najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z więcej niż tylko jednej opcji zabezpieczenia. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, powinniśmy nauczyć dzieci używania wieloskładnikowej kombinacji zabezpieczającej, na przykład w postaci zabezpieczenia biometrycznego i silnego hasła – dodaje ekspert ESET.

Instalacja oprogramowania zabezpieczającego


Kolejnym możliwym sposobem zabezpieczenia smartfonów jest instalacja oprogramowania antywirusowego, dzięki któremu urządzenie zyska zwiększoną ochronę przed zagrożeniami, jakie czają się w Internecie. Posiadanie dodatkowego zabezpieczenia może okazać się nieocenione w zetknięciu naszego dziecka z podejrzanymi linkami z nieznanego źródła, które mogą przekierować do witryny, która następnie może zainfekować urządzenie dziecka złośliwym oprogramowaniem lub będzie starała się nakłonić do przekazania wrażliwych danych.

Uczenie kompetencji cyfrowych i kontrola rodzicielska


Korzystanie z różnych funkcji i programów zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i ich smartfonom jest elementem większej całości związanej z cyberbezpieczeństwem. Najlepszym sposobem skutecznej ochrony jest zaszczepienie dzieciom właściwych nawyków. Odpowiedzialne podejście powinno opierać się o rozwijanie kolejnych kompetencji cyfrowych, w tym tych dotyczących bezpieczeństwa. Edukacja i rozmowa dotycząca zagrożeń w Internecie pozwoli dzieciom być świadomym niebezpieczeństw i konieczności stosowania odpowiednich zabezpieczeń.
Nie zapominajmy, że także zdroworozsądkowa kontrola rodzicielska może być przydatnym narzędziem z jednej strony zapewniającym dzieciom wystarczającą swobodę korzystania ze smartfonów, przy jednoczesnym monitorowaniu ich funkcjonowania w cyfrowym świecie. Może ona polegać na ustawianiu limitów dla poszczególnych aplikacji lub ich całkowite blokowanie. Także na filtrowaniu potencjalnie szkodliwych i nieodpowiednich dla wieku treści, ograniczaniu wyników w wyszukiwarkach czy otrzymywaniu raportów o aktywności najmłodszych w sieci – wyjaśnia Kamil Sadkowski z ESET.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: