eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Służbowy telefon na urlopie zagrożeniem dla firmy

Służbowy telefon na urlopie zagrożeniem dla firmy

2023-07-15 00:20

Służbowy telefon na urlopie zagrożeniem dla firmy

Służbowy smartfon na urlopie zagrożeniem dla firmy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ze służbowych smartfonów chętnie korzystamy także podczas urlopu, często wykorzystując publiczne Wi-Fi. Znacznie zwiększa to ryzyko, że firmowe dane dostaną się w ręce cyberprzestępców. Eksperci G DATA przygotowali pięć wskazówek ważnych z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Zdalny pulpit narzędziem hakerów. Na co jeszcze powinny uważać firmy?

Bezpieczeństwo informatyczne nie zna wakacji. Badanie G DATA dotyczące zachowań podróżnych pokazuje, że co drugi badany ma w bagażu również smartfon lub tablet firmowy. Problemem jest to, że czterech na pięciu badanych korzysta na swoim służbowym urządzeniu z publicznego Wi-Fi w hotelu, na dworcu kolejowym czy lotnisku. Tylko co drugi używa przy tym bezpiecznego połączenia z wirtualną siecią prywatną, w skrócie VPN (ang. Virtual Private Network). Główne zagrożenie kryje się w bezpłatnych hotspotach Wi-Fi. Cyberprzestępcy mogą ustawić się pomiędzy użytkownikiem a punktem dostępowym, a co za tym idzie - odczytywać wiadomości e-mail, dane karty kredytowej lub dane logowania do sieci firmowej. Aby chronić dane firmowe i zapobiegać nadużyciom, nie wolno dopuścić do zaniedbania bezpieczeństwa informatycznego podczas wakacji, na które zabieramy ze sobą telefon służbowy.

Darmowe Wi-Fi bez VPN na urlopie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa


Niezależnie od tego, czy korzystamy ze smartfonu jako urządzenia nawigacyjnego podczas samodzielnie zaplanowanej wycieczki w miejscu wypoczynku, czy jako alternatywy dla aparatu fotograficznego, aby utrwalić wspomnienia z wakacji, jest on w podróży niezbędny. Korzystanie z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi w kawiarniach, czy innych miejscach publicznych jest kuszące w przypadku problemów z połączeniem lub ze względu na koszty, ponieważ oferuje stabilne i szybkie oraz bezpłatne dla użytkownika połączenie. Z wakacyjnego badania G DATA wynika, że 82,4 procent podróżnych dysponujących służbowym urządzeniem korzysta z publicznej sieci Wi-Fi, a tym samym ryzykuje, że cyberprzestępcy uzyskają dostęp do danych firmowych. Ogólnodostępne sieci Wi-Fi z reguły nie są szyfrowane ani chronione hasłem. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać ten fakt do odczytania strumienia danych lub przemycenia złośliwego oprogramowania do urządzenia. Tylko połowa podróżujących ze smartfonami lub tabletami korzysta z VPN do bezpiecznego przeglądania Internetu.
Niezbędnym wyposażeniem każdego przedsiębiorstwa, które pozwala na prywatne użytkowanie smartfonów lub tabletów, powinno być oprogramowanie VPN - mówi Tim Berghoff, Security Evangelist w G DATA CyberDefense. - Zagrożeniem w czasie surfowania po internecie mogą być zarówno publiczne sieci Wi-Fi, jak i porty USB używane do ładowania. Aby uwrażliwić pracowników na niebezpieczeństwa podczas urlopu i zwiększyć bezpieczeństwo, dobrym pomysłem jest również szkolenie w zakresie świadomości dotyczącej cyberbezpieczeństwa.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia bezpieczeństwa urządzenie służbowego

Darmowe Wi-Fi bez VPN na urlopie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.


Poniższe zasady są zasadami ogólnymi, niezależnie od tego, czy jedziemy na urlop z urządzeniem firmowym czy prywatnym: powinny zawierać jak najmniej danych. Ważne jest również, aby całe oprogramowanie było na bieżąco aktualizowane - od systemu operacyjnego, przez aplikacje, po oprogramowanie zabezpieczające.

Pięć wskazówek bezpieczeństwa dotyczące walizki bezpieczeństwa IT od G DATA

  • Zrób kopię zapasową. Przed wyjazdem wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych danych, zdjęć i kontaktów. Dzięki zabezpieczeniu danych na nośniku pamięci lub w chmurze, można je szybko przywrócić w przypadku utraty urządzenia. Ogólna zasada: Zabieraj ze sobą na wakacje jak najmniej poufnych danych.
  • Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające. Niezawodne oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające to podstawowe wyposażenie każdego komputera i urządzenia mobilnego. Powinien obejmować nie tylko skuteczną ochronę antywirusową, ale również filtr antyspamowy, zaporę ogniową i ochronę przed zagrożeniami internetowymi w czasie rzeczywistym. W przypadku utraty telefonu komórkowego takie programy często pozwalają na zdalne usunięcie danych.
  • Instaluj aktualizacje. Aktualizacje systemu operacyjnego, a także aplikacji i oprogramowania zabezpieczającego uzupełniają krytyczne luki w zabezpieczeniach. Ataki są więc nieskuteczne, a komputer czy urządzenie mobilne pozostaje bezpieczne.
  • Zainstaluj oprogramowanie VPN. VPN zapewnia bezpieczne połączenie poprzez szyfrowaną transmisję danych. Nie są to one widoczne z zewnątrz i nie mogą zostać odszyfrowane przez cyberprzestępców.
  • Zapakuj powerbank lub USB Condom. Stacje ładowania USB zapewniają cyberprzestępcom duże możliwości siania spustoszenia. Alternatywą dla publicznych punktów ładowania jest własny powerbank. Stacje ładowania USB powinny być używane tylko z prezerwatywą USB, której nie powinno zabraknąć w żadnym bagażu. Chroni ona przed pobraniem danych podczas ładowania tak, że przez kabel do ładowania płynie tylko prąd.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: