eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

2022-12-28 10:25

Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Naucz swoje dziecko, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona © pixabay.com

Twoje dziecko dostało smartfon pod choinkę? Ekspert ESET radzi, na co zwrócić uwagę, żeby korzystanie z niego było dla dziecka bezpieczne.

Przeczytaj także: 3/4 dzieci na świecie doświadcza cyberzagrożeń

Czy twoje dziecko jest gotowe?


Choć niewątpliwie smartfony są bardzo przydatnym narzędziem, trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo ich najmłodszych użytkowników zależy od tego ile wysiłku rodzice, nauczyciele i wychowawcy wkładają w budowanie świadomości na kluczowe w tym kontekście tematy – ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa w sieci. Takie zagadnienia mogą okazać się zbyt skomplikowane dla dziecka, warto więc zadbać o to, aby proces przyswajania wiedzy przebiegał w odpowiednim tempie.
Własny telefon z dostępem do Internetu jest krokiem w stronę samodzielności. Pozwala nie tylko na łatwiejszą komunikację, ale także utrwalanie wspomnień zdjęciami, czy poszukiwanie oraz rozwijanie pasji i zainteresowań. Pamiętajmy jednak, że wyposażenie dziecka w smartfon może być również źródłem problemów, dlatego zanim to nastąpi, warto ustalić żelazne zasady korzystania z takiego urządzenia – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

fot. pixabay.com

Naucz swoje dziecko, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona

Uświadom dzieci, jakie zagrożenia mogą czyhać w sieci i przypomnij mu, że tak jak w prawdziwym życiu, nie powinni rozmawiać z nieznajomymi, a tym bardziej udostępniać im zdjęć, filmów i danych osobowych.


Smartfon pod choinką? Jak zrobić to dobrze


Przed tym, gdy prezent zacznie być użytkowany warto zapoznać się z rozwiązaniami od renomowanych dostawców zabezpieczeń, które chronią dane Twojego dziecka.
Dodatkowo warto też sprawdzić, jak producent zarządza ochroną danych i prywatnością. Telefon dziecka nie powinien być nam obcy. Wszelkie informacje dotyczące jego specyfikacji i funkcji mogą okazać się dla rodzica bardzo przydatne. Warto zwrócić również uwagę na cenę urządzenia, z którego będzie korzystać dziecko, ponieważ może być łatwym celem dla złodziei – radzi ekspert z ESET.

Ekspert cyberbezpieczeństwa ESET podkreśla, że kiedy smartfon trafi już w ręce dziecka, istotne będą nie tylko podstawowe kwestie bezpieczeństwa, ale również zasady umożliwiające zdrowe korzystanie z urządzeń mobilnych. Rodzice mogą mieć kontrolę nad telefonem swojego dziecka, decydując jakie aplikacje może ono instalować i ile czasu spędzi przed ekranem danego dnia. Umożliwiają to zarówno systemy iOS, jak i Android. Kontrola rodzicielska może być aktywowana zaraz po wyjęciu urządzenia z pudełka.

Bądź obecny w cyfrowym życiu swojego dziecka


Nastolatki za pomocą urządzenia mobilnego będą odkrywać/kształtować własną tożsamość. Filmy i zdjęcia, które dzieci udostępniają w mediach społecznościowych, obrazują rozwój ich osobowości i indywidualności. Technologia pozwala rodzicom towarzyszyć w tej podroży.
Utwórz dla siebie konta na platformach społecznościowych, na których aktywne jest Twoje dziecko. Obserwuj jego profile i poinformuj, że to robisz. Nie tylko będziesz mieć lepszy kontakt z jego rzeczywistością, ale także pomożesz mu nauczyć się, jak regulować własną obecność w Internecie – tłumaczy Kamil Sadkowski. - Biorąc to pod uwagę, nigdy nie wahajmy się rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w Internecie, możliwych zagrożeniach i cyberprzemocy. Warto stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której dziecko może Ci zaufać, zawsze również zwracajmy uwagę na jego niewłaściwe zachowania – dodaje.

Co jeszcze mogę zrobić, aby chronić cyfrowe życie mojego dziecka?


Ochrona dzieci dorastających w erze cyfrowej jest poważnym wyzwaniem dla rodziców i opiekunów. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci podążać we właściwym kierunku:
 • Jako rodzic lub opiekun ważne jest, aby uświadomić dziecku zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu. Potraktuj to w ten sam sposób, w jaki wyjaśniasz konieczność uważania na samochody podczas przechodzenia przez ulicę lub nierozmawiania z nieznajomymi na ulicy.
 • Edukacja jest kluczem. Wyjaśnij dziecku podstawowe zasady użytkowania.
 • Wyjaśnij potrzebę dbania o bezpieczeństwo w sieci od najmłodszych lat. Im wcześniej pojawi się świadomość na ten temat, tym łatwiej będzie zarządzać ewentualnymi problemami w przyszłości.
 • Korzystaj z tych samych aplikacji, co Twoje dzieci, aby wykrywać określone zagrożenia.
 • Wyjaśnij, jak ważna jest prywatność danych, w tym prywatność ich przyjaciół, jeśli chodzi o zgodę na udostępnianie zdjęć na platformach internetowych i w mediach społecznościowych.
 • Zwiększ poziom bezpieczeństwa swojej rodziny dzięki skutecznemu oprogramowaniu do zabezpieczeń mobilnych i kontroli rodzicielskiej.

Naucz swoje dziecko, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona. Odkryj przed nim aplikacje związane z muzyką i filmami oraz pokaż, ile wiedzy można przyswoić dzięki Internetowi. Uświadom, jakie zagrożenia mogą czyhać w sieci i przypomnij mu, że tak jak w prawdziwym życiu, nie powinni rozmawiać z nieznajomymi, a tym bardziej udostępniać im zdjęć, filmów i danych osobowych. Przyswojenie tej wiedzy jest fundamentem bezpieczeństwa w sieci – podsumowuje ekspert z ESET.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

  AlicjaK13 / 2023-01-02 10:16:23

  Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne. Starszy syn ma telefon z kontrolą rodzicielską oraz ma ograniczenia czasowe jeśli chodzi o korzystanie z niego. Za to młodszy jeszcze telefonu nie używa. Wolę aby jeździł sobie na rowerku biegowym toyz niż miałby siedzieć przed ekranem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: