eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

2022-12-28 10:25

Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Naucz swoje dziecko, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona © pixabay.com

Twoje dziecko dostało smartfon pod choinkę? Ekspert ESET radzi, na co zwrócić uwagę, żeby korzystanie z niego było dla dziecka bezpieczne.

Przeczytaj także: Nowy rok szkolny. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Czy twoje dziecko jest gotowe?


Choć niewątpliwie smartfony są bardzo przydatnym narzędziem, trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo ich najmłodszych użytkowników zależy od tego ile wysiłku rodzice, nauczyciele i wychowawcy wkładają w budowanie świadomości na kluczowe w tym kontekście tematy – ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa w sieci. Takie zagadnienia mogą okazać się zbyt skomplikowane dla dziecka, warto więc zadbać o to, aby proces przyswajania wiedzy przebiegał w odpowiednim tempie.
Własny telefon z dostępem do Internetu jest krokiem w stronę samodzielności. Pozwala nie tylko na łatwiejszą komunikację, ale także utrwalanie wspomnień zdjęciami, czy poszukiwanie oraz rozwijanie pasji i zainteresowań. Pamiętajmy jednak, że wyposażenie dziecka w smartfon może być również źródłem problemów, dlatego zanim to nastąpi, warto ustalić żelazne zasady korzystania z takiego urządzenia – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

fot. pixabay.com

Naucz swoje dziecko, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona

Uświadom dzieci, jakie zagrożenia mogą czyhać w sieci i przypomnij mu, że tak jak w prawdziwym życiu, nie powinni rozmawiać z nieznajomymi, a tym bardziej udostępniać im zdjęć, filmów i danych osobowych.


Smartfon pod choinką? Jak zrobić to dobrze


Przed tym, gdy prezent zacznie być użytkowany warto zapoznać się z rozwiązaniami od renomowanych dostawców zabezpieczeń, które chronią dane Twojego dziecka.
Dodatkowo warto też sprawdzić, jak producent zarządza ochroną danych i prywatnością. Telefon dziecka nie powinien być nam obcy. Wszelkie informacje dotyczące jego specyfikacji i funkcji mogą okazać się dla rodzica bardzo przydatne. Warto zwrócić również uwagę na cenę urządzenia, z którego będzie korzystać dziecko, ponieważ może być łatwym celem dla złodziei – radzi ekspert z ESET.

Ekspert cyberbezpieczeństwa ESET podkreśla, że kiedy smartfon trafi już w ręce dziecka, istotne będą nie tylko podstawowe kwestie bezpieczeństwa, ale również zasady umożliwiające zdrowe korzystanie z urządzeń mobilnych. Rodzice mogą mieć kontrolę nad telefonem swojego dziecka, decydując jakie aplikacje może ono instalować i ile czasu spędzi przed ekranem danego dnia. Umożliwiają to zarówno systemy iOS, jak i Android. Kontrola rodzicielska może być aktywowana zaraz po wyjęciu urządzenia z pudełka.

Bądź obecny w cyfrowym życiu swojego dziecka


Nastolatki za pomocą urządzenia mobilnego będą odkrywać/kształtować własną tożsamość. Filmy i zdjęcia, które dzieci udostępniają w mediach społecznościowych, obrazują rozwój ich osobowości i indywidualności. Technologia pozwala rodzicom towarzyszyć w tej podroży.
Utwórz dla siebie konta na platformach społecznościowych, na których aktywne jest Twoje dziecko. Obserwuj jego profile i poinformuj, że to robisz. Nie tylko będziesz mieć lepszy kontakt z jego rzeczywistością, ale także pomożesz mu nauczyć się, jak regulować własną obecność w Internecie – tłumaczy Kamil Sadkowski. - Biorąc to pod uwagę, nigdy nie wahajmy się rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w Internecie, możliwych zagrożeniach i cyberprzemocy. Warto stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której dziecko może Ci zaufać, zawsze również zwracajmy uwagę na jego niewłaściwe zachowania – dodaje.

Co jeszcze mogę zrobić, aby chronić cyfrowe życie mojego dziecka?


Ochrona dzieci dorastających w erze cyfrowej jest poważnym wyzwaniem dla rodziców i opiekunów. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci podążać we właściwym kierunku:
 • Jako rodzic lub opiekun ważne jest, aby uświadomić dziecku zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu. Potraktuj to w ten sam sposób, w jaki wyjaśniasz konieczność uważania na samochody podczas przechodzenia przez ulicę lub nierozmawiania z nieznajomymi na ulicy.
 • Edukacja jest kluczem. Wyjaśnij dziecku podstawowe zasady użytkowania.
 • Wyjaśnij potrzebę dbania o bezpieczeństwo w sieci od najmłodszych lat. Im wcześniej pojawi się świadomość na ten temat, tym łatwiej będzie zarządzać ewentualnymi problemami w przyszłości.
 • Korzystaj z tych samych aplikacji, co Twoje dzieci, aby wykrywać określone zagrożenia.
 • Wyjaśnij, jak ważna jest prywatność danych, w tym prywatność ich przyjaciół, jeśli chodzi o zgodę na udostępnianie zdjęć na platformach internetowych i w mediach społecznościowych.
 • Zwiększ poziom bezpieczeństwa swojej rodziny dzięki skutecznemu oprogramowaniu do zabezpieczeń mobilnych i kontroli rodzicielskiej.

Naucz swoje dziecko, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona. Odkryj przed nim aplikacje związane z muzyką i filmami oraz pokaż, ile wiedzy można przyswoić dzięki Internetowi. Uświadom, jakie zagrożenia mogą czyhać w sieci i przypomnij mu, że tak jak w prawdziwym życiu, nie powinni rozmawiać z nieznajomymi, a tym bardziej udostępniać im zdjęć, filmów i danych osobowych. Przyswojenie tej wiedzy jest fundamentem bezpieczeństwa w sieci – podsumowuje ekspert z ESET.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Smartfon dla dziecka - jak zadbać o bezpieczeństwo?

  AlicjaK13 / 2023-01-02 10:16:23

  Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne. Starszy syn ma telefon z kontrolą rodzicielską oraz ma ograniczenia czasowe jeśli chodzi o korzystanie z niego. Za to młodszy jeszcze telefonu nie używa. Wolę aby jeździł sobie na rowerku biegowym toyz niż miałby siedzieć przed ekranem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: