eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Walentynki to święto także dla hakerów

Walentynki to święto także dla hakerów

2021-02-12 00:44

Walentynki to święto także dla hakerów

Walentynki to święto także dla hakerów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale jak się okazuje także hakerów, dla których jest pretekstem do zmasowanych ataków. Eksperci Check Point Research na przełomie stycznia i lutego tego roku wykryli 400 złośliwych kampanii phishingowych o tematyce walentynkowej.

Przeczytaj także: Microsoft, DHL i LinkedIn. Pod te marki podszywają się hakerzy

Eksperci Check Point Research zaobserwowali także 29% wzrost rejestracji domen o tematyce walentynkowej (r/r), wśród których około 500 uznano za złośliwe lub podejrzane.

Wykorzystując fakt, że Walentynki są okazją do obdarowywania się prezentami, hakerzy przygotowali liczne kampanie phishingowe skierowane do amatorów zakupów walentynkowych w internecie. W ostatnim tygodniu stycznia eksperci zaobserwowali przeszło 400 unikatowych złośliwych e-maili o tematyce Walentynek.

fot. mat. prasowe

Ilość zidentyfikowanych złośliwych e-maili o tematyce walentynkowej (tygodniowo)

W ostatnim tygodniu stycznia eksperci zaobserwowali przeszło 400 unikatowych złośliwych e-maili o tematyce Walentynek.


Eksperci Check Point ostrzegają przed e-mailami podszywającymi się pod newslettery m.in. firmy jubilerskiej Pandora, podobnymi do tych obserwowanych przed “Black Friday” w 2020 roku. Celem takiej wiadomości e-mail jest zachęcenie użytkownika do zakupu biżuterii popularnej matki, w wyjątkowo niskich cenach. Użytkownik jest przekierowywany do fałszywej strony marki, która stara się naśladować wygląd i sposób działania prawdziwej witryny.

fot. mat. prasowe

Fałszywy e-mail - Pandora

Eksperci Check Point ostrzegają przed e-mailami podszywającymi się pod newslettery m.in. firmy jubilerskiej Pandora, podobnymi do tych obserwowanych przed “Black Friday” w 2020 roku.


Zdaniem Check Point, dzisiejsze ataki phishingowe mogą być ukierunkowane na konkretnych użytkowników a hakerzy poświęcają dużo czasu na badanie swoich ofiar. Tego typu kampanie wykorzystują różne wektory ataków, ale najpopularniejszym z nich jest poczta elektroniczna. Innymi typowymi wektorami ataków są strony phishingowe i wiadomości tekstowe, których celem jest zwykle kradzież danych uwierzytelniających w celu przejęcia kont. Może to prowadzić do katastrofalnych rezultatów, takich jak utrata naszych danych, fałszywe przelewy pieniężne i inne konsekwencje dla użytkowników.

W styczniu Check Point odnotował gwałtowny wzrost rejestracji nowych domen o tematyce walentynkowej. Spośród 23 000 aż 0,5% (115) uznano za złośliwe, a 1,8% (414) za podejrzane. W ogólnym ujęciu zaobserwowano 29% wzrost r/r rejestracji tego typu domen przed sezonem walentynkowym.

fot. mat. prasowe

Domeny o tematyce walentynkowej

W styczniu Check Point odnotował gwałtowny wzrost rejestracji nowych domen o tematyce walentynkowej.


fot. mat. prasowe

Domeny o tematyce walentynkowej 2019-2021

W ogólnym ujęciu zaobserwowano 29% wzrost r/r rejestracji tego typu domen przed sezonem walentynkowym.


Jak uniknąć wykorzystania przez cyberprzestępców? Eksperci Check Pointa zalecają ostrożność i upewnienie się czy źródło, z którego zamawiamy jest autentyczne. Pod żadnym pozorem nie należy klikać linków promocyjnych w e-mailach. Jeśli jakaś oferta szczególnie nas zainteresuje warto jest wygooglować ją i wejść na nią przez wyszukiwarkę. Należy również zwrócić uwagę na prośbę podania naszych danych uwierzytelniających – kradzież poświadczeń jest częstym celem cyberataków. Wiele osób używa tych samych nazw użytkownika i haseł na wielu różnych kontach, więc ich kradzież może dać dostęp do wielu kont użytkownika.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: