2021-02-08 11:35
Przeczytaj także: W walce z cyberatakami przeszkadza niewiedza i brak pieniędzy
Wspomniane we wstępie badanie pokazało, że co czwarty Polak obawia się ataku hakerskiego. W poprzedniej edycji badania takie obawy miał co piąty badany.fot. mat. prasowe
Czy w czasie pandemii nastąpiło natężenie skali wysyłki fałszywych wiadomości?
Porównując odpowiedzi respondentów udzielone w trakcie I i II fali pandemii, widać, że świadomość niebezpieczeństw rośnie.
fot. mat. prasowe
Czy w czasie II fali pandemii zmieniłeś hasła do logowania?
Co trzeci ankietowany zadeklarował, że zmieniał w ostatnim czasie swoje hasła logowania. To prawie dwa razy więcej niż w czasie I fali.
Pandemia to okres kryzysu gospodarczego i poszukiwania różnych form zarobku – w tym także nielegalnych. Internet, przez brak swoich granic, jest do tego idealnym środowiskiem. Wykrywalność takich przestępstw jest cały czas bardzo niska. Tym samym dziwi fakt, że tylko niewielki odsetek respondentów dostrzega wzrost liczby takich ataków. To dowód, że nasza świadomość cyfrowa cały czas nie jest na odpowiednio wysokim poziomie. Uderzający jest również ujawniony w raporcie KRD i ChronPESEL.pl fakt, że ponad 50 proc. osób mimo pandemii, nie zmieniło haseł do swoich urządzeń i nie wprowadziło blokad antyspamowych i programów przeciwdziałających atakom hakerskim – mówi dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie, prezes Instytutu Lema.
W wysyłanych wiadomościach i komunikatach cyberprzestępcy najczęściej zachęcają nas do pobrania konkretnego załącznika lub kliknięcia w przesłany link. Część przypadków dotyczy także podania swoich danych osobowych albo loginu i hasła do bankowości elektronicznej. Ci, którzy się na to nabiorą, mogą zmierzyć się później z poważnymi konsekwencjami. W przypadku kliknięcia w umieszczony odnośnik lub pobrania załączonego pliku, na komputerze ofiary zainstalowane zostanie szkodliwe oprogramowanie, dzięki któremu cyberprzestępcy zyskają dostęp do danych i haseł właściciela. Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystają do wyczyszczenia naszego konta albo, podszywając się pod nas, do wyłudzenia pożyczki, podpisania umowy leasingowej lub zakupu sprzętu elektronicznego – wylicza Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów.
oprac. : eGospodarka.pl
Bezpieczeństwo w sieci: rośnie świadomość zagrożeń, kontroli ciągle brak
Cyberbezpieczeństwo: groźny trojan atakował nawet 100 tys. ofiar dziennie
Firmowe dane na prywatnych telefonach i laptopach. Do kupienia w komisie
Cyberbezpieczeństwo: dwa trojany nośnikiem ataków ransomware
Administracja publiczna na home office. Jak ochronić dane urzędów?
Cyberbezpieczeństwo: kopia zapasowa to tylko początek, poznaj 4 kolejne kroki
Home office podoba się i pracownikom i cyberprzestępcom
Praca zdalna naraża cyberbezpieczeństwo firm. Jak się chronić?
Cyberbezpieczeństwo: Polska znowu poza TOP20 najbezpieczniejszych krajów
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe II 2021 r.
PPK na ostatniej i najdłuższej prostej
Nowe mieszkania w Poznaniu. Kamienica 176 od Virke gotowa
Rozliczenie PIT 2020: rozwiedziony rodzic to samotny rodzic?
Karuzele VAT: fiskus musi określić rodzaj oszustwa podatkowego
Zwolnienie z podatku od darowizn: upływ czasu bez znaczenia
Funt nie zwalnia tempa