eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: w II kw. 2020 rynek pracy pod silnym wpływem pandemii

GUS: w II kw. 2020 rynek pracy pod silnym wpływem pandemii

2020-09-10 14:18

Przeczytaj także: Praca w Polsce I-III 2019


Zlikwidowane miejsca pracy


W II kwartale 2020 r. zlikwidowanych zostało w Polsce 93,6 tys. miejsc pracy, tj. o 26,3 tys. (21,9%) mniej niż w I kwartale 2020 r. W II kwartale 2020 r. były najczęściej likwidowane miejsca pracy w jednostkach, w których pracowało od 10 do 49 pracujących — 40,9 tys. (43, 7%), jak również w jednostkach powyżej 49 pracujących — 27,4 tys. (29,3%).

fot. mat. prasowe

Struktura zlikwidowanych miejsc pracy w Polsce według sekcji PKD

W II kwartale 2020 r. najczęściej likwidowane były miejsca pracy w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego.


Miejsca pracy likwidowano najczęściej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego — 21,5 tys. (23,0%), handlu; naprawie pojazdów samochodowych — 18,3 tys. (19,6%) oraz budownictwie — 12,1 tys. (12,9%). Najmniej miejsc pracy ubyło w jednostkach prowadzących działalność związaną z górnictwem i wydobywaniem — 0,1 tys. (0,1%).

Praca zdalna w okresie zagrożenia epidemicznego


Zaistniała w marcu 2020 r. sytuacja epidemiczna wpłynęła na ograniczenie działalności pod-miotów gospodarki narodowej w dotychczasowej postaci. Przejawiało się to z jednej strony likwidacją miejsc pracy, a z drugiej - otwarciem się pracodawców na formy zatrudnienia po-zwalające na zachowanie dystansu społecznego. Jedną z takich form jest praca zdalna.

fot. mat. prasowe

Struktura pracujących zdalnie według wielkości jednostek

W jednostkach zatrudniających powyżej 49 osób ok. 11% pracujących świadczyło pracę zdalnie.


W końcu czerwca 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących objętych badaniem „Popyt na pracę” wyniósł 10,2% i było to o 0,8 p. proc. mniej niż w końcu marca 2020 r. W ciągu II kwartału skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze publicznym i prywatnym była zbliżona.

W skali całej gospodarki wykorzystanie pracy zdalnej w celu ograniczenia zagrożenia epidemicznego rosło wraz ze wzrostem wielkości podmiotów. W jednostkach zatrudniających po-wyżej 49 osób ok. 11% pracujących świadczyło pracę zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, podczas gdy w jednostkach zatrudniających do 9 osób było to ok. 8% pracujących.

fot. mat. prasowe

Udział pracujących, którzy w związku z sytuacją epidemiczną pracowali zdalnie według regionów

W stopniu znacząco wyższym niż średnio w Polsce przejście na pracę zdalną miało miejsce w regionie warszawskim stołecznym.


W stopniu znacząco wyższym niż średnio w Polsce przejście na pracę zdalną miało miejsce w regionie warszawskim stołecznym. Niemal co 5 pracujący wykonywał tam pracę zdalnie w następstwie zaistniałej sytuacji epidemicznej. Wśród pozostałych regionów zastosowanie omawianej formy pracy w realiach zagrożenia epidemicznego w najmniejszym stopniu miało miejsce w regionach: podlaskim, opolskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim, gdzie pracę zdalną z powodu zagrożenia COVID-19 wykonywał co 20 pracujący.

Praca zdalna w II kwartale br. była zróżnicowana według rodzaju działalności, na przykład w sekcji PKD obejmującej przemysł praca zdalna była wykonywana przez ok. 3% pracujących. W usługach skala zjawiska była 4-krotnie większa, przy czym wykorzystanie omawianej formy pracy było warunkowane specyfiką usług. O ile w takich sekcjach jak Informacja i komunikacja tą formą pracy z powodu pojawienia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zostało objętych niemal 60% pracujących, to w sekcji Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle z tej formy pracy korzystało ok. 6% pracujących w tej sekcji.
Przeczytaj także: Praca w Polsce I-XII 2018 Praca w Polsce I-XII 2018

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: