eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biurowce w regionach: wyniki lepsze niż rok temu

Biurowce w regionach: wyniki lepsze niż rok temu

2020-07-30 09:32

Biurowce w regionach: wyniki lepsze niż rok temu

Biurowiec © Mike Mareen - Fotolia.com

Biurowce w regionach nawet w czasie pandemii nie powinny narzekać na brak zainteresowania ze strony najemców. W I półroczu br. popyt nie tylko nie zmalał, ale okazał się o 10% wyższy aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku. Była to w dużej mierze zasługa Krakowa, na terenie którego skupiła się 1/3 wszystkich transakcji z analizowanego okresu. Spodziewano się spowolnienia, tymczasem wyraźnie widać, że część firm nie zaniechała ekspansji - czytamy w najnowszym podsumowaniu JLL.

Popyt – apetyt na nowe biurowce ciągle dopisuje


Jak donosi JLL, w pierwszym półroczu br. wynajęto w naszym kraju 668 000 mkw. powierzchni biurowych, w tym 330 000 mkw. na rynkach regionalnych. To lepszy rezultat od uzyskanego w analogicznym okresie minionego roku i dość zaskakujący obrót spraw, biorąc pod uwagę, że w samym II kwartale br. popyt na biurowce w regionach pikował względem I kw. o pokaźne 50%.

Za ten wynik w dużej mierze odpowiada Kraków, na terenie którego doszło do odnowienia umowy na 20 000 mkw. przez ABB w biurowcu Axis - była to największa umowa, jaką podpisano na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy tego roku.

Pod względem skali kontraktów zdecydowanie dominowała jednak Warszawa, gdzie z końcem czerwca sfinalizowano największą transakcję w historii polskiego rynku biurowego - umowę przednajmu PZU w Generation Park Y (46 500 mkw.). Ponadto, w tym czasie DSV podpisało umowę typu sale and leaseback na 20 000 mkw. na warszawskim Mokotowie, a Poczta Polska odnowiła najem i zdecydowała się na ekspansję w biurowcu Domaniewska Office Hub (19 800 mkw.).

fot. Mike Mareen - Fotolia.com

Biurowiec

Pod względem aktywności najemców największe rynki regionalne mogą mówić o lepszym półroczu niż rok temu.


Pomimo pandemii, kiedy to aktywność części najemców uległa osłabieniu, na rynku jest wiele firm, które kontynuują rozwój swojego biznesu. Prawie 68% całkowitego, regionalnego popytu na biura w pierwszej połowie roku oraz siedem z dziesięciu największych transakcji z tego okresu, stanowiły umowy dotyczące wynajmu nowej powierzchni biurowej (w tym relokacje i ekspansje) - mówi Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Na znaczeniu zyskują również podnajmy, jako alternatywne rozwiązanie zarówno dla najmu tradycyjnego jak i elastycznych przestrzeniami do pracy.

Podaż – aktywność deweloperów nie słabnie


W pierwszym półroczu na polskim rynku biurowym do użytku oddano inwestycje o łącznej powierzchni ponad 280 000 mkw. z czego na regiony przypadło blisko 176 000 mkw. Łączne zasoby biurowców to już 11,3 mln mkw., niemal po równo rozłożone między Warszawę i rynki regionalne.

Hanna Dąbrowska, Analityk Rynku JLL wyjaśnia, że obecnie w budowie znajduje się ok. 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej, z czego 800 000 mkw. jest realizowanych na ośmiu największych rynkach regionalnych. Najbardziej aktywni są deweloperzy w Krakowie, Katowicach, a także w Trójmieście, gdzie zasoby biurowe osiągną poziom miliona mkw. po zakończeniu wszystkich budowanych obecnie obiektów. Prace budowlane w Polsce są realizowane, jednakże terminy zakończenia niektórych budów mogą zostać przesunięte.

Do największych ukończonych w pierwszym półroczu projektów biurowych w Polsce należą, m.in. warszawskie biurowce Varso I&II (46 600 mkw., HB Reavis) oraz Chmielna 89 (25 200 mkw., Cavatina Holding), Olivia Prime B w Gdańsku (25 000 mkw., Olivia Business Center), a także czwarty budynek w ramach kompleksu High5ive (23 500 mkw., Skanska Property Poland).

Powierzchnie niewynajęte i czynsze


Średni poziom pustostanów w Polsce to 9,0%. W Warszawie 7,9% istniejących zasobów biurowych pozostaje do wynajęcia, natomiast poza nią – 10,2%. W przypadku rynków regionalnych jest to wzrost o 0,8 p.p. r-d-r i 0,7 p.p. w ujęciu kwartalnym. Najniższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej cechują się Trójmiasto i Katowice (w obu przypadkach 6,1%), a najwyższym - Poznań (14,5%) oraz Łódź (13,2%).

Obecnie na rynkach poza Warszawą najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują Kraków (13,5 – 15,5 euro za mkw. miesięcznie), a najniższe Lublin (10,5 – 11,5 euro za mkw. miesięcznie). Z kolei w przypadku stolicy stawki w najlepszych nieruchomości w szerokim centrum Warszawy wynoszą od 18 do 24 euro za mkw. miesięcznie, a poza nim do 16 euro za mkw. miesięcznie.

Rynek inwestycyjny


Aktywność inwestorów w pierwszej połowie roku utrzymała się na niezwykle wysokim poziomie, co stanowi kontynuację rekordowych wyników z ubiegłego roku. W ciągu całego półrocza sfinalizowano 22 transakcje biurowe o wartości ponad 1,3 mld euro – z czego 56% przypadło na Warszawę.
W tym czasie poza Warszawą podpisano osiem umów kupna/sprzedaży o łącznej wartości ok. 582 mln euro. W rezultacie było to drugie w historii najlepsze pierwsze półrocze na rynkach regionalnych, ustępujące jedynie rekordowemu wynikowi z roku poprzedniego. Wśród miast regionalnych zdecydowanym liderem był Kraków. Ponadto, dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się też Katowice i Wrocław - komentuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Najbardziej spektakularnymi transakcjami regionalnymi były: sprzedaż biurowców High 5ive II (bud. 4&5) oraz zakup Equal Business Park (A, B, C) w Krakowie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: