eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Magazyny odporne na COVID-19: powstał kolejny 1 mln mkw.

Magazyny odporne na COVID-19: powstał kolejny 1 mln mkw.

2020-07-30 10:40

Magazyny odporne na COVID-19: powstał kolejny 1 mln mkw.

Magazyn © kerkezz - Fotolia.com

Magazyny to ten segment rynku nieruchomości, który wykazuje się dużą odpornością na zawirowania związane z wybuchem pandemii COVID-19. Potwierdzeniem tego są najnowsze doniesienia Colliers International, z których wynika, że zasoby powierzchni ukończonych w I połowie br. okazały się równie duże jak w analogicznym okresie poprzedniego roku (1,06 mln mkw. vs 1,09 mln mkw.). W efekcie tego mamy w naszym kraju już blisko 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Deweloperzy nadal aktywni


Pandemia nie opuszcza naszego kraju, ale najwyraźniej nie jest to czynnik, który przeszkadzałby deweloperom. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Colliers International, ich aktywność nadal jest wysoka. U schyłku I poł. br. kontynuowane były prace przy realizacji
przeszło 1,9 mln mkw. powierzchni magazynowej. Co więcej, trwa zabezpieczanie terenów pod kolejne inwestycje.

Ruch widoczny jest również wśród najemców - całkowity wolumen transakcji przeprowadzonych w I poł. br. sięgnął 2,48 mln mkw., co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost o 28,6% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Jeśli magazyny, to głównie Warszawa, Śląsk i Centrum


Podaż i popyt na magazyny największe pozostają niezmiennie na terenie Warszawy, Górnego Śląska oraz Polski Centralnej. Na koniec I połowy 2020 r. całkowita podaż ukształtowała się na nich odpowiednio na poziomie: 4,64 mln mkw., 3,44 mln mkw. oraz 3,16 mln mkw. W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. w Polsce Centralnej wynajęto 423 tys. mkw., na Górnym Śląsku 417,6 tys. mkw., zaś w warszawskiej II strefie 397,6 tys. mkw.

fot. kerkezz - Fotolia.com

Magazyn

Magazyny odporne na pandemię. W I połowie roku przybyło ich ponad milion mkw.


Równocześnie rośnie zainteresowanie deweloperów mniejszymi rynkami, takimi jak Lublin, Olsztyn czy Rzeszów.

Na koniec I połowy 2020 r. współczynnik pustostanów dla magazynów wyniósł 6,7%, notując tym samym wzrost o 1,6 p.p. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Znajduje się on jednak w trendzie spadkowym w stosunku do stanu z końca marca br.

W strukturze transakcji dominowały nowe umowy (54%). Znaczny udział przypadł także na renegocjacje oraz umowy typu BTS, które stanowiły odpowiednio 23% i 17% popytu. Pod względem sektorów działalności najemców liderami były branża 3PL (22%), e-commerce (21%) oraz handlowa (19%).
– Mamy do czynienia ze stopniowym wzrostem zainteresowania najemców magazynami mogącymi spełniać wymogi komercyjnych „data center”. W drugim kwartale br. zostały zawarte dwie umowy najmu przez firmy świadczące tego typu usługi, w tym wynajem 21,1 tys. mkw. powierzchni w warszawskim kompleksie Gate One Business Park na okres 15 lat – mówi Agnieszka Bogucka, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.
Do końca 2020 r. planowane jest zakończenie budowy 50% powierzchni, która na koniec I połowy roku była w trakcie realizacji. Z dużym prawdopodobieństwem zatem do końca br. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczy granicę 20 mln mkw.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: