2020-02-07 00:22
Biurowce © Mike Mareen - Fotolia.com
Przeczytaj także: Trójmiasto: jest potencjał i miejsce na nowe inwestycje biurowe
Popyt na biurowce w 2019 był rekordowy i wyniósł aż 1,6 mln mkw., z czego 693 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą. Osiągnięcie tego wyniku było między innymi możliwe dzięki znakomitym rezultatom zarejestrowanym w Krakowie, gdzie firmy wynajęły aż 267 000 mkw. powierzchni. Na uwagę zasługuje też ponad dwukrotny wzrost popytu w Katowicach w porównaniu z 2018 r., co skłoniło deweloperów do realizacji nowych projektów, które zmienią panoramę miasta w nadchodzących latach. Ciekawym zjawiskiem jest również zmiana struktury popytu. Podobnie jak w Warszawie, również na rynkach regionalnych rośnie wolumen przednajmów. W ubiegłym roku jego udział w łącznym zapotrzebowaniu na biura zwiększył się o 70% rok do roku i w 2019 wyniósł łącznie 213 000 mkw. Stanowi to około jedną trzecią całkowitego popytu – mówi Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL
fot. Mike Mareen - Fotolia.com
Biurowce
Popyt na biura w 2019 był rekordowy i wyniósł aż 1,6 mln mkw., z czego 693 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą.
Operatorzy biur elastycznych wynajęli w 2019 roku ponad 28 000 mkw. powierzchni w największych miastach poza Warszawą, co stanowi 20% wzrost rok do roku. Rosnące zaufanie w stosunku do tego segmentu rynku biurowego ilustruje umowa węgierskiego New Work w Hi Piotrkowska, będąca jednocześnie największą transakcją najmu minionego roku na łódzkim rynku – komentuje Adam Lis, Doradca ds. Elastycznych Rozwiązań Biurowych, JLL.
Na koniec 2019 r. całkowite zasoby biurowe w Polsce przekroczyły 11 mln mkw., z czego 5,61 mkw. przypadło na regiony, a 5,59 mkw. na Warszawę. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii rynku podaż na głównych rynkach regionalnych przewyższyła zasoby stolicy. Świadczy to o zróżnicowanym rozwoju sektora biur w Polsce i jego rosnącej dojrzałości – mówi Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk. JLL
Aktualnie poza Warszawą w budowie pozostaje 800 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Najbardziej aktywni są deweloperzy w Krakowie, Katowicach i Trójmieście. Warto podkreślić, że tempo wzrostu stolicy Górnego Śląska przewyższa tradycyjnie większe od niego rynki, co wynika z doskonałego wyniku popytowego w 2019 roku. Przykładowo, TDJ Estate rozpoczął budowę wieży .KTW II, Echo Investment rozwija kampus Face2Face, a TriGranit uruchomił realizację budynku Silesia for Business - Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk. JLL.
oprac. : eGospodarka.pl
Biurowce w regionach: wyniki lepsze niż rok temu
Biurowce i praca biurowa w czasie koronawirusa
Miliardowe inwestycje na rynku biurowym. Będzie rekord?
Rynek biurowy w Krakowie - regionalna potęga
Śródmieście, Wola i Mokotów. Gwiazdy rynku biurowego Warszawy
Polski rynek biurowy. Jaki był rok 2020? A jaki będzie 2021?
Niski popyt i wysoka podaż. Co jeszcze czeka warszawskie biurowce?
Biura: Warszawa ustępuje miejsca rynkom regionalnym?
Biura w Warszawie: w oczekiwaniu na dawny popyt
Proszę o wyjaśnienie znaczenia: rynek wtórny i rynek pierwotny.
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Wystarczy jeden klik... czyli jak zoptymalizować proces sprzedaży REKLAMA
Paynow dostępne również dla klientów korporacyjnych. Zalety nowoczesnych płatności REKLAMA
Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?
Przestępstwa skarbowe: fiskus odmawia zwrotu VAT
Stawka VAT na wynajem apartamentu
Mały (preferencyjny) ZUS w 2021 r. przy otwarciu firmy
Jedna czwarta Polaków bez żadnych oszczędności