2020-07-21 10:47
Butelki plastikowe © sebra - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sektor opakowań musi postawić na recykling odpadów z plastiku
Jak czytamy w komunikacie Deloitte, wybuch pandemii wzmógł istotnie produkcję jednorazowych chusteczek, środków dezynfekujących, rękawiczek i maseczek. Miesięczna produkcja tych ostatnich sięga dziś dziesiątków milionów sztuk. Do tego na sile znacznie przybrały zakupy internetowe, co oznacza ponadprzeciętną ilość wyrzucanych opakowań po przesyłkach kurierskich. I wprawdzie bez produkcji tych przedmiotów nie możemy się obejść, to jednocześnie też staje się jasne, że stoimy przed koniecznością znacznego zwiększenia poziomu recyklingu.– Przyzwyczailiśmy się już, by myśleć o plastiku jako o czymś złym, niepotrzebnym, co tylko zanieczyszcza planetę. Pandemia niejako przemodelowała ten obraz i zobaczyliśmy plastik jako materiał „ochronny”, konieczny w przypadku takiego zagrożenia. To na chwilę odwróciło naszą uwagę od zagrożeń jakie niesie dla środowiska. Teraz, kiedy zapotrzebowanie na plastik jest zwiększone, szczególnie powinniśmy skoncentrować nasze wysiłki na skutecznych rozwiązaniach dotyczących recyklingu – mówi Julia Patorska, partner associate, ekspert w obszarze analiz ekonomicznych i środowiskowych, Deloitte.
fot. sebra - Fotolia.com
Butelki plastikowe
Pandemia pokazała, że nie możemy żyć bez plastiku.
– Jeżeli chodzi o recykling plastiku, to biznes największe zasługi ma w przetwarzaniu materiału typu PET. Tymczasem to mniej niż 10 proc. rynku tworzyw sztucznych, zostaje więc ogrom plastiku trudnego do recyclingu. Kolejny krok po zagospodarowaniu PET to tak zwane opakowania giętkie, czyli folie lub saszetki. To duży problem, bo stanowią one znaczny wolumen plastików wchodzących na nasz rynek – zaznacza Natalia Giergiel-Biniek, starszy konsultant w zespole ds. zrównoważonego rozwoju Deloitte.
– Warto, by przedsiębiorcy, mając świadomość jak przebiega proces wdrożenia Pakietu GOZ, już teraz zaczęli przygotowywać się na skutki dyrektywy SUP. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy, zwłaszcza w kontekście domykania obiegu, będzie procesem długotrwałym i wymagającym szczegółowego planowania, a czasu wydaje się być mało – dodaje Julia Patorska.
oprac. : eGospodarka.pl
Firmy inwestują w recykling odpadów. Oto dobre przykłady z Polski
Recykling PET i jego znaczenie dla polskiej gospodarki
Recykling odpadów opakowaniowych. Kaucja jedynym rozwiązaniem?
Tworzywa sztuczne mają się dobrze
Zanieczyszczenia wód kosztują miliardy. Jak redukować koszty?
Tworzywa sztuczne groźniejsze niż zmiany klimatu?
Ciągle wygoda czy już ekologia? Trendy na rynku opakowań
Trudne odpady, czyli ile dzieli nas od gospodarki o obiegu zamkniętym?
Zakupy z ochroną środowiska w tle. Tak czy nie?
Auto firmowe wydziela spaliny m.in dwutlenek węgla, co wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu do ochrony środowiska dwa razy do roku składaniem ...
Witam, kupuję za granicą, w kraju UE towar, który jednocześnie sprzedaję do Polski. Towar jest odpadem z tzw. "zielonej listy". Tworzywo ...
Kredyt gotówkowy czy samochodowy - co wybrać? REKLAMA
Popyt na mieszkania niższy, ceny znów wzrosły
Będą zmiany zasad pobierania zaliczek na podatek PIT
Zdolność kredytowa V 2022. Największe spadki za nami
Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę
Zdolność kredytowa: kogo i gdzie stać na zakup mieszkania?
SEAT Tarraco e-Hybrid FR