2019-10-15 15:20
Jakie trendy na rynku opakowań? © 9dreamstudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Firmy inwestują w recykling odpadów. Oto dobre przykłady z Polski
Celem wprowadzenia proekologicznych przepisów unijnych jest przede wszystkim ograniczenie ilości odpadów oraz położenie nacisku na wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu. Założenia te realizuje się m.in. w ramach Strategii Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) oraz wymogów odnośnie tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), w myśl której część kosztów wynikających z konieczności zagospodarowania odpadów opakowaniowych spada na firmy, które opakowania te wprowadzają do obrotu.fot. 9dreamstudio - Fotolia.com
Jakie trendy na rynku opakowań?
Nowe unijne regulacje dotyczące recyclingu i gospodarki obiegu zamkniętego wymuszą duże zmiany w sektorze opakowań.
- Trendy ekologii i wygody w przypadku opakowań prowadzą do rozwoju rynku w dwóch, z pozoru rozbieżnych kierunkach. Coraz więcej osób jest bowiem skłonna dopłacić do produktu, jeżeli wyróżnia się on ekologicznym opakowaniem lub pochodzeniem. Jednak równocześnie chcemy opakowań lekkich, wytrzymałych, poręcznych i najlepiej bogato zadrukowanych. Od tego, który z tych trendów będzie silniejszy, zależy kierunek rozwoju rynku, ponieważ intuicyjnie z opakowaniami ekologicznymi łączymy te z papieru i tektury, natomiast przekąski kupowane po drodze z pracy lub dania gotowe są pakowane głównie w tworzywa sztuczne. Można jednak pogodzić te trendy, ponieważ coraz częściej słyszymy o opakowaniach z tworzyw, które są projektowane od podstaw z myślą o możliwości ich późniejszego przetworzenia i ponownego wykorzystania. Dlatego teza o zmierzchu plastiku jest naszym zdaniem nieuzasadniona – Kamil Mikołajczyk, dyrektor ds. sektora przemysłowego Santander Bank Polska.
- Przybywa towarów, które sprzedaje się w małych paczkach, łatwych do przechowania, zachowujących przydatność produktu do spożycia. W coraz większym stopniu handel odbywa się też przez Internet. To znacząco zwiększa popyt na opakowania. Z drugiej strony, narasta świadomość ekologiczna konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę, czy zakupione towary są produkowane i sprzedawane w sposób przyjazny środowisku. To z kolei wymusza na producentach opakowań dostosowania wykorzystywanych materiałów i sposobów projektowania. Oba trendy będą w Polsce się rozpowszechniały, przed branżą są zatem ogromne szanse, ale też duże wyzwania – dodaje Ignacy Morawski, dyrektor centrum analitycznego SpotData.
- Branża powinna wejść z konsumentami w otwarty dialog i tłumaczyć korzyści ze stosowania opakowań z tworzyw sztucznych w przypadkach, w których jest to uzasadnione. Przykładowo, mogą one pomagać ograniczyć marnotrawstwo żywności poprzez przedłużanie przydatności do spożycia, czy ze względu na niską wagę przyczyniają się do ogromnych oszczędności w transporcie i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jeżeli dodamy do tego projektowanie uwzględniające wymogi procesów recyklingu zużytych opakowań, to okaże się, że w całym cyklu życia produktu i opakowania zastąpienie plastiku innymi materiałami może niekiedy prowadzić do wzrostu obciążenia dla środowiska – dodaje Maciej Nałęcz, analityk sektorowy Santander Bank Polska.
oprac. : eGospodarka.pl
Recykling odpadów opakowaniowych. Kaucja jedynym rozwiązaniem?
Producenci opakowań: uderzą w nich rosnące ceny surowców?
Polacy a zmiany klimatu: czy i jak im przeciwdziałamy?
Ochrona środowiska: firmy coraz bardziej świadome?
Zmiany klimatu: jak wpływają na konsumentów i pracowników?
Polacy a globalne ocieplenie: obawy czy obojętność?
Zrównoważony rozwój w handlu. Co sądzą konsumenci?
Dzień długu ekologicznego: czy obchodzą nas zmiany klimatyczne?
Producenci opakowań kontra kryzys: kto ma przewagę?
Auto firmowe wydziela spaliny m.in dwutlenek węgla, co wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu do ochrony środowiska dwa razy do roku składaniem ...
Czy firma niemiecka, która działa na terenie Niemiec, ale kupuje opakowania w Polsce musi mieć numer BDO?
Redukcja kosztów priorytetem dla banków
Ceny OC spadły w każdym województwie
Poręczenie kredytu. Jak działa i kiedy może być ryzykowne?
Trwa słabość WIG-Górnictwo
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio - auto, które kupuje się emocjami
Zakup mieszkania w Warszawie. Obszar rewitalizacji to dodatkowe problemy?
Ograniczenie dostępu do kredytów hipotecznych uderza w kupujących pierwsze mieszkanie