2019-04-21 00:35
Przeczytaj także: Recykling PET i jego znaczenie dla polskiej gospodarki
Zanieczyszczenie środowiska plastikiem narasta. Narzędziem w walce z tym problemem ma być dyrektywa „Single-Use Plastics”. Zgodnie z jej zapisami, od 2021 roku obowiązywać będzie zakaz wprowadzania do obrotu patyczków higienicznych, plastikowych sztućców, talerzy, słomek, mieszadeł do napojów oraz patyczków do balonów. Ich miejsce mają zająć produkty biodegradowalne.– Osiągnięcie tych celów nie będzie możliwe bez efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, którego uzupełnieniem może być system kaucyjny. Pewne jest, że depozytu nie należy traktować jako rozwiązania problemu zbiórki i zagospodarowania wszystkich odpadów komunalnych, ale jako sposób na wzrost poziomu recyklingu wybranych frakcji – mówi Julia Patorska, Lider zespołu ds. analiz ekonomicznych w Deloitte.
fot. Deloitte
Poziom recyklingu odpadów opakowaniowych wytworzonych na rynku krajowym w 2016 roku
System kaucyjny przyczynia się do podniesienia ogólnych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowy.
– Co do zasady system kaucyjny przyczynia się do podniesienia ogólnych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych. Trend ten zaobserwować można na przykładzie Danii, Holandii i Niemiec. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że Belgia, Czechy czy Hiszpania osiągają zbliżone wyniki w zakresie poziomów recyklingu, choć nie wprowadziły systemu depozytowego. Bardzo efektywnie natomiast działa w tych krajach zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta, za pośrednictwem której producenci wprowadzający opakowania na rynek w całości lub części pokrywają koszty gospodarki odpadami opakowaniowymi– mówi Julia Patorska.
– Jego automatyzacja i objęcie nim wszystkich sklepów jest wariantem bardzo kosztownym. Jak wynika z naszych obliczeń, nawet przy założeniu, że automaty trafią tylko do dużych sklepów, kwota potrzeba na sfinansowanie przedsięwzięcia to ponad miliard zł. Koszty inwestycyjne związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego będą w znaczny sposób wpływać na jego funkcjonalność i wygodę dla poszczególnych uczestników. To z kolei będzie decydującym czynnikiem kształtującym jego efektywność – mówi Julia Patorska.
oprac. : eGospodarka.pl
Mamy o połowę za niski recykling odpadów. Co zrobić?
Do 2025 roku Polska musi pokaźnie zwiększyć recykling plastiku
Sektor opakowań musi postawić na recykling odpadów z plastiku
Tworzywa sztuczne mają się dobrze
Zanieczyszczenia wód kosztują miliardy. Jak redukować koszty?
Tworzywa sztuczne groźniejsze niż zmiany klimatu?
Ciągle wygoda czy już ekologia? Trendy na rynku opakowań
Gospodarka o obiegu zamkniętym - korzystna ekonomicznie i środowiskowo
Gospodarka odpadami poprodukcyjnymi: co musi przedsiębiorca?
Auto firmowe wydziela spaliny m.in dwutlenek węgla, co wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu do ochrony środowiska dwa razy do roku składaniem ...
Witam, kupuję za granicą, w kraju UE towar, który jednocześnie sprzedaję do Polski. Towar jest odpadem z tzw. "zielonej listy". Tworzywo ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Zmiany w wynagrodzeniach już od 1 lipca 2022 roku
4 lata z RODO
Cena akcji CD Projekt najniżej od 4 lat
Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 czerwca 2022
Ceny OC w kwietniu 2022 r. znów w górę. Czy to początek podwyżek?
W 2023 roku płaca minimalna w górę, a za nią preferencyjne składki ZUS
Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe V 2022 r.