eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tworzywa sztuczne groźniejsze niż zmiany klimatu?

Tworzywa sztuczne groźniejsze niż zmiany klimatu?

2019-10-31 15:05

Tworzywa sztuczne groźniejsze niż zmiany klimatu?

Plastikowe butelki © abimagestudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

GfK przedstawia wyniki międzynarodowego raportu "Who cares? Who does?" - opracowania poświęconego opiniom i postawom konsumentów wobec bieżących problemów ekologicznych. Okazuje się, że we wszystkich 11 krajach objętych badaniem najważniejszym wyzwaniem w kontekście ochrony środowiska jest odpowiedzialne użytkowanie i wykorzystywanie opakowań z tworzyw sztucznych oraz zarządzanie pochodzącymi z nich odpadami.
Jak wynika z badania, aż 70 proc. konsumentów z Europy uważa odpady z tworzyw sztucznych za jedno z pięciu najważniejszych wyzwań środowiskowych całego świata. Problem ten najczęściej wskazują Niemcy (75 proc. wskazań), a najrzadziej Węgrzy (55 proc.). Polsce bliżej do tych ostatnich (58 proc.). W naszej opinii plastikowe odpady są dopiero trzecim, największym zagrożeniem dla środowiska. Wyżej plasujemy zanieczyszczenie powietrza i wody.

Generalnie zaś respondenci uważają, że w obecnym czasie najistotniejszymi kwestiami w zakresie ochrony środowiska są właśnie odpady z tworzyw sztucznych oraz zmiany klimatu.

W prawie wszystkich krajach objętych badaniem (z wyjątkiem Rosji) konsumenci uważają producentów za najbardziej odpowiedzialnych za kontrolowanie i ograniczanie odpadów z tworzyw sztucznych. Warto także podkreślić, że zaskakująco rzadko w tej roli widziany jest przez konsumentów handel/ sieci detaliczne. W Polsce nabywcy obarczyliby równie dużą dozą odpowiedzialności co producentów, także administrację państwową.

fot. mat. prasowe

TOP3 globalnych wyzwań środowiskowych

70 proc. badanych traktuje odpady z tworzyw sztucznych jako najważniejsze z 5 największych światowych wyzwań środowiskowych.


Polscy nabywcy, jako populacja, nadal mają dość podstawową wiedzę na temat dbania o środowisko, unikania plastiku i ograniczania produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Jednak poziom świadomości społecznej rośnie i coraz więcej z nich jest zainteresowanych tymi zagadnieniami. Responsibility Index ilustrujący poziom świadomości i zestaw zachowań konsumenckich związanych z odpowiedzialnym postępowaniem z tworzywami sztucznymi jest dla Polski na poziomie 81 punktów (przy średniej dla 11 badanych krajów na poziomie 100 punktów). Dla porównania najniższą wartość wskaźnik przyjmuje w Rosji (41 punktów), a najwyższą w Austrii (137 punktów).

fot. mat. prasowe

Na kim spoczywa odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku

Polacy uważają, że odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku w równym stopniu spoczywa na rządzących i producentach.


Izabela Jagodzińska, ekspert w zespole Consumer Panels & Services GfK komentuje:
„Polscy nabywcy mają dość podstawową wiedzę na temat dbania o środowisko i ograniczania zakupu produktów w jednorazowych opakowaniach z plastiku. Jednak poziom świadomości społecznej rośnie i coraz więcej klientów jest zainteresowanych tymi zagadnieniami. Nadal konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez kampanie informacyjne i wywieranie nacisku na producentów, aby zmniejszyli ilość produkowanego i marnowanego tworzywa sztucznego”.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik aktywnych zachowań prowadzących do ograniczania tworzyw sztucznych

Responsibility Index dla Polski na poziomie 81 punktów.


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja 2019 roku na próbie n=40.091 respondentów, na 11 europejskich rynkach: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwecji, Węgier. Respondentami były osoby decyzyjne, odpowiadające w gospodarstwach domowych za dokonywanie zakupów, biorące udział w Panelu Gospodarstw Domowych GfK.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: