eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dbamy o ekologię, jeśli nas na to stać

Dbamy o ekologię, jeśli nas na to stać

2019-03-30 00:12

Dbamy o ekologię, jeśli nas na to stać

Polacy żyją ekologicznie, jeśli ich na to stać © bnorbert3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

3/4 Polaków ocenia, że żyje ekologicznie - wynika z badania zrealizowanego przez Gumtree Polska. I wprawdzie mamy świadomość, że nasze zachowania w realny sposób przekładają się na środowisko, to jednak działania sprowadzamy właściwie tylko do tych najbardziej podstawowych, kierując się najczęściej względami ekonomicznymi. Zebrane dane wskazują, że kluczowe wyzwania, z jakimi powinniśmy się zmierzyć w zakresie ekologii to poszerzenie wiedzy o ochronie środowiska, zrozumienie zależności pomiędzy wyborami konsumenckimi a dobrem planety oraz wdrażanie właściwych nawyków.

Finanse kluczową przeszkodą w ekologicznej postawie


Polacy nie tylko uważają się za proekologicznych, ale wręcz chcieliby zrobić jeszcze więcej, aby żyć w zgodzie z naturą (87%). Co temu przeszkadza? Okazuje się, że największą ze wskazywanych barier (61% wskazań) są ograniczenia finansowe - zbyt wygórowane ceny eko produktów. Co trzeci badany (33%) wskazuje, że pozostaje przy starych nawykach ze względu na brak czasu na wprowadzenie nowych rozwiązań i przyzwyczajeń, a 27% przyznaje, że prowadzi swoje gospodarstwo wbrew zasadom ekologii, ponieważ nie jest w stanie przekonać domowników do zmian w ich postawie.

Wiedza na temat ochrony środowiska – tylko podstawowa


Skąd jednak bierze się tak silne przekonanie Polaków o ich proekologicznych postawach? Wiele wskazuje na to, że może być to dość ograniczona wiedza w zakresie ekologii. Gumtree Polska postanowiło sprawdzić jak rozumiemy „zrównoważone rolnictwo”, czy mamy świadomość szkodliwości oleju palmowego oraz wpływu, jaki wywierają na środowisko auta z napędem hybrydowym.

fot. mat. prasowe

Postawy ekologiczne

74% Polaków deklaruje, że żyje ekologicznie.


Tylko połowa ankietowanych (53%) deklaruje, że wie na czym polega zrównoważone rolnictwo. Najwięcej, bo aż 60% respondentów, deklarujących znajomość tego terminu, to osoby między 50 a 65 rokiem życia, częściej mieszkający na wsi (56%) oraz – co ciekawe – w miastach o populacji 200-500 tys. mieszkańców (56%).

Zrównoważona produkcja oleju palmowego to temat, który od dawna jest na ustach wielu ekologów. Wśród Polaków wciąż niska jest świadomość, że używanie tego półproduktu jest niezwykle szkodliwe dla środowiska, ponieważ przyczynia się do wycinki lasów deszczowych, a w konsekwencji do zagłady wielu gatunków zwierząt - aż 49% badanych nie posiada takiej wiedzy.

fot. mat. prasowe

Wiedza o ekologii

53% badanych deklaruj, że zna i rozumie termin "zrównoważone rolnictwo".


Czy Polacy twierdzą, że zmiana auta na samochód z napędem hybrydowym to działanie ekologiczne? Uważa tak tylko nieco ponad połowa ankietowanych (52%). 40% respondentów argumentuje to mniejszą emisją spalin do atmosfery. Są jednak również osoby będące zdania, że nie jest to z korzyścią dla atmosfery, ponieważ produkując energię elektryczną z węgla, również zanieczyszczamy powietrze.

Polacy poszukują wiedzy na temat ekologii w różnych miejscach. Wyniki badania pokazują, że najczęściej źródłem wiedzy są fora internetowe (52%) oraz znajomi (45%) i rodzina (42%). Średnio co trzecia osoba sięga po książki o tej tematyce, a jedynie co dwudziesta – po prasę.

Od postawy do działania


Badanie Gumtree Polska pokazuje również, w jakim stopniu postawy Polaków przekładają się na ich proekologiczne działania i zachowania konsumenckie. Pytani o zasady, jakie wynieśli z domu, badani najczęściej wskazują na niemarnowanie jedzenia (79%), oszczędzanie wody i papieru (72%) oraz segregowanie śmieci (58%). Znajomość tej ostatniej zasady deklaruje aż 93% uczestników badania. Jakie kroki należy podjąć, by żyć bardziej ekologicznie? Ankietowani najczęściej wskazują na najbardziej podstawowe spośród działań, jak segregacja śmieci (72%), oszczędzanie wody i prądu (69%) oraz częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej i roweru (51%). Te statystyki pokazują, że dla Polaków bycie eko to wciąż bardzo wąskie pojęcie.

fot. mat. prasowe

Źródła wiedzy nt. ekologii

Wiedzę ekologiczną czerpiemy głównie z internetu.


Używane nie znaczy gorsze


- Zarówno wyniki naszego badania, jak i aktywność użytkowników Gumtree dowodzą, że kupowanie przedmiotów z drugiej ręki cieszy się dużą popularnością. Blisko trzy czwarte Polaków, bo aż 72% przyznaje, że nabywa używane rzeczy. Niezależnie od tego, jaka jest motywacja kupujących, należy docenić, że tak dużo z nas gotowych jest kupić rzeczy z drugiej ręki zamiast nowych, czy też przekazać dalej niepotrzebne przedmioty czy ubrania – mówi Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Przedłużanie czasu korzystania z różnego rodzaju przedmiotów to jedno z wielu proekologicznych działań, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Kobiety najczęściej sięgają po ubrania (73%), natomiast mężczyźni po książki (57%). Panowie chętniej kupują również sprzęt AGD i RTV (46% do 34%). Ich główną motywacją nie jest jednak chęć dbania o środowisko, lecz względy finansowe - wskazuje na nie 76% badanych - oraz możliwość trafienia na unikatowe przedmioty (dla 53% badanych). Troska o przyrodę pojawia się w odpowiedziach dopiero na trzecim miejscu (41%). Ankietowani byliby skłonni zakupić z drugiej ręki gry planszowe i puzzle (38%), sprzęt sportowy (37%) oraz meble (28%).

fot. mat. prasowe

Działania ekologiczne

72% Polaków kupuje rzeczy "z drugiej ręki"


Badanie Gumtree.pl zostało zrealizowane przez SW Research w dniach 19-22.02.2019 metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1036 Polaków w wieku 18-65 lat.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: