eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracodawcy zadowoleni: I tura wdrożenia PPK poszła gładko

Pracodawcy zadowoleni: I tura wdrożenia PPK poszła gładko

2020-06-22 12:43

Pracodawcy zadowoleni: I tura wdrożenia PPK poszła gładko

Pracodawcy zadowoleni z I tury wdrożenia PPK © e.matthew - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zaangażowanie i ponadprogramowe wręcz wysiłki instytucji finansowych sprawiły, że wdrożenie I tury Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) przebiegło nader gładko. W badaniu zrealizowanym przez IZFiA i IGTE przedstawiciele TFI i PTE wyraźnie pochwalili współpracę z KNF i PFR.

Przeczytaj także: Małe i średnie przedsiębiorstwa niegotowe na PPK?

Z badania IZFiA i IGTE wynika, że zakres wsparcia, jakie pracodawcy otrzymali ze strony instytucji finansowych przy wdrażaniu PPK przekroczył ustawowo określone minimum. 2 na 3 ankietowanych (66,7%) uważa, że pomoc była znacząco większa od tej, którą zakładały ustawowo narzucone obowiązki, a 20% określiło ją jako większą. Jednocześnie 13,3% badanych nie potrafiło określić zakresu udzielonego wsparcia.

Jakich elementów oczekiwali pracodawcy w ramach oferowania i wdrożenia PPK? Z udzielonych odpowiedzi wynika, że oczekiwali oni przede wszystkim:
 1. wsparcia merytorycznego dla kadry zarządzającej i HR (66,7%),
 2. szkoleń dla pracowników (66,7%) oraz
 3. pomocy przy zintegrowaniu systemów kadrowo-płacowych z oprogramowaniem obsługującym PPK (53,3%).

Nieco rzadziej wymieniane były narzędzia komunikacji kierowanej do pracowników (40%), dodatkowe benefity (33,3%), najtańsza oferta (26,7%) czy wsparcie w zaprojektowaniu i prowadzeniu dokumentacji (13,3%).

fot. mat. prasowe

Zakres faktycznego wsparcia udzielonego pracodawcą przy wdrożeniu PPK

W większości przypadków wsparcie było znacząco większe od obowiązków ustawowych.


Rolę instytucji finansowych we wdrożeniu podkreślają również kryteria wyboru stosowane przez pracodawców. Wśród najważniejszych wymieniono zakres wsparcia we wdrożeniu (26,7%), renomę/markę instytucji finansowej (20%) oraz doświadczenie na rynku finansowym/kapitałowym (13,3%). Koszty prowadzenia PPK (6,7%) oraz osiągane wyniki inwestycyjne (6,7%) zdaniem instytucji finansowych nie decydowały o wyborze. Jednocześnie 1/4 instytucji finansowych nie była w stanie wskazać konkretnego kryterium (26,7%), jakim kierowali się pracodawcy.

fot. mat. prasowe

Jakich elementów oczekiwali pracodawcy w ramach oferowania i wdrożenia ppk?

Pracodawca oczekiwali przede wszystkim wsparcia merytorycznego oraz szkoleń dla pracowników.


– Wyniki badania pokazują, że instytucje finansowe wykazały się dużym profesjonalizmem oraz społeczną odpowiedzialnością i wzięły na siebie dodatkowe, niewynikające z ustawy obowiązki dotyczące wdrażania PPK. Udzieliły ponadprogramowego, często bardzo szerokiego wsparcia pracodawcom, by zapewnić jak najlepsze funkcjonowanie planów i wspierać rozwój systemu długoterminowych oszczędności. Wykazywały przy tym dużą kreatywność i profesjonalizm – tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu IZFiA oraz prezes IGTE.

Jednocześnie respondenci bardzo dobrze ocenili pracę instytucji, które weryfikowały aplikacje złożone przez TFI i PTE. W ich jednomyślnej opinii przejście przez procedury administracyjne w KNF i PFR Portal przebiegało sprawnie i bez problemów (100%).

fot. mat. prasowe

Procedury administracyjne KNF i PFR Portal

Żaden z respondentów nie narzekał na procedury administracyjne w KNF i PFR Portal Ż.


– Cieszy nas pozytywna ocena naszej pracy przez instytucje finansowe. Staraliśmy się przygotować praktyczne i proste rozwiązania oraz po partnersku wspierać aplikujące do nas podmioty. Instytucje finansowe mogą liczyć na pomoc PFR Portal PPK. Ze wszystkimi staramy się pracować w sposób profesjonalny, nikogo nie faworyzujemy - na stronie www.mojeppk.pl prezentujemy w identyczny sposób oferty, zamieszczamy materiały edukacyjne. Organizujemy spotkania z przedstawicielami instytucji finansowych minimum raz na kwartał, a także spotkania indywidualne, co więcej zapraszamy ich reprezentantów do udziału w przygotowywanych lub wspieranych przez nas konferencjach tematycznych – komentuje Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK.

Badanie instytucji finansowych prowadzących pracownicze plany kapitałowe „Wdrożenie PPK” zostało przeprowadzone przez IZFiA oraz IGTE metodą CAWI w dniach od 6 lutego do 4 marca 2020 roku na próbie 15 instytucji finansowych, TFI i PTE, członków ww. izb.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Re: Pracodawcy zadowoleni: I tura wdrożenia PPK poszła gładko

  ksia3 / 2020-08-11 14:31:06

  nie da się ukryć że emeryci musza dorabiać bo za to świadczenie nie da się godnie zyć, szkoda że nie było kiedyś takich rozwiązań jak ppk, pewnie teraz żyłoby sie im dużo lepiej odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Pracodawcy zadowoleni: I tura wdrożenia PPK poszła gładko

  narinea / 2020-09-11 10:57:27

  U nas nawet gładko poszło to wdrażanie i nawet sporo chętnych jest, nie wiem czy ze 2 osoby się wypisały, praktycznie wszyscy przystąpili do programu odpowiedz ] [ cytuj ]

 • czarnamatka / 2020-09-14 20:56:11

  Popieram tą inicjatywę jaką są pracownicze plany kapitałowe, bo dodatkowe finanse na emeryturze to zawsze ogromna pomoc. Tutaj to można osiągnąć minimalnym kosztem więc czemu nie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: