eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Młodzi Polacy o pandemii.Wnioski z badania ARC Rynek i Opinia zaskakują

Młodzi Polacy o pandemii.Wnioski z badania ARC Rynek i Opinia zaskakują

2020-06-22 13:30

Młodzi Polacy o pandemii.Wnioski z badania ARC Rynek i Opinia zaskakują

Młodzi poważniej traktują temat pandemii © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mogłoby się wydawać, że młodzi Polacy będą tą grupą, która do tematu pandemii podchodzić będzie z lekkością. Tymczasem, jak pokazują badania ARC Rynek i Opinia, to właśnie osoby pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, pomimo że to nie im koronawirus zagraża najbardziej, są w tej kwestii bardziej ostrożne.

Przeczytaj także: Zakupy w sklepie i obiad w restauracji budzą największe obawy Polaków

Jak czytamy w komunikacie z badania ARC Rynek i Opinia, wraz z pojawieniem się pandemii w Polsce część Polaków wskazywała, że temat ten jest traktowany ze zbyt dużą lekkością. Co ciekawe, takie opinie częściej formułowali młodzi Polacy (58%) niż ogół badanych (49%).

Okazuje się również, że postawa młodych nie uległa zmianie nawet wówczas, gdy w następstwie odmrażania gospodarki swoje drzwi dla klientów ponownie otworzyły galerie handlowe. Co czwarta z osób w wieku 18-24 lata deklaruje, że duże sklepy w obawie przed zakażeniem odwiedzać będzie rzadziej. Dla porównania wśród Polaków pomiędzy 25. a 34. rokiem życia odsetek takich wskazań spada o połowę (13%).

fot. mat. prasowe

Temat pandemii nie jest traktowany wystarczająco poważnie

Młodzi ludzie częściej uważają, że temat pandemii nie jest traktowany wystarczająco poważnie.


fot. mat. prasowe

Ograniczę wyjścia do dużych sklepów ze względu na ryzyko zarażenia

Młodzi są również mniej skłonni do zakupów w dużych sklepach.


Widoczna jest też różnica w postrzeganiu tempa odmrażania gospodarki – 31% osób z najmłodszej grupy wiekowej uważa, że jest ono za szybkie – to 8 p.p. więcej niż w kolejnej grupie (25-34 lata), gdzie odsetek ten wynosi 26%.

fot. mat. prasowe

Tempo rozmrażania gospodarki jest za szybkie

Młodzi Polacy częściej uważają, że tempo rozmrażania gospodarki jest za szybkie.


W pierwszej fazie izolacji, pod koniec marca osoby młode w wieku 16-24 lat częściej niż starsze wskazywały na poczucie izolacji społecznej. O ile średnio 16% osób wskazywało, że bardzo odczuwa izolację społeczną, o tyle w najmłodszej grupie badanych ten odsetek wynosił 26%.

fot. mat. prasowe

Mocno odczuwane poczucie izolacji

Pod koniec marca osoby młode w wieku 16-24 lat częściej niż starsze wskazywały na poczucie izolacji społecznej.


Młodzi ludzie mieli już też na początku dużą świadomość, jak należy się zachować w przypadku objawów koronawirusa – 17% z nich uważało, że przy jakichkolwiek objawach wskazujących, że można być zarażonym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, zaś wyniki dla ogółu społeczeństwa był niemal o połowę niższy i wynosił 10%. Wśród młodych ludzi więcej osób wskazy nawało poczucie nieszczęścia towarzyszące izolacji (5%), podczas gdy dla ogółu badanych odsetek ten wynosił zaledwie 1%.

Również wśród osób, które częściej teraz zamawiają jedzenie z dowozem największą grupę stanowią osoby z najmłodszej grupy wiekowej (44% versus 34% ogółem). Oznacza to, że młodzi niekoniecznie chcą rezygnować ze swoich przyzwyczajeń, jednak z obawy przed zarażeniem, wybierają bezpieczniejsze opcje.

Pandemia koronawirusa dotknęła młodych ludzi w sposób szczególny. Zamknięto szkoły, uczelnie, z dnia na dzień pozbawiono młodzież kontaktu z rówieśnikami oraz możliwości realizowania swojego hobby na zajęciach dodatkowych czy pracy dodatkowej, w przypadku studentów. Z dnia na dzień musieli się przestawić na naukę zdalną, która, przynajmniej w początkowym stadium odbiegała od ideału. Dlaczego młodzi ludzie są bardziej przepełnieni obawami niż starsi? Możemy wyróżnić trzy przyczyny. Pierwsza z nich to brak wcześniejszych doświadczeń z sytuacjami zagrożenia. O ile osoby starsze mogą pamiętać stan wojenny, komunizm, katastrofę w Czarnobylu czy choćby kryzys gospodarczy 12 lat temu, o tyle osoby z najmłodszej grupy wiekowej takich doświadczeń nie mają. Dlatego pandemia, która dotyczy całego świata, wpływa na życie miliardów ludzi jawi im się jako dużo większe zagrożenie niż w rzeczywistości jest. Druga przyczyna to troska o swoje zdrowie. To młodzi ludzie wprowadzają modę na wegetarianizm czy weganizm, podkreślają konieczność dbania o środowisko naturalne. Dlatego, nawet jak nie są w głównej grupie ryzyka, postrzegają je jako zagrożenie dla swojego zdrowia.

Warto zwrócić uwagę, że w przestrzeni publicznej osoby noszące maseczki, również poza miejscami zamkniętymi to często właśnie ludzie młodzi. Być może jesteśmy świadkami zmiany społecznej polegającej na większym dostosowywaniu się społeczeństwa do wprowadzonych zasad w trosce o dobro ogółu. O ile nasz naród zawsze miał raczej opinię walczącego z systemem, co ma swoje uzasadnione podłoże historyczne, o tyle, być może w czasie, kiedy nie trzeba o nic walczyć pojawia się postawa dostosowania do obowiązujących reguł, wszak zostały one wprowadzone w jakimś celu. I jest to z pewnością zmiana pozytywna z punktu widzenia dyscypliny obywatelskiej – komentuje Łukasz Mazurkiewicz, Prezes Zarządu ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniach
Wyniki pochodzą z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia między drugą połową marca 2020 roku a pierwszą połową czerwca 2020 roku. W przypadku wszystkich badań próba wynosiła minimum N=1000 i była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości. Wszystkie badania zostały przeprowadzone metodą CAWI na panelu ePanel.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: