eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Skype, Zoom i inne komunikatory przykrywką dla oszustów

Skype, Zoom i inne komunikatory przykrywką dla oszustów

2020-04-10 12:22

Skype, Zoom i inne komunikatory przykrywką dla oszustów

Praca zdalna © fot. mat. prasowe

W czasach rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa narzędzia służące do wideokonferencji i komunikacji online święcą prawdziwe triumfy popularności. Dowodem na to mogą być statystyki pobrań aplikacji Zoom, które w ostatnim miesiącu podskoczyły kilkunastokrotnie. Naiwnością byłoby sądzić, że zjawisko to umknie uwadze oszustów.

Przeczytaj także: Skype vs Skype for Business: czy płacić za dodatkowe usługi?

Badacze firmy Kaspersky wyodrębnili około 1300 plików, których nazwy natychmiast przywodziły na myśl najbardziej znane aplikacje komunikacyjne. W 200 z tych programów kryły się zagrożenia.

Obserwacje analityków ujawniły, że szczególnie popularne były dwie rodziny oprogramowania adware:
  • DealPly oraz
  • DownloadSponsor.

Są to instalatory, których aktywność sprowadza się do wyświetlania reklam oraz pobierania modułów oprogramowania adware. I wprawdzie adware nie jest traktowany jako szkodliwe oprogramowanie, to jednak nie można zapominać, że stanowi dość istotne zagrożenie dla prywatności.

Oprócz oprogramowania adware badacze z firmy Kaspersky wykryli w kilku przypadkach zagrożenia pod przykrywką plików .lnk, które stanowią skróty do aplikacji. Ogromna większość z nich została wykryta jako Exploit.Win32.CVE-2010-2568. Jest to dość stary, ale wciąż szeroko rozpowszechniony szkodliwy kod umożliwiający zainfekowanie komputerów dodatkowym szkodliwym oprogramowaniem.

Prawdziwym „królem” wśród aplikacji umożliwiających kontakty społeczne online, tzn. aplikacją, której nazwa była najczęściej zapożyczana przez cyberprzestępców do rozprzestrzeniania cyberzagrożeń, był Skype. Eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali 120 000 różnych podejrzanych plików podszywających się pod tę aplikację. Ponadto, w przeciwieństwie do nazw innych aplikacji, ta konkretna była wykorzystywana do rozprzestrzeniania nie tylko oprogramowania adware, ale również rozmaitych szkodliwych programów, w szczególności trojanów.

fot. mat. prasowe

Praca zdalna

Cyberprzestępcy wykorzystują nazwy popularnych aplikacji umożliwiających kontakty online w celu rozprzestrzeniania niebezpiecznych plików


Trzeba zaznaczyć, że w przypadku większości komunikatorów nie obserwujemy znaczącego wzrostu liczby ataków czy liczby podszywających się pod nie plików. Nie dotyczy to jednak aplikacji Skype, która ze względu na swą popularność od lat stanowi tradycyjny cel cyberprzestępców. Niemniej jednak uważamy, że należy mieć świadomość takich zagrożeń. W obecnej sytuacji, gdy wiele osób pracuje zdalnie, niezwykle ważne jest to, aby narzędzia, jakie wykorzystujemy do komunikacji online, były pobrane z legalnego źródła, poprawnie skonfigurowane i wolne od poważnych, niezałatanych luk w zabezpieczeniach – powiedział Denis Parinow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: wideokonferencje, Zoom, Skype, adware, komunikatory

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: