2020-03-06 10:54
Przeczytaj także: Zakupy z ochroną środowiska w tle. Tak czy nie?
Rosnąca konsumpcja to zjawisko, które w przestrzeni publicznej do niedawna było przedstawiane przede wszystkim jako coś pozytywnego. Wpływ na to miały z pewnością konsekwencje przełomu politycznego roku 1989, po którym Polska wkroczyła w erę kapitalizmu. Niedostępne w gospodarce niedoboru przedmioty, zaczęły nagle być na wyciągnięcie ręki, a Polacy zapragnęli posiadać ich jak najwięcej. Na szczęście ten trend się zmienia, ponieważ coraz więcej osób myśli o tym, jaką planetę zostawi swoim dzieciom i wnukom. Również najmłodsze pokolenie zaczyna mieć świadomość znaczenia działań w duchu zero waste – komentuje wyniki badania Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.
Dane, z których wynika, że tylko niewielka część mieszkańców Polski korzysta z efektywnych sposobów na zagospodarowanie niepotrzebnych przedmiotów, z pewnością nie należą do optymistycznych. Zwłaszcza w dobie powszechnej cyfryzacji, dzięki której tego typu rzeczy możemy z powodzeniem sprzedać lub oddać w internecie. Znacznie łatwiejsze niż kiedyś jest także wspieranie organizacji charytatywnych. W sieci znajdziemy dziesiątki adresów kontaktowych do fundacji, które z wielką radością przyjmą zalegające u nas ubrania czy książki – dodaje Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.
fot. mat. prasowe
Ile w Pani/Pana domu jest niepotrzebnych, nieużywanych przedmiotów?
16% Polaków deklaruje, że nie zatrzymuje przedmiotów których nie używa.
Badanie Gumtree.pl pokazuje jasno, że w mentalności większości Polaków nie ma zaszczepionych zachowań, które odzwierciedlałyby tzw. hierarchię postępowania z odpadami. W tej hierarchii, na najważniejszym miejscu znajduje się prewencja, czyli redukcja konsumpcji. Następnie mowa jest właśnie o ponownym użyciu, które może być rozumiane jako odsprzedaż, przekazanie, naprawa czy upgrade. Pomijanie tego poziomu oznacza, że kiedy wyrzucamy bądź przechowujemy nieużywany produkt, zasoby i energia potrzebne do jego produkcji zostały nieracjonalnie wykorzystane, przyczyniając się w ten sposób do degradacji środowiska. Nadzieję na przyszłość niosą zmiany w unijnych dyrektywach odpadowych, przyjęte w 2018 roku, a teraz wzmocnione w Europejskim Zielonym Ładzie. Położą one większy nacisk na działania prewencyjne, obligując kraje członkowskie, samorządy oraz przedsiębiorców do lepszego projektowania produktów, tak, aby były trwalsze i poddawalne naprawom, a sektor second-hand był wspierany narzędziami edukacyjnymi czy ekonomicznymi - mówi Piotr Barczak, z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.
fot. mat. prasowe
Co pan pani robi z niepotrzebnymi lub nieużywanymi przedmiotami?
21% Polaków nieużywane przedmioty przekazuje wybranym instytucjom charytatywnym.
oprac. : eGospodarka.pl
Moda na "eko" i "zero waste" ma się dobrze. Gorzej z polityką klimatyczną
Zero waste, czyli jak ekologia wpływa na budżet domowy
Polacy a zmiany klimatu: czy i jak im przeciwdziałamy?
Ochrona środowiska: firmy coraz bardziej świadome?
Zero waste i recykling, czyli Polacy bardziej eko
Zmiany klimatu: jak wpływają na konsumentów i pracowników?
Zrównoważony rozwój w handlu. Co sądzą konsumenci?
Jakie działania ekologiczne podejmują kupujący i sprzedający online?
E-commerce ważny dla ekologii?
Auto firmowe wydziela spaliny m.in dwutlenek węgla, co wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu do ochrony środowiska dwa razy do roku składaniem ...
Dzień dobry, mam zamiar założyć działalność gospodarczą polegającą na skupowaniu uszkodzonej elektroniki, a następnie po jej naprawie ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
6xTAK, czyli kiedy skorzystasz z "Mieszkania bez wkładu własnego"
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?
Prawo do dywidendy - kiedy i dla kogo?
Budownictwo mieszkaniowe I-IV 2022: o 18,3% mniej rozpoczętych budów
WIG-20 najwyżej od 2 tygodni
Licencja wspólnotowa dla busów. Co należy wiedzieć?