eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 5 mitów nt. usług w chmurze

5 mitów nt. usług w chmurze

2020-03-01 00:30

5 mitów nt. usług w chmurze

Chmura © fot. mat. prasowe

Dane w chmurze są narażone na większe niebezpieczeństwo niż w siedzibie firmy, chmura jest droga i nieopłacalna, a jej wdrożenie to wiele zachodu i konieczność kosztownego przeszkolenia kadry. To tylko niektóre z mitów, które skutecznie odstraszają przedsiębiorców od zastosowania usług w chmurze. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę Konica Minolta, z ich płatnej wersji korzysta zaledwie 18% polskich firm.

Przeczytaj także: Ciemna strona usług w chmurze

1. Dane są bezpieczniejsze w siedzibie firmy


Bezpieczeństwo usług w chmurze to zagadnienie, o którym mówi się dość często. Nie jest jednak prawdą, że nasze dane bezpieczniejsze są w siedzibie firmy niż w chmurze. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby badania zrealizowane przez Instytut McKinsey, z których wynika, że chmura może zredukować incydenty cyberbezpieczeństwa o nawet 70%. Jak to możliwe?

Warto wiedzieć, że dostawcy usług chmurowych mają dostęp nie tylko do najbardziej nowoczesnych technologii, ale również do ekspertów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jak czytamy w komunikacie Konica Minolta, oferowane platformy łączą ścisłą kontrolę dostępu oraz zabezpieczenia przed kradzieżą danych (firewall) i ich utratą (system kopii zapasowych). Dzięki temu zapewniają nie tylko bezpieczeństwo wrażliwych informacji, ale też zgodność z regulacjami dotyczącymi ich przechowywania i przetwarzania, jak np. RODO. Umożliwiają też śledzenie kto, kiedy i do jakich danych ma dostęp oraz analizowanie wszystkich zmian wprowadzanych w plikach.

2. Na usługi w chmurze potrzeba zbyt dużo wiedzy i zachodu


Wiele rozwiązań zapewnia aktywną opiekę serwisową, dostawcy oferują także wsparcie techniczne przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, zarówno na miejscu, jak i zdalnie. Systemy monitorują wszystkie elementy platformy, aby reagować jeszcze zanim nastąpi awaria. Dostawcy biorą więc na siebie wszelkie problemy IT, aby przedsiębiorcy mogli skupić się na rozwoju swojego biznesu.

3. Chmura jest droga i nieopłacalna


Usługi w chmurze mogą zmniejszyć ogólne koszty związane z IT nawet o 40%. Pomagają firmom w zarządzaniu procesami bez konieczności płacenia za licencje czy utrzymywanie serwerów. Eliminują również problem braku środków na inwestycje w sprzęt czy zatrudnienie specjalistów. Firmy płacą jedynie za te elementy, które użytkują, a w ramach usług hybrydowych mogą dodatkowo skorzystać z doradztwa w dobieraniu najlepszych rozwiązań i technologii dla swojego biznesu. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze – w pięciooddziałowym banku może to być nawet ponad 300 tys. dolarów potrzebnych na wymianę serwerów, przełączników oraz generatorów energii elektrycznej.

4. Przeszkolenie kadry jest zbyt kosztowne


Aby usługi w chmurze miały sens, muszą im towarzyszyć cyfrowe umiejętności pracowników. Ich przeszkolenie nie powinno być jednak postrzegane jako wyrzucenie pieniędzy „w błoto”. Chmura zapewni im bowiem mobilność i szybki, stały dostęp do kluczowych danych oraz aplikacji, bez względu na miejsce. Ułatwi i przyspieszy procesy administracyjne, produkcyjne, związane z działem HR, finansami czy obiegiem umów, co zwiększy produktywność i przełoży się na realne zyski.

fot. mat. prasowe

Chmura

Spora grupa polskich przedsiębiorców jest ciągle przekonana, że usługi w chmurze to rozwiązanie i kosztowne i nieopłacalne


5. Tylko do kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii


Kopie zapasowe to ważne zabezpieczenie dla firm – dzięki nim nawet po utracie danych unikają przestojów i mogą zapewnić ciągłość działania. Chmura to jednak więcej niż korzyści wynikające z backupu informacji. Nawet małe i średnie przedsiębiorstwa pracują bowiem z dużymi ilościami danych. Powoduje to problemy m.in. z ich współużytkowaniem, właściwą archiwizacją czy odnajdywaniem, często wymusza też ponowne wykonywanie tej samej pracy. Rozwiązania chmurowe automatycznie synchronizują dane, ułatwiają znajdowanie dokumentów oraz ich udostępnianie. Umożliwiają pracę w dowolnym miejscu, czasie i na każdym urządzeniu, śledzenie na bieżąco realizacji zadań oraz współpracę na dokumentach w czasie rzeczywistym.
– Rozwiązania chmurowe z powodzeniem stosowane są nawet w branżach, które muszą spełniać restrykcyjne wymagania odnośnie bezpieczeństwa danych, np. w placówkach finansowych, rządowych czy medycznych. Ich zaletą jest możliwość dopasowania do potrzeb, tempa rozwoju, sposobów zarządzania i wymogów prawnych. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem będą systemy hybrydowe. Na rynku są już dostępne inteligentne platformy informatyczne zapewniające prywatną chmurę aplikacji biznesowych, które odpowiadają wymogom konkretnej branży. Wdrożenie odbywa się w krótkim czasie, a rozliczanie w formule abonamentowej sprawia, że profesjonalne rozwiązania dostępne są już także dla małych i średnich firm. Aby przyniosły wymierne efekty, przedsiębiorcy powinni określić konkretne problemy, które chcieliby rozwiązać. Na szczęście w identyfikacji tych wyzwań pomagają konsultanci ds. cyfrowej transformacji – wskazuje Mateusz Macierzyński, menedżer ds. systemów IT w firmie Konica Minolta.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: