eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Usługi w chmurze odporne na wirusa: przychody rosną o 6,3 proc., najszybciej IaaS

Usługi w chmurze odporne na wirusa: przychody rosną o 6,3 proc., najszybciej IaaS

2020-08-04 11:15

Usługi w chmurze odporne na wirusa: przychody rosną o 6,3 proc., najszybciej IaaS

Chmura © turgaygundogdu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tegoroczne przychody z chmury publicznej osiągną wartość 257,9 mld dolarów - prognozuje Gartner. Dla porównania, w minionym roku było to 242,7 mld dolarów, co oznacza, że jesteśmy świadkami rocznego wzrostu na poziomie 6,3 proc. Największą dynamiką wzrostu charakteryzować mają się usługi infrastruktury jako usługi (IaaS).
Jak czytamy w najnowszym komunikacie, największym segmentem rynku cloud pozostaje oprogramowanie jako usługa (SaaS – Software as a Service). Szacunki wskazują, że tylko do końca tego roku jego wartość powiększy się do 104,7 mld dolarów.

Drugą pozycję pod względem wielkości zajmują usługi infrastruktury jako usługi (IaaS – Infrastructure as a Service). Dynamika ich wzrostu jest jednak jeszcze większa niż w przypadku SaaS. Według prognoz formułowanych przez firmę Gartner, do końca 2020 r. osiągnie on wartość 50,4 mld dolarów, a do końca 2022 - 81 mld dolarów.

Sid Nag, wiceprezes ds. badań w Gartnerze, przyznaje, że wybuch pandemii COVID-19 doprowadził do wielu zawirowań, jednak w ostatecznym rozrachunku okazało się, że chmura obliczeniowa zdała ten trudny egzamin.
Usługi w chmurze zaspokoiły zwiększony popyt ze strony rynku, a klienci mogli korzystać z elastycznych modeli, jak pay-as-you-go – mówi Sid Nag, wiceprezes ds. badań w Gartnerze.

fot. mat. prasowe

Globalna prognoza przychodów z usług chmury obliczeniowej

Oprogramowanie jako usługa (SaaS – Software as a Service) pozostaje największym segmentem rynku.


Zwiększenie zainteresowania usługami chmurowymi z zakresu IaaS potwierdza Andrzej Stella-Sawicki, Wiceprezes i Dyrektor Operacyjny w CloudFerro, dostawcy innowacyjnych usług przetwarzania w chmurze:
– Globalna cyfryzacja oraz rozwój koncepcji Przemysłu 4.0 i takich technologii jak Big Data, internet rzeczy, czy sztuczna inteligencja spowodowały gwałtowny przyrost produkowanych, przechowywanych i analizowanych danych. W najbliższych latach z pewnością będziemy mieli do czynienia z generowaniem jeszcze większej ilości informacji, a także rosnącym zapotrzebowaniem na efektywną i skalowalną infrastrukturę do przechowywania i przetwarzania tych danych, oferowaną w modelu usługi chmury obliczeniowej.

Nie bez znaczenia dla rozwoju rynku usług chmury obliczeniowej była także pandemia COVID-19:
– Tegoroczny globalny lockdown sprawił, że zarówno organizacje biznesowe, jak i administracja czy ośrodki naukowe potrzebują dziś środowiska do pracy zdalnej bardziej, niż kiedykolwiek przedtem – podkreśla Andrzej Stella-Sawicki.

Skutki globalnego spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią powodują, że organizacje starają się szybko przechodzić od dotychczasowych modeli funkcjonowania ich infrastruktury IT do modeli chmurowych. Stąd rosnący popyt na usługi chmury obliczeniowej, co ma odzwierciedlenie w opracowaniu Gartnera.

Co czeka usługi w chmurze o pandemii?


Według autorów raportu, wydatki na chmurę w wielu regionach będą szybko rosły wraz z ponownym otwarciem gospodarek i wznowieniem „normalnej” działalności gospodarczej.
Wdrożenie chmury obliczeniowej pozwala na znaczne ograniczenie kosztów inwestycji w kontrze do zwiększenia pojemności lokalnego centrum danych czy zakupu tradycyjnego, licencjonowanego oprogramowania – mówi Sid Nag z Gartnera. Organizacje, które rozszerzają funkcjonalność pracy zdalnej, stawiają przede wszystkim na oprogramowanie do pracy zdalnej, zarządzanie urządzeniami mobilnymi, rozwiązania dla edukacji zdalnej, zabezpieczenia, a także infrastrukturę umożliwiającą skalowanie w celu zwiększenia wydajności – wymienia Sid Nag.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: