eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakaz handlu w niedziele wciąż dzieli. Nie chce go co 2. Polak

Zakaz handlu w niedziele wciąż dzieli. Nie chce go co 2. Polak

2020-02-19 00:22

Zakaz handlu w niedziele wciąż dzieli. Nie chce go co 2. Polak

Zakaz handlu w niedziele wciąż dzieli © bnorbert3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już od niemal dwóch lat, więc Polacy mieli sporo czasu, aby się do niego przyzwyczaić. I wprawdzie dyskusja wokół ograniczeń (w tym roku mamy zaledwie 7 niedziel handlowych) jest nieco mniej zażarta niż przed ich wprowadzeniem, to jednak ciągle nie brakuje wyraźnych głosów sprzeciwu, których w tym roku jest nawet więcej aniżeli w poprzednim. To jeden z wniosków wypływających z badania zrealizowanego przez Havas Media Group.

Przeczytaj także: Wolne niedziele nie przeszkadzają, ale nie wszystkim

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:Jak czytamy w komunikacie z badania, zakaz handlu w niedzielę nie napawa wielu z nas nadmiernym entuzjazmem. Przeciwnych mu jest blisko 50% Polaków, w tym przede wszystkim mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys mieszkańców. W tej grupie odsetek przeciwników wolnych niedziel liczy sobie aż 64%. Z kolei mieszkańcy wsi są przykładem najbardziej podzielonych społeczności - za zaostrzeniem zakazu handlu opowiada się 43,5% z nich, 40% z nich ocenia go negatywnie.

fot. mat. prasowe

Jak ogólnie oceniasz kolejne zaostrzenia zakazu handlu w niedziele?

Blisko połowa Polaków ma negatywny stosunek do wolnych niedziel.


Badanie dowodzi również, że kolejne zaostrzenie zakazu handlu nie wpłynęło pozytywnie na jego postrzeganie – podobnie jak w ubiegłym roku – blisko połowa dorosłych Polaków uważa, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony. Największymi zwolennikami zniesienia zakazu handlu są mieszkańcy największych miast (pow.500 tys. mieszkańców) – w tej grupie ponad 60% osób chciałoby, by w niedziele sklepy były otwarte.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Zobacz listę:


  • 5 kwietnia 2020
  • 26 kwietnia 2020
  • 28 czerwca 2020
  • 30 sierpnia 2020
  • 13 grudnia 2020
  • 20 grudnia 2020

fot. mat. prasowe

Zakaz handlu w niedziele powinien być zniesiony

W tym roku grupa przeciwników zakazu handlu w niedziele nieco się powiększyła.


Mimo że Polacy na ogół nie są zwolennikami zakazu handlu w niedziele, wydaje się, że przyzwyczailiśmy się już do jego istnienia i jesteśmy odpowiednio przygotowani do braku możliwości zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. Blisko połowa badanych Polaków robi zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko 11% badanych poszukuje sklepów otwartych w niedziele.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób radzisz sobie z brakiem możliwości zrobienia zakupów w niedzielę?

Dla co 5. Polaka zakaz handlu w niedzielę nie stanowi problemu, ponieważ nigdy nie robił i nie robi zakupów w ten dzień.


Do braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę trochę lepiej przygotowane są kobiety oraz starsi Polacy – to te grupy częściej deklarują robienie zakupów klika dni wcześniej. Z kolei sklepów otwartych w niedziele częściej poszukują mężczyźni oraz młodsi respondenci – osoby do 34. roku życia.

Zakaz handlu w niedziele nie ograniczył też naszej konsumpcji. Tylko 1/5 badanych Polaków zadeklarowała, że wprowadzenie niedzielnego zakazu handlu sprawiło, że kupuje znacznie mniej. Ograniczenie konsumpcji szczególnie widocznie jest wśród najmłodszych badanych – do 24. roku życia – w tej grupie blisko 30% badanych deklaruje, że przez zakaz handlu kupują mniej.

fot. mat. prasowe

Przez zakaz handlu w niedzielę wydaje mi się, że mniej kupuję

Ponad połowa Polaków jest przekonana, że zakaz handlu nie zmniejszył ilości nabywanych towarów.


Dla części Polaków zakaz handlu wiąże się z szeregiem utrudnień. Ponad 35% badanych Polaków deklaruje, że odczuwa negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu. Znaczące utrudnienia spowodowane zakazem handlu deklarują głównie mężczyźni, młodzi Polacy (do 24. r.ż.) oraz mieszkańcy największych miast (pow. 500 tys. mieszkańców) – w tej grupie na negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu w niedziele wskazuje ponad 50% osób.

fot. mat. prasowe

Odczuwam negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu w niedzielę

Negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu w niedzielę odczuwa nieco większa grupa Polaków niż w minionym roku.


– Zakaz handlu obowiązuje od 2018 r., w tym roku poza kilkoma wyjątkami, obejmie już wszystkie niedziele w miesiącu. Nasze badania pokazują, że nastawienie Polaków do zakazu handlu w niedziele nie zmienia się znacząco. Polacy wciąż deklarują, że chcieliby zniesienia zakazu handlu, a nowe zaostrzanie przepisów oceniają negatywnie. Mimo że stopniowo przyzwyczailiśmy się do braku możliwości zakupów w niedziele i planujemy zakupy wcześniej, to dla 1/3 Polaków stanowi on w dalszym ciągu duże utrudnienie – komentuje Anna Ostrowska, Insight Specialist w Havas Media Group.

O badaniu:
Badanie zostało przeprowadzone przez Havas Media Group w lutym 2020 r. na ogólnopolskim panelu badawczym wśród 1122 dorosłych Polaków. Metodologia: CAWI. Wielkość próby: n=1122. Fieldwork: luty 2020.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: