eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości biurowe w 2019 z mocnym wynikiem

Nieruchomości biurowe w 2019 z mocnym wynikiem

2020-01-15 00:20

Nieruchomości biurowe w 2019 z mocnym wynikiem

Biurowiec © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

JLL podsumowało rok 2019 na rynku nieruchomości komercyjnych. Rynek inwestycyjny został zdominowany przez transakcje na rynku biurowym. W 2019 ich wartość przekroczyła 3,8 mld euro, było to o miliard więcej niż rok wcześniej. JLL szacuje, że wartość wszystkich transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce to 7,4 mld euro. To także rekordowa wartość i wynik lepszy od ubiegłorocznego (ponad 7,2 mld euro).

Szturm na biura


Po raz drugi z rzędu rynek inwestycyjny został zdominowany przez sektor biurowy, w którym zanotowaliśmy transakcje o rekordowej wartości ponad 3,8 mld euro. To o ponad miliard euro więcej niż w 2018 i tyle samo co wynik odnotowany w latach 2016 i 2017 dla sektora biurowców i obiektów handlowych razem wziętych.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Największe transakcje w sektorze biurowym to zdaniem JLL: zakup Warsaw Spire Tower przez Immofinanz od Ghelamco Group i Madison International Realty za 386 mln euro, sprzedaż Warsaw Financial Center przez konsorcjum Allianz / Tristan Capital partners do CPI Property Group czy sprzedaż West Station (I+II) w Warszawie przez JV HB Reavis & PKP do singapurskiego inwestora Mapletree za ok. 190 mln euro.

Inwestycje w obiekty handlowe i magazynowe w dobrej kondycji


Dobry wynik zanotowały także nieruchomości handlowe. Wartość zawartych w tym sektorze umów kupna/sprzedaży to ponad 2 mld euro. Rynek zdominowały transakcje portfelowe – zrealizowanie przez Cromwell prawa pierwokupu do portfela centrów handlowych, sprzedaż Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin do ECE European Prime Shopping Centre Fund II od Atrium (298 mln euro) czy nabycie drugiej transzy centrów handlowych M1 przez EPP.

fot. Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Biurowiec

Rynek inwestycyjny został zdominowany przez sektor biurowy.


Wartość transakcji na rynku magazynowym wyniosła około 1,1 mld euro. Jest to związane między innymi z mniejszą niż w 2018 roku liczbą dużych transakcji portfelowych. Należy jednak zauważyć, że skala toczących się transakcji zaplanowanych na rok 2020 pozwala nam szacować rezultat zdecydowanie lepszy niż w 2019.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Największe transakcje w tym sektorze w roku ubiegłym to: kupno portfolio nieruchomości logistycznych w Krakowie, Tczewie i Markach przez GLL Partners, kupno dwóch centrów magazynowych Amazon przez CNIC, czy zakup Amazon we Wrocławiu i Eurocash w Koninie przez Hines/Mirae od Blackstone za 130 mln euro.

Hotele na celowniku inwestorów


Warto również zwrócić uwagę na znacznie lepszy rezultat zanotowany na rynku hotelowym. W 2019 w tym sektorze dokonano transakcji na prawie 290 mln euro. Oznacza to wzrost o ponad 140% w stosunku do 2018 roku, co sygnalizuje wzmożone zainteresowanie tym segmentem ze strony międzynarodowych inwestorów. Potwierdza to m.in. spektakularna transakcja sprzedaży hotelu Radisson Collection w Warszawie, której doradzali eksperci z JLL Hotels and Hospitality Group.

Agata Janda, Dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: