eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Firefox rośnie w siłę

Firefox rośnie w siłę

2006-07-16 00:04

Po krótkim okresie niewielkiego wzrostu podczas tej wiosny, przeglądarka Mozilla Firefox znowu zaczyna odzyskiwać popularność i naruszać obszar rynku do tej pory zarezerwowany dla Internet Explorer Microsoftu - wynika z najnowszych badań.

Przeczytaj także: Mozilla i Firefox w górę

Ostatnie badania dotyczące użycia przeglądarek przeprowadzone przez OneStat.com pokazują, że popularność przeglądarki Firefox wzrosła o 1,14 proc. w czerwcu i teraz używa jej 12,93 proc. internautów. To wzrost z poziomu 11,79 proc. odnotowanego w maju. Jednocześnie IE stracił 2,12 proc. do 83,05 proc.

"Myśleliśmy, że wzrost Firefoksa zwolnił". - powiedział Niell Brinkman, założyciel OneStat.com i dodał - "Wygląda na to, że znowu rośnie. To dla nas zaskakujące".

Wyniki badań ujrzały światło dzienne zaraz przed tym jak Mozilla wypuściła na rynek pierwszą publiczną wersję beta kolejnej odsłony Firefoksa. Beta 1 Firefox 2.0 została upubliczniona 12 lipca.

W listopadzie, według ankiety OneStat.com, Firefox miał udziały wielkości 11,51 proc. co stanowiło wzrost o 2,82 proc. od kwietnia 2005. W tym czasie Internet Explorer miał 85,45 proc. co świadczyło o spadku o 1,18 proc. od kwietnia tego samego roku.

Jak podkreśla Brinkman, OneStat.com korzysta z analiz Internetu wykonywanych w czasie rzeczywistym do określenia, które przeglądarki są najczęściej używane do wyświetlania stron www i ustalenia ich popularności w całym Internecie.

Do innych popularnych przeglądarek na świecie zdaniem OneStat.com należą: Safari firmy Apple Computer Inc. z 1,84 proc. udziałów w rynku, Opera z 1 proc. i Netscape z 0,16 proc.

W Stanach Zjednoczonych najbardziej popularnymi przeglądarkami są: Internet Explorer, którego używa 79,78 proc. internautów, Firefox, z której korzysta 15,82 proc. użytkowników, Safari, używane przez 3,28 proc., Opera, która jest używana przez 0,81 proc. i Netscape, z której korzysta 0,2 proc. internautów.

Ranking popularności IE i Firefox w Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest podobny do statystyk w Stanach Zjednoczonych. Ale w Australii Firefox jest dużo bardziej popularna i cieszy się zaufaniem 24.23 proc. użytkowników sieci. IE Microsoftu jest używany przez 69,35 proc. australijskich internautów - wynika z badań. W Niemczech, Firefox jest jeszcze bardziej popularna i używa jej aż 39,02 proc. internautów, zaś z IE korzysta 55.99 proc. użytkowników.

Dana Gardner, analityk z Interabor Solutions LLC w Gilford, mówi, że rosnąca popularność Fierfoksa wynika z kilku czynników, włączając w to lepszą funkcjonalność i mniej problemów związanych z bezpieczeństwem, niż to ma miejsce w IE.

"Uważam, że to było zadziwiające wejście Mozilli". - powiedziała Gardner. "I oczywiście minęło sporo czasu od pojawienia się ostatniej wersji IE 6. Mamy obecnie tylko wersję beta IE 7, tym samym Microsoft przez brak regularnych aktualizacji własnej przeglądarki, daje okazję ludziom do wypróbowania innych". - dodaje.

"Ciągłe zmiany w zakresie stosowania przeglądarek powinny udowodnić sprzedawcom, że nie powinni przyjmować swojego statusu za rzecz oczywistą". - mówi Gardner.

"Wskazuje to jak szybko ludzie, mając wybór, zaczynają korzystać z innego oprogramowania". - podkreśla. "Ludzie wybiorą ten produkt, który najbardziej im odpowiada". - twierdzi Gardner.

Carol Baroudi, analityk z Hurwitz & Associates in Waltham, twierdzi, że kolejny powód rosnącej popularności Mozilli to fakt, że jest to oprogramowanie typu "open-source".

"Dla wielu ludzi Mozilla staje się strategicznym wyborem". - twierdzi Baroudi. "A IE jest dość problematyczny z wirusami, spywarem i wszelkimi innymi problemami związanymi z bezpieczeństwem". - dodaje.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: