eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie biurowe w Łodzi złapały wiatr w żagle

Powierzchnie biurowe w Łodzi złapały wiatr w żagle

2019-03-14 09:36

Powierzchnie biurowe w Łodzi złapały wiatr w żagle

Sepia Office © fot. mat. prasowe

Łódzki rynek biurowy jeszcze do niedawna traktowany był jak uboga krewna Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Ta sytuacja od jakiegoś czasu ulega jednak sukcesywnej zmianie i dziś można śmiało powiedzieć, że biurowa Łódź nabrała wiatru w żagle. Dynamiczny rozwój rynku sprawił, że miasto to dysponuje już przeszło 500.000 mkw. powierzchni biurowej, z czego połowa to obiekty klasy A.

Przeczytaj także: Łódź rozwija powierzchnie biurowe i hotele

Przed nami kolejna już odsłona raportu w pełni poświęconego sytuacji na łódzkim rynku biurowym. Wspólne przedsięwzięcie OPG Property Professionals, Katedry Inwestycji i Nieruchomości UŁ, Studenckiego Koła Naukowego „Real Estate” oraz Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy z Zagranicą bierze pod lupę 105 łódzkich nieruchomości, w tym również budynki, na które w tego rodzaju opracowaniach najczęściej spuszczana jest zasłona milczenia, a więc biurowce niższej klasy oraz obiekty wielofunkcyjne dysponujące minimum 1000 mkw. powierzchni biurowej.

Podaż z perspektywami


W minionym roku na biurowa Łódź powiększyła się o dwa istotne projekty - Ogrodowa Office oraz Symetris Business Park, za sprawą których całkowity zasób powierzchni biurowej w mieście osiągnął poziom 525 tys. mkw. Szacunki wskazują, że na przestrzeni nadchodzących dwóch lat wynik ten podwyższy się o około 25%. Aktualnie realizowane oraz zaplanowane projekty powinny wprowadzić na łódzki rynek kolejne 130 tys. mkw. powierzchni na wynajem. Najemcy mogą dziś przebierać w ofertach biur o najwyższym standardzie – udział w rynku obiektów klasy A, zlokalizowanych głównie w centralnej części Łodzi, wyniósł rekordowe 52% (275 tys. mkw.).

Stabilny popyt


Wyniki badań wskazują na względną równowagę pomiędzy popytem i podażą. W sektorach BPO, SSC, ITO oraz R&D, czyli głównych odbiorcach powierzchni biurowej, w ubiegłym roku w Łodzi pracowało łącznie 20,5 tys. osób, co stanowi wzrost o 13% w skali roku. Wraz ze wzrostem podaży rośnie nasycenie rynku. W 2018 roku w Łodzi na 1000 osób zatrudnionych w sektorze usług przypadało 3250 mkw., co pozwoliło miastu włókniarzy wyprzedzić już m.in. Poznań i Katowice. Średni wskaźnik pustostanów dla rynku łódzkiego wyniósł 9,9%, co oznacza wzrost o 1,3% w ujęciu rok-do-roku. Dane wskazują na rosnącą migrację biznesu w kierunku centrum. Najemców szczególnie ubyło na Bałutach, gdzie pomimo braku nowych inwestycji, wskaźnik pustostanów wzrósł z 5,8% do 11,1%.

Na cennikach bez zmian


W związku z utrzymującą się na łódzkim rynku biurowym względną równowagą popytu i podaży, w 2018 roku nie zaobserwowaliśmy znaczących zmian wysokości stawek czynszu. Dla obiektów klasy A położonych w centralnej strefie miasta ceny kształtowały się w granicach od 11 do 15,5 EUR/mkw., w segmencie B+/B odpowiednio 6-12,5 EUR/mkw., natomiast dla powierzchni o najniższej jakości B- w przedziale 5-7,5 EUR/mkw. Stawki opłat eksploatacyjnych w całej Łodzi kształtowały się w granicach 8-17 PLN/mkw. miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Sepia Office

Łódzki rynek biurowy złapał wiatr w żagle


Stabilny rozwój


Zmiany zachodzące na łódzkim rynku biurowym wpisują się w obserwowaną od kilku lat fazę ożywienia gospodarczego miasta. Z drugiej strony nowym inwestycjom mogą towarzyszyć pytania o możliwość nadpodaży.
– Biurowa Łódź złapała wiatr w żagle. Do niedawno siódmy rynek w Polsce dziś nawiązuje kontakt z czołówką, choć do statusu takich regionalnych potęg, jak Wrocław czy Kraków oczywiście jeszcze daleka droga. Biorąc pod uwagę liczby, Łódź wciąż pozostaje rynkiem stosunkowo płytkim – ocenia Michał Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals. – Nie oznacza to jednak, że Łódź nie podąża z duchem czasu. Wręcz przeciwnie, wyznacza pewne trendy poprzez ambitne projekty rewitalizacyjne, takie jak OFF Piotrkowska Center, Monopolis czy Fabryka Scheiblera. Utrzymujące się wskaźniki pustostanów przy stabilnej podaży, dobry dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz niższe, niż w Trójmieście, Katowicach czy Poznaniu stawki czynszu wróżą lokalnemu rynkowi stabilny rozwój, na przekór rosnącym kosztom budowy oraz sygnałom ogólnego spowolnienia gospodarczego – podsumowuje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: