eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Najbardziej dochodowe programy TV 2018 r.

Najbardziej dochodowe programy TV 2018 r.

2019-01-19 00:20

Najbardziej dochodowe programy TV 2018 r.

Najbardziej dochodowe programy TV 2018 © Microgen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kuchenne Rewolucje, Milionerzy, Nasz nowy dom. To czołówka zestawienia najbardziej dochodowych programów TV. Z kolejnej już odsłony zestawienia MullenLowe MediaHub wynika, że dochody reklamowe generowane przez najsłynniejszą polską restauratorkę to przeszło 230 mln zł.

Przeczytaj także: Najbardziej dochodowe polskie seriale: zwycięża "Na Wspólnej"

Przed nami 9. już edycja reklamowego zestawienia gwiazd autorstwa MullenLowe MediaHub. Czego dowodzi? Niewątpliwie tego, że stacje TV mogą mieć powody do zadowolenia - ich przychody z tytułu emisji reklam podskoczyły w minionym roku aż o 17%. Na pierwszym miejscu zestawienia niepodzielnie króluje Magda Gessler, która swoją pozycję najlepszej lokomotywy reklamowej umacnia już od wielu lat.

W minionym roku jej „Kuchenne rewolucje” przyniosły TVN-owi prawie 233 mln zł, a więc o przeszło 33 mln więcej niż rok wcześniej. Co więcej, w TOP 10 znalazł się jeszcze jeden program z udziałem najsłynniejszej polskiej restauratorki - „Masterchef”, który w 2018 r. zdołał zarobić 55 mln zł. Za popularnością obu programów stoi zarówno charyzma prowadzącej, jak i nieustające zainteresowanie kulinariami. Jednak część zasług w tym zakresie, należy przypisać stacji TVN.
- Prowadzony przez Magdę Gessler format „Kuchenne Rewolucje” jest maszynką do zarabiania pieniędzy. Treści monetyzowane są poprzez emisję powtórek (ok. godziny 7.00 i 15.00), co w konsekwencji prowadzi do generowania dużej liczby spotów, pod tym względem zajmuje on trzecie miejsce w zestawieniu – wyjaśnia reklamowy sukces „Kuchennych rewolucji” Michał Bakalarczyk, ekspert rynku TV w MullenLowe MediaHub.

Jednak wspomniane 233 mln zł to nie wszystkie reklamowe przychody tego formatu. W tej edycji badania eksperci zwrócili uwagę na powtórki popularnych formatów na innych platformach należących do dużych stacji. Okazało się, że generują one całkiem spore zyski. - Warto zauważyć, że większość popularnych formatów ma swoje drugie życie w stacjach tematycznych. Powtórkowe emisje powiększają zarobki stacji o 12%, czyli o blisko 100 mln zł – wyjaśnia Bakalarczyk.

Powtórki „Kuchennych rewolucji” pojawiają się także na takich kanałach jak: TVN Style, czy Food Network.

fot. mat. prasowe

TOP 10 programów TV

Na pierwszym miejscu niepodzielnie królują Kuchenne Rewolucje.


Pierwsza czwórka bez zmian


Kolejność pierwszej czwórki rankingu nie zaskakuje w stosunku do ubiegłorocznych wyników. Na drugim miejscu z przychodami blisko 192 mln. zł. plasuje się teleturniej „Milionerzy”, którego prowadzący Hubert Urbański był w ubiegłym roku „wielkim telewizyjnym powrotem”. Przychody z tego formatu wzrosły aż o 65 mln. zł. w stosunku do roku poprzedniego. Odświeżony format świetnie sobie radzi. Jest chętnie oglądany – jest na pierwszym miejscu pod względem GRP/spot (średniej widowni pojedynczej emisji), co pozwala stacji na windowanie ceny spotów emitowanych przy tym formacie. Pod tym względem zajmuje 5 miejsce w zestawieniu.

Trzecie i czwarte miejsce należą do propozycji telewizji Polsat: „Nasz nowy dom” z prowadzącą Katarzyną Dowbor i popularnego talent show Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo” z całą plejadą celebrytów - zarówno w jury jak i wśród uczestników. Pierwszy zarobił w 2018 r. 125 mln. zł (w 2017 - 110 mln. zł.), zaś drugi mniej niż rok wcześniej - 88 mln. zł. (w 2017 – 91 mln. zł.).

Nowością w zestawieniu jest jeden z pierwszych teleturniejów w Polsce, który po latach doczekał się wielkiego powrotu – „Koło fortuny” (TVP2). Program dziś prowadzony przez duet Rafał Brzozowski oraz Izabella Krzan uplasował się na 5 pozycji rankingu z wynikiem ponad 76 mln. zł. W 2017 r. odświeżony format wystartował dopiero we wrześniu, przez co nie trafił do pierwszej dziesiątki ubiegłorocznego zestawienia (zajął wówczas 27 miejsce). Stacja chce wycisnąć z programu jak najwięcej emitując powtórki nawet dwa razy w ciągu dnia.

Tradycyjnie w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych programów znalazł się teleturniej muzyczny „Jaka to melodia” (TVP1), z którym od wielu lat związany był prowadzący Robert Janowski, w 2018 r. zastąpiony przez Norbiego. Program w 2018 r. zarobił dla stacji ponad 75 mln. zł.

fot. mat. prasowe

Liczba spotów

W 2018 roku liczba spotów pokaźnie wzrosła.


W rankingu nie zabrakło także Bronisława Cieślaka, bohatera serialu kryminalnego „Malanowski i partnerzy” (Polsat) oraz kolejnych propozycji stacji TVN „Mam talent”, „Masterchef” czy „Ameryka Express”.

Gorzej niż w 2017 roku wypadły nowości Polsatu, które zajmują miejsca na początku trzeciej dziesiątki zestawienia. Jedynie format „World of dance” z Edytą Herbuś, Michałem Malitowskim oraz Rafałem Kamińskim zajął 16 pozycję, wyprzedzając inny topowy program tej stacji „Dancing with the stars - taniec z gwiazdami”.

Rosną zyski stacji telewizyjnych


Analiza przeprowadzona przez dom mediowy MullenLowe MediaHub potwierdza, że rosną zyski z topowych formatów. Rok 2018 przyniósł wzrost przychodów reklamowych z tych programów aż o 17%

O blisko 12% (niemal 100 mln. zł.) rosną zarobki stacji uzyskane dzięki powtórkowym emisjom na antenach tematycznych (na głównych antenach zarobki w 2018 to ok. 714 mln zł, łącznie z powtórkami na innych kanałach prawie 812 mln zł).

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń reklamową wokół topowych formatów, nadawcy umiejętnie zwiększają liczbę emitowanych przy nich spotów reklamowych.

*GRP (ang. Gross Rating Point) jest to suma ratingów czyli wartości, które określają jaki % grupy celowej (populacji) zetknął się z pojedynczą emisją naszej reklamy.
** Analiza została przeprowadzona na bazie danych: Nielsen Audience Measurement, grupa Wszyscy 16-49


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: