eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czym kusi Polaków praca w Holandii?

Czym kusi Polaków praca w Holandii?

2018-12-27 13:27

Czym kusi Polaków praca w Holandii?

Wyjazd do pracy © fot. mat. prasowe

Wprawdzie bezrobocie nie wydaje się już być polskim problemem, to jednak praca za granicą ciągle znajduje wielu amatorów. Większość z nich przyznaje, że zagranica kusi ich przede wszystkim wysokimi zarobkami. Tak jest m.in. w przypadku Holandii, na terenie której w minionym roku przebywało 120 000 naszych rodaków (wg GUS). Liczba ta, jeśli uwzględnić niezarejestrowane osoby, może sięgać nawet 200 000. Co więcej, eksperci są przekonani, że ten kierunek obierać będzie coraz większe grono pracowników. Czym kusi nas praca w Holandii?

Przeczytaj także: Praca sezonowa za granicą. Ciągle modna, ale...

Dane GUS wskazują, że u schyłku minionego roku na emigracji przebywało 2,5 mln Polaków, a więc o 25 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Najbardziej popularnymi kierunkami są Wielka Brytania i Niemcy, ale na podium nie zabrakło również miejsca dla Holandii, gdzie względem 2016 roku liczba przebywających Polaków podskoczyła o 3,4 proc.
Wielka Brytania od wielu lat dla Polaków ważnym miejscem emigracji zarobkowej, jednak wobec Brexitu spodziewamy się, że odsetek osób chętnych do wyjazdu znacząco się zmniejszy. Niemcy są wciąż popularnym kierunkiem, szczególnie ze względu na bliskie położenie. Jednak w ostatnim czasie to Holandia jest wymieniana jako bardzo atrakcyjne i przyjazne miejsce do pracy i życia dla Polaków. Zauważamy wzrost zainteresowania zatrudnieniem w tym kraju – mówi Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director OTTO Work Force.

Bez języka?


Deklaracje Polaków dowodzą, że tym, co skutecznie powstrzymuje ich od emigracji zarobkowej, jest bariera językowa. Jednak dzisiejsze realia, w tym przede wszystkim nasilający się brak pracowników, sprawiają, że firmy coraz częściej odpowiednio dostosowują miejsca pracy i stwarzają możliwość współpracy z krajowym koordynatorem tak, aby zminimalizować potrzebę komunikowania się w obcym języku.

Obserwujemy, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert dla osób, które nie komunikują się w języku obcym, na ten moment, aż 60 proc. naszych ogłoszeń nie zawiera kryterium językowego. Pracodawcy zagraniczni zauważyli, że liczba osób, które posługują się językami obcymi jest ograniczona. Szczególnie w Holandii obserwujemy ten trend. Przy podstawowych pracach znajomość języka nie jest wymagana, a całe środowisko wokół pracy dostosowane jest do Polaków. Jednocześnie jest bardzo dużo szkoleń, kursów języka holenderskiego w przystępnych cenach – zauważa Patrycja Liniewicz.

fot. mat. prasowe

Wyjazd do pracy

Holandia jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla Polaków


Możliwości rozwoju


Polacy są największą grupą migracyjną w Holandii. Eksperci podkreślają, że Holendrzy w przeciwieństwie do Niemców, czy Brytyjczyków są bardziej otwarci wobec emigrantów. Ponadto, zagraniczni pracownicy mają w tym kraju dużą szansę rozwoju zawodowego i zdobycia stałej pracy.

Obserwujemy bardzo wielu Polaków, którzy pracują w Holandii i zajmują wysokie stanowiska menedżerskie. Jednocześnie nie odczuwają żadnej różnicy w traktowaniu przez współpracowników i są traktowani przez pryzmat kompetencji, a nie narodowości. Ponadto zauważamy, że osoby, które wyjeżdżają do tego kraju mają większe możliwości rozwoju kariery zawodowej i awansu niż w przypadku Niemiec, czy Wielkiej Brytanii – dodaje Patrycja Liniewicz.

Zarobki rosną


Dla wielu osób jedną z podstawowych motywacji do podjęcia pracy poza granicami Polski są wyższe zarobki. Od 1 stycznia 2019 r. w Holandii będą obowiązywały nowe stawki płacy minimalnej. Ustawowa płaca minimalna (brutto) wzrośnie o 1,3% i wynosi dla osoby powyżej 22 lat 1615,80 euro miesięcznie. Podane kwoty dotyczą pracy wykonywanej w pełnym wymiarze czasowym tj. 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo.

Holandia jest stabilnym rynkiem. Prognozujemy wzrost ofert pracy i zainteresowania zatrudnieniem pracowników z Polski w Holandii. Uważamy, że coraz więcej naszych rodaków będzie wyjeżdżać do pracy właśnie do Holandii – podsumowuje Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director OTTO Work Force.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Czym kusi Polaków praca w Holandii?

    Alicja554 / 2018-12-28 10:47:40

    a to nie przypadkiem ostatnio była mowa o tym, że Polce w Holandii zabroniono mówić po polsku i wyrzucili ją z pracy? Ja bym w tym kraju pracować nie chciała mimo wszytko. Jestem w Anglii opiekunką w promedica24 i tutaj taka przykra sytuacja mnie nie spotkała. Podopieczny nie broni mi po polsku mówić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: