eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 5 zachowań pracowników, za które dziękują cyberprzestępcy

5 zachowań pracowników, za które dziękują cyberprzestępcy

2018-11-16 10:27

5 zachowań pracowników, za które dziękują cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo w sieci © fot. mat. prasowe

Połowa organizacji obawia się, że błąd pracowników może sprawić, że ich zasoby zostaną wręcz na tacy podane cyberprzestępcy. Niestety. Praktyka nie raz już pokazała, że tego rodzaju niepokój jest w pełni uzasadniony. Hakerzy w sprytny i coraz bardziej wyrafinowany sposób wykorzystują socjotechniczne sztuczki, w czym niewątpliwie pomagają im złe nawyki, niewiedza, nieroztropność i zaniedbania człowieka. Jakie zachowania pracowników warto wyeliminować, aby nie zaowocowały utratą firmowych danych?

Przeczytaj także: Za wyciekiem danych w Amazonie stali pracownicy

Prognozy zakładają, że do 2022 roku z globalnej sieci korzystać będzie nawet 6 miliardów osób. Już jednak dziś znakomita większość pracowników dysponuje stałym dostępem do podłączonych do internetu urządzeń i aplikacji. Pół biedy, jeżeli korzystają z nich w rozważny sposób. Jeżeli jest inaczej, ręce zacierać mogą cyberprzestępcy. Obszarów ryzyka jest niemało. Specjaliści Fortinet przedstawiają 5 z nich.

1. Jedno hasło na wielu kontach


Dość mocno zakorzenioną wśród pracowników praktyką jest używanie zestawu tych samych haseł i loginów na wielu różnych platformach, serwisach i aplikacjach, zarówno prywatnych, jak i służbowych. Takie zachowania są niezwykle ryzykowne, ponieważ w momencie naruszenia jednego konta cyberprzestępca zyskuje dane uwierzytelniające do pozostałych. Wszyscy pracownicy powinni więc stosować unikalne, silne hasła, zwłaszcza do kont firmowych. Jednocześnie warto ograniczyć pracownikom dostęp do tych obszarów sieci organizacji, które nie są im potrzebne. W tym celu można skorzystać z narzędzi do zarządzania tożsamością wymuszających dwuetapową autoryzację czy wewnętrznych zapór sieciowych.

2. Przesyłanie i przechowywanie danych poza systemem


Wyciek danych może być spowodowany także przenoszeniem przez pracowników poufnych informacji firmowych poza sprawdzone i zatwierdzone programy czy sieci. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i kierujące zespołem powinny więc kontrolować, jakich urządzeń i aplikacji używają pracownicy oraz korzystać z rozwiązań ochrony punktów końcowych sieci i firewalli. Pozwoli to wykrywać wszystkie aplikacje i urządzenia w sieci oraz odpowiednio je klasyfikować – na stwarzające zagrożenie oraz zaufane.

3. Nieuwaga podczas pracy zdalnej


Pracujący spoza biura korzystają z domowego internetu lub publicznych hotspotów, które często nie są odpowiednio zabezpieczone. Podczas połączenia z ogólnodostępnym Wi-Fi cyberprzestępcy mogą np. przechwycić dane przesyłane między użytkownikiem a firmowym systemem. Pracownik powinien więc upewnić się, czy wszystkie służbowe urządzenia łączą się z bezpieczną siecią oraz czy mają zainstalowane oprogramowanie VPN szyfrujące ruch sieciowy.

4. Brak ostrożności przy otwieraniu e-maili i załączników


Wykorzystywanie poczty elektronicznej to wciąż popularny sposób na rozsyłanie złośliwego oprogramowania, m.in. przez phishing. Użytkownicy otrzymują wiadomości, których nadawca podszywa się pod znaną i zaufaną instytucję – bank czy firmę kurierską. E-maile za pomocą linków odsyłają do podstawionej strony, która przejmuje dane uwierzytelniające po tym jak użytkownik się na niej zaloguje lub infekuje urządzenie po otwarciu złośliwego załącznika. Ważne jest więc uświadamianie pracowników w kwestii zagrożeń, ale także wdrażanie mechanizmów kontrolnych.

5. Aktywność w mediach społecznościowych


Portale społecznościowe to kolejne popularne miejsce rozpowszechniania złośliwych linków i wykradania wrażliwych danych osobowych, wykorzystywanych potem do przeprowadzania spersonalizowanych ataków. Ważne jest więc przeszkolenie pracowników w zakresie bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych na urządzeniach służbowych oraz w sieci firmowej, m.in. odrzucania zaproszeń i wiadomości od nieznajomych, zwłaszcza, jeśli zachęcają do kliknięcia w link.

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo w sieci

Błąd pracowników może spowodować naruszenia ich bezpieczeństwa w sieci


– Ważne jest, aby organizacje monitorowały, w jaki sposób pracownicy korzystają z sieci i urządzeń podczas wykonywania służbowych obowiązków. Powinny także pamiętać o wdrażaniu niezbędnych do tego narzędzi – tłumaczy Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet w Polsce. – Bezpieczne bramki pocztowe, firewalle, ochrona punktów końcowych i zabezpieczenia sieciowe czy zarządzanie dostępem są skuteczne, jeśli tworzą spójną architekturę zabezpieczeń. Odizolowane od siebie nie zapewnią kompleksowego nadzoru nad siecią.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: