eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II kw. 2018 r.

Monitor Rynku Pracy II kw. 2018 r.

2018-07-18 11:24

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy I kw. 2018 r.


Oprócz dodatkowych świadczeń, szczególnie w sezonie wakacyjnym, pracownicy cenią sobie urlopy. Jednak ponad połowa z nich musi planować je z wyprzedzeniem. Najczęściej jest tak w największych firmach powyżej 250 pracowników (65%). 24% ankietowanych spotyka się w pracy z sytuacją, gdy szef przymusowo wysyła ich na urlop, choć wcale tego nie potrzebują. Samodzielnie i swobodnie zdecydować o terminie urlopu decydować może za to 85% uczestników badania.
– Kodeks pracy określa, że pracownik raz w roku powinien skorzystać z urlopu trwającego co najmniej 2 tygodnie. Wyniki badania potwierdzają, że dla większości polskich pracodawców wymóg ten jest spełniony. Z urlopu poniżej 10 dni korzysta – wg deklaracji - 11% badanych, przy czym to nie przesądza o łamaniu przepisów prawa. Wykorzystanie urlopu może bowiem zależeć do długości zatrudnienia, rodzaju umowy, okoliczności losowych (np. choroba) – tłumaczy Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

30% ankietowanych ma limit czasu trwania jednorazowego urlopu. Najczęściej wynosi on dwa tygodnie. Częściej z taką sytuacją spotykają się osoby wykonujące prace fizyczne.

Zeszłorocznego urlopu nie wykorzystała ponad połowa ankietowanych, najczęściej osoby z dużych aglomeracji (60%) i miast od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (59%). Średnio w tym roku respondenci mieli jeszcze 10 dni zaległego urlopu.
– Za trudnościami z wykorzystaniem urlopu kryć się mogą względy osobiste. Angażująca praca sprawia, że nie jest nam łatwo się od niej oderwać, a gdy już wyjeżdżamy, to staramy się być pod telefonem lub mailem. Nie można tu mówić o pełnym wypoczynku, więc część z nas, szczególnie w dużych zabieganych miastach, woli darować sobie taki odpoczynek. – wyjaśnia Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska. Jak dodaje, jest też grupa pracowników, której dla odpoczynku wystarczają długie weekendy, których szczególnie w tym roku nie brakuje. Nie muszą wówczas sięgać po całą pulę swojego urlopu, a jedynie po pojedyncze dni. Po stronie pracodawców wciąż wyzwaniem jest natomiast taka organizacja pracy zespołów, aby pracownicy mogli w nieskrępowany sposób korzystać z wypoczynku, nie martwiąc się o to, kto zajmie się ich zadaniami.

Najrzadziej cały przysługujący urlop wykorzystują inżynierowie (36%), kierownicy średniego szczebla (37%) i specjaliści (41%). Najczęściej natomiast menedżerowie wyższego szczebla (57%), robotnicy niewykwalifikowani (56%) oraz kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (53%).

Blisko 1/3 polskich pracowników sięgnęła w zeszłym roku po urlop na żądanie. Częściej zdarza się to kobietom (35%) niż mężczyznom (31%), a z wiekiem rzadziej korzystamy z takiego prawa (wśród pracowników od 45 do 64 roku życia – 27%). Urlop na żądanie najrzadziej biorą osoby z wyższym wykształceniem (28%), najczęściej – z wykształceniem średnim (36%).

Częściej niż przeciętnie z urlopu na żądanie korzystają specjaliści (37%), pracownicy biurowi i administracyjni (35%), robotnicy niewykwalifikowani (34%) i wykwalifikowani (33%). Najrzadziej natomiast inżynierowie (13%).

Co czwarty Polak może pracować z domu


1/4 zatrudnionych w Polsce ma w swojej firmie możliwość pracy zdalnej, na przykład z domu. To domena firm z miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców (32%), a z takich rozwiązań korzystają głównie kierownicy wyższego (52%) i średniego szczebla (38%) oraz specjaliści (37%). Praca zdalna to rozwiązanie najpowszechniejsze wśród pracowników samozatrudnionych (54%) oraz zatrudnionych na umowy cywilno-prawne (32%).

fot. mat. prasowe

Praca zdalna

Możliwość pracy zdalnej ma 1/4 badanych.


– Obserwując trendy na rynku pracy wydaje się, ze praca zdalna coraz częściej nie jest opcją, a w praktyce pewnym standardem. Nie dziwi wykorzystanie tej formy przez kierowników wyższego i średniego szczebla, dla których częste podróże służbowe, spotkania poza stałym miejscem pracy czy po prostu praca „w terenie” oznaczają konieczność wykonywania określonych czynności poza biurem przy jednoczesnym nieustannym byciu „on-line”. O ile praca zdalna będzie w kolejnych latach się upowszechniała, należy pamiętać, że dotyczyć to będzie określonych zawodów i stanowisk. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne – zdalnie nie będzie pracowała osoba obsługująca kasę czy sprawująca opiekę nad innymi osobami – wyjaśnia Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy, którzy wprowadzają takie zdalne rozwiązania dla swoich pracowników, mają jednak także konkretne warunki. W 3/4 przypadków konieczny jest dostęp do Internetu, ponad połowa wymaga od pracownika posiadania własnego laptopa lub telefonu komórkowego, który umożliwi pracę zdalną. 42% określa maksymalną liczbę dni w tygodniu lub miesiącu, kiedy pracownik może wykonywać zadania z domu. Niemal co piąty pracodawca wymaga od pracowników w takiej formule stałego kontaktu telefonicznego ze współpracownikami lub klientami.

Informacje o raporcie


Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Obecnie realizowany jest w Polsce przez firmę badawczą TNS Polska. Prowadzony jest poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie. Bieżąca edycja sondażu została zrealizowana w dniach 7-18 grudnia 2017 roku na grupie 1000 respondentów. Polska edycja badania Monitor Rynku Pracy jest częścią projektu realizowanego w 22 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: