2018-06-22 10:03
Nowe technologie zacierają granice między pracą a życiem prywatnym © bunditinay - Fotolia.com
Przeczytaj także: Coś więcej niż work-life balance
Nowe technologie rzeczywiście są w stanie zatrzeć granice między pracą a sferą osobistą pracowników. Czy taki obrót spraw przypada do gustu samym zainteresowanym? Okazuje się, że zdania są podzielone. Z opracowanego przez Gumtree.pl raportu pt. „Aktywni + Praca w życiu, życie w pracy” wynika, że 35% z nas integracja pracy z prywatnością nawet się podoba. Równie duża (29%) jest jednak grupa tych, którzy utrzymują, że taki stan rzeczy owocuje w ich przypadku brakiem czasu na sprawy osobiste.– Chociaż wpływ technologii na zjawisko work-life integration jest niewątpliwy, Polacy nie oceniają go jednoznacznie, w sposób pozytywny bądź negatywny – zauważa Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl i autor raportu – Z jednej strony wiemy, że dzięki dostępowi do nowych technologii możemy szybko i bez uszczerbku dla naszych zadań zawodowych, na przykład za pomocą komunikatorów, załatwić sprawę prywatną czy skontaktować się z członkiem rodziny w czasie pracy. Z drugiej strony, nie dziwią nas zadania służbowe wykonywane w czasie prywatnym, na przykład za pomocą smartfona, telefony od pracodawcy, współpracowników czy odpisywanie na maile służbowe.
– Znaczenie zjawiska work-life integration wzrasta także ze względu na zauważalne zmiany w relacji między pracodawcą a pracownikiem. Obecnie obu stronom zależy, aby skracać dystans i pozostawać w dobrych relacjach również poza pracą – zauważa Alina Michałek, ekspert HR, HRlink. – Może to jednak powodować, że zarówno pracodawca, jak i pracownik, na przykład poprzez media społecznościowe, zyska informacje o życiu prywatnym drugiej strony, które mogą rzutować na relacje.. Powinna zatem obowiązywać tutaj zasada zdrowego rozsądku.
fot. mat. prasowe
Prywatne kanały w sprawach zawodowych
Najbardziej popularnym kanałem jest poczta elektroniczna.
– Przenikanie się życia prywatnego i zawodowego wpływa także na zróżnicowanie kanałów, jakimi komunikują się obecnie pracodawcy i pracownicy – zauważa Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl i autor raportu. - Ponad połowa pracodawców używa dziś prywatnych kanałów do komunikacji z pracownikami. Ważne jest jednak, aby technologie służyły sprawniejszej komunikacji i lepszej atmosferze w pracy, nie natomiast pogarszały relacje w pracy.
oprac. : eGospodarka.pl
Czy Polacy pracują za dużo? Aż 64% uważa, że tak
Stres w pracy dotyka codziennie co piątego Polaka
Jak różnorodność i włączanie wpływa na wellbeing pracowników?
Antal: elastyczność pracy ważna jak nigdy, nawet kosztem wynagrodzenia
Relacje międzyludzkie w pracy: jak nam się układa z przełożonymi?
Pracodawcy w Polsce mają dość pracy zdalnej
Praca w korporacji: za jaką pensję sprzedamy nasze przekonania?
Dbałość o wellbeing pracowników: opłacalna pod warunkiem
Rynek pracy CEE: bezrobocie poniżej średniej i presja płacowa
Problem: Obcokrajowiec legalnie przebywał w 2016 roku na terenie Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce ze względu na centrum życiowe oraz ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się w I 2023
Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa?
Nieruchomości luksusowe - obalamy mity
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni
Zawody poszukiwane na rynku pracy. To warto studiować
Mercedes-Benz C 220 d 4MATIC All-Terrain
Wynagrodzenia 2022. Najwyżej i najniżej opłacane branże