eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Czy Łódź ma swoje City?

Czy Łódź ma swoje City?

2018-05-24 00:51

Czy Łódź ma swoje City?

Biurowiec © MyCreative - Fotolia.com

Każdy, kto odwiedził ostatnio Łódź, nie mógł nie zauważyć, że miasto to stało się placem budowy. Łódzki rynek biurowy powoli dojrzewa, czego dowodem mogą być chociażby powstające tam nowoczesne klastry biurowe. Okazuje się, że tzw. huby biurowe powoli przestają być warszawską domeną.

Przeczytaj także: Łódź zmienia się nie do poznania

Łódź to obecnie szósty pod względem wielkości regionalny rynek biurowy w naszym kraju. Miasto to, które długo pozostawało w cieniu innych, przyciąga dziś inwestorów nie tylko dostępem do wykwalifikowanych kadr, ale również rosnącą w siłę marką biznesową. Efektem rosnącej dojrzałości jest wykształcanie się w nowoczesnych klastrów biurowych.

Dane JLL wskazują, że w minionym roku wynajęto w Łodzi 58 500 mkw. przestrzeni biurowej, a całkowita podaż osiągnęła niemal 438 000 mkw. Taki wynik z pewnością nie rozczarował działających na łódzkim rynku deweloperów, a dla inwestorów myślących o Łodzi powinien być istotną wskazówką. Konsekwentny rozwój rynku biurowego owocuje umacnianiem się już istniejących lokalizacji biznesowych i sprawia też, że na łódzkiej mapie coraz wyraźniej zaznaczają się granice tzw. hubów biurowych.
„Szereg inwestycji biurowych przypada na tzw. Centralną Oś Łodzi, szczególnie na linii od Al. Kościuszki do projektów realizowanych przy tzw. Skrzyżowaniu Marszałków, czyli na przecięciu ulic Piłsudskiego i Śmigłego Rydza. W tym obszarze zrealizowano do tej pory ok. 120 000 mkw. biur. Popularność tej lokalizacji to rezultat znakomitej dostępności komunikacyjnej i centralnego położenia. Z danych JLL wynika, że jeśli realizowane obiekty zostaną ukończone zgodnie z ogłaszanymi harmonogramami, do 2020 roku centralna oś biznesowa miasta urośnie o kolejne 100 000 mkw.”, tłumaczy Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

fot. MyCreative - Fotolia.com

Biurowiec

Łódź to szósta co do wielkości lokalizacja biurowa wśród rynków regionalnych w Polsce.


Wśród istniejących projektów biurowych w ramach tzw. Centralnej Osi Łodzi należy wymienić m.in. Symetris Business Park, Forum 76, Łódź 1, Łódzkie Centrum Biznesu, Textorial Park, Orange Plaza, Orion, RED Tower i wiele innych. W budowie w tym rejonie są m.in. Imagine, Hi Piotrkowska, czy OFF Piotrkowska Center. Warto również zwrócić uwagę na powstający w ramach Centralnej Osi Łodzi projekt Monopolis. Należy on bez wątpienia do najbardziej wyczekiwanych inwestycji nieruchomościowych, która zaoferuje zarówno nowoczesną powierzchnię biurową dla 2500 osób, jak i bogatą ofertę usługową, kulturalną i rekreacyjną. Jest to również jedno z najciekawszych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w naszym kraju. Jak tłumaczy Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako, domeną Łodzi są charakterystyczne, postindustrialne nieruchomości. Według niego mają one ogromny potencjał biznesowy, a umiejętnie zmodernizowane - mogą znacząco poprawić markę miasta.
„Monopolis ma pomóc w zrównoważonym rozwoju łódzkiego city, jednocześnie zachowując klimat i bogate dziedzictwo Łodzi. Takie projekty znacząco zwiększają atrakcyjność danej lokalizacji, przyciągając różnorodną ofertą i nietuzinkową architekturą. A tam, gdzie są ludzie, przychodzi też biznes”, komentuje Krzysztof Witkowski.

Nowe Centrum Łodzi – nowe 150 000 mkw.


Centralna Oś Łodzi nie jest jednak jedyną lokalizacją biurową w Łodzi. Warto również zwrócić uwagę na inne nowo tworzące się zagłębia biznesowe.
„Powstający klaster biurowy w okolicach dworca Łódź Fabryczna, na terenie Nowego Centrum Łodzi, to obecnie 44 000 mkw., z perspektywą wzrostu o 150 000 mkw. w ciągu najbliższych lat. Aktualnie funkcjonują tam dwie nowoczesne inwestycje - Nowa Fabryczna i Przystanek mBank. W realizacji pozostaje Brama Miasta, a ponadto niedawno firma Ghelamco zaprezentowała wizualizacje nowoczesnego kompleksu wielofunkcyjnego, którego budowa rozpocznie się w czerwcu tego roku. Grunt na terenie Nowego Centrum Łodzi posiada również deweloper HB Reavis, który wybrał Łódź na swoją pierwszą inwestycję poza Warszawą. W planach pozostaje również obiekt Centrum Biurowe Fabryczna. To pokazuje, że rozwój łódzkiego rynku biurowego nabiera coraz większego tempa”, podsumowuje Tomasz Czuba.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: