eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Regiony przejmują rynek biurowy?

Regiony przejmują rynek biurowy?

2018-03-07 00:40

Regiony przejmują rynek biurowy?

Biurowiec © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Biurowiec za biurowcem. Tak w telegraficznym skrócie można podsumować to, co działo się w minionym roku na rynku biurowym. I wprawdzie liderem pod względem zasobu powierzchni biurowych pozostaje Warszawa (5,2 mln mkw. wobec 4,3 mln mkw. w regionach), to jednak rzut oka na pozostałe dane wystarczy, aby stwierdzić, że stolica zostaje w tyle. Okazuje się bowiem, ze w minionym roku to na rynkach regionalnych przybyło więcej powierzchni. Regiony mają również niższy współczynnik pustostanów i więcej powierzchni w budowie. Czego jeszcze dowodzi najnowszy raport CBRE „Regionalny Rynek Biurowy po 4 kw. 2017”?

Regiony kontra stolica


W minionym roku regionalny rynek biurowy po raz kolejny nie dawał powodów do narzekania. Fenomenalnie wręcz przedstawiała się aktywność najemców, którzy wynajęli przeszło 680 tys. mkw. powierzchni. Narzekać nie mogły również firmy, które poszukiwały nowego biura - deweloperzy oddali do użytku 460 tys. mkw. nowej powierzchni. Dla porównania, w tym samym czasie warszawski rynek biurowy wzbogacił się o 275 tys. mkw. powierzchni. Prognozy na bieżący rok są dla regionów równie obiecujące - nowa podaż ma sięgnąć 641 tys. mkw., w Warszawie będzie to nieco ponad 266 tys. mkw., a więc dwukrotnie mniej.

Warszawa, w porównaniu z regionami, na koniec 2017 roku miała również wyższy współczynnik pustostanów – 11,7% w stolicy wobec 9,9% w miastach wojewódzkich. Dodatkowo, w trakcie realizacji są kolejne inwestycje, które zapewnią następne 1,06 miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w regionach, czyli znacznie więcej niż buduje się obecnie w Warszawie (856 tys. mkw. powierzchni).

fot. mat. prasowe

Powierzchnia biurowa w miastach regionalnych - statystyki

Zasób powierzchni biurowej w regionach to 4,38 miliona mkw.


Połowa biur w Krakowie i Wrocławiu, Łódź zyskuje na znaczeniu


Kraków już od jakiegoś czasu utrzymuje się na pozycji lidera regionalnego rynku biurowego. To właśnie w tym mieście w 2017 roku odnotowano największy przyrost aż 190 tys. mkw. powierzchni w 18 nowych budynkach. Na drugim miejscu znajduje się Wrocław. Co warto podkreślić, aż 52% budowanej obecnie powierzchni biurowej powstaje właśnie w Krakowie i Wrocławiu. Na uwagę zasługuje również Łódź, która do tej pory była trochę w cieniu innych rynków, ale teraz tworzy swoją nową strefę biurową w okolicy dworca Łodzi Fabrycznej.

W minionym roku podaż w tym mieście wzrosła o 22%, a w budowie znajduje się następne 114 tys. mkw. powierzchni biurowej. Popularnością najemców cieszą się również Trójmiasto, Poznań i Lublin. Jedynym miastem, które odnotowało spadek popytu w 2017 roku w porównaniu do lat ubiegłych są Katowice. Zarówno ograniczony wzrost dobrej jakości powierzchni biurowej jak i planowanych projektów przyczyniły się do spadku popytu o 18% w stosunku do roku ubiegłego.

fot. mat. prasowe

Zasób powierzchni biurowej w miastach regionalnych (’000 mkw.)

Wyróżniającym się rynkiem była Łódź, gdzie podaż wzrosła w ciągu roku o 22%.


Regiony rosną o budynki premium


Wraz z dojrzewaniem rynku biurowego w Polsce przybywa budynków biurowych klasy A, oferujących coraz szerszą gamę udogodnień dla najemców. Wśród najbardziej wyróżniających się obiektów, które pojawiły się na rynku w 2017 roku i są w całości lub prawie całkowicie wynajęte, znajdują się: DOT Office, Equal BP w Krakowie, Bałtyk w Poznaniu, Green 2Day we Wrocławiu, MBank HQ w Łodzi. W budowie pozostają kolejne warte uwagi obiekty z najwyższej klasy powierzchnią biurową, takie jak Podium Park w Krakowie, Diamentum we Wrocławiu czy Ogrodowa Office w Łodzi.

fot. mat. prasowe

10 największych projektów w budowie w miastach regionalnych

Największym powstającym projektem jest Business Garden II we Wrocławiu.


- Warszawa jest ciągle największym rynkiem biurowym w Polsce, ale niedługo zasoby rynków regionalnych mogą dogonić stolicę Polski. Łącznie w miastach regionalnych znajduje się obecnie ponad 4,3 mln mkw. powierzchni biurowej, a duża aktywność zarówno deweloperów, jak i najemców wciąż sprzyja rozwojowi rynku. Inwestorów do miast regionalnych przyciągają przede wszystkim potencjał lokalnego rynku pracy (dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych) oraz dostępność wysokiej jakości powierzchni biurowej. Dzięki napływowi nowych inwestycji, tworzone są nowe miejsca pracy i poprawia się sytuacja ekonomiczna. Rozwój rynku generują m.in. firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które notują stały wzrost zatrudnienia (15% w 2017 roku) . Potencjał regionalnych rynków biurowych rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie – komentuje Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

fot. mat. prasowe

Popyt na powierzchnię biurową w miastach regionalnych (’000 mkw.)

Jedynym miastem, w którym popyt był niższy aniżeli przed rokiem były Katowice.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.