eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa IV 2018

Koniunktura przemysłowa IV 2018

2018-04-24 10:29

Koniunktura przemysłowa IV 2018

Koniunktura przemysłowa IV 2018 © seventyfour - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie kwietniowe dane na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w czwartym miesiącu tego roku ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 108,2 co jest wynikiem gorszym od odnotowanego przed miesiącem, ale lepszym niż przed rokiem. Od grudnia 2016 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2018

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w kwietniu 2018 r.


Jak podaje GUS, w kwietniu tego roku wartości czterech składowych odnoszących się do przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu detalicznego i usług zmniejszyły się w stosunku do odnotowanych przed miesiącem, ciągle jednak pozostają wyższe rok wcześniej (wyjątkiem jest tylko handel detaliczny. Od początku roku wartości wszystkich składowych kształtują się na poziomie wyższym od średniej długookresowej.

Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są niższe od zgłaszanych przed miesiącem. Natomiast w skali roku wyższy okazał się poziom wskaźnika ocen prognostycznych

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w kwietniu 2018 r. wynosi 108,2

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartości składowych odnoszących się do przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu detalicznego i usług kształtują się w kwietniu na niższym poziomie niż przed miesiącem.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu 2018 r. kształtuje się na poziomie dodatnim, ale niższym niż w ostatnich trzech miesiącach. Bieżący portfel zamówień krajowy i za-graniczny oraz przewidywania dotyczące produkcji są mniej korzystnie niż w marcu. Odnotowy-wany jest nieznaczny wzrost stanu zapasów wyrobów gotowych, po spadku sygnalizowanym przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym jest w kwietniu niższy niż w ostatnich trzech miesiącach.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w kwietniu na dodatnim poziomie, podobnym jak przed miesiącem. Utrzymują się korzystne oceny bieżącego portfela zamówień krajowego i zagranicznego. Prognozy zatrudnienia są mniej pozytywne od formułowanych w ostatnich sześciu miesiącach.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie utrzymuje się na po-ziomie dodatnim, zbliżonym do odnotowanego w marcu.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


Od lutego 2015 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, w kwietniu br. – niższym od notowanego w ostatnich trzynastu miesiącach. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są najmniej optymistyczne od grudnia 2017 r.; prognozy sprzedaży są korzystne, ale ostrożniejsze od formułowanych od marca ub. r. Bieżący stan zapasów towarów jest nadal nadmierny, choć w porównaniu z marcem br. jego poziom zmniejsza się.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie niższym niż w ostatnich trzynastu miesiącach.


Wskaźniki ufności – Usługi


W kwietniu wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na dodatnim poziomie, ale niższym od notowanego w ostatnich trzech miesiącach. Według dyrektorów jednostek zarówno ogólna sytuacja gospodarcza jak i popyt na usługi w ostatnich trzech miesiącach poprawiły się, choć diagnozy te są ostrożniejsze od formułowanych w marcu. Prognozy popytu są korzystne, zbliżone do przewidywań sprzed miesiąca.

fot. mat. prasowe

Wskaźniki ufności – Usługi

Wskaźnik ufności w usługach jest w kwietniu niższy niż w ostatnich trzech miesiącach.


Bariery działalności przedsiębiorstw


W kwietniu w budownictwie, handlu detalicznym, przetwórstwie przemysłowym i usługach najczęściej wymienianą barierą są koszty zatrudnienia. Jednostki budowlane i przemysłowe jako drugą co do istotności barierę wskazują niedobór wykwalifikowanych pracowników, podmioty handlu detalicznego – zbyt dużą konkurencję na rynku, a usługowe – niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne.

W porównaniu z kwietniem ub. r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem pracowników w przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i usługach. Rzadziej niż w analogicznym miesiącu 2017 r. w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, usługach i handlu detalicznym zgłaszano problemy wynikające z niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej. W usługach, budownictwie oraz handlu detalicznym zdecydowanie mniej znaczącą niż przed rokiem barierą jest zbyt duża konkurencja na rynku (w usługach zarówno firm krajowych jak i zagranicznych). Mniej odczuwana niż w kwietniu 2018 r. jest także bariera niedostatecznego popytu w usługach, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym (zarówno popytu krajowego jak i zagranicznego).

Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych


W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane zarówno przez firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe jak i budownictwo wynosi 82,8% i jest większe od notowanego przed rokiem (79,5% w kwietniu 2017 r. w przetwórstwie przemysłowym, 76,9% w budownictwie). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują producenci pozostałego sprzętu transportowego, mebli, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – wyrobów tekstylnych oraz farmaceutycznych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: