eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakiej oferty pracy szukają Polacy?

Jakiej oferty pracy szukają Polacy?

2018-04-05 13:36

Jakiej oferty pracy szukają Polacy?

Jakiej pracy szukają Polacy? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Bieżący rok ma być okresem zmian zawodowych. Na to przynajmniej wskazują przeprowadzone pod koniec minionego roku badania Praca.pl, które dowiodły, że o zmianie pracy myśli aż 4 na 10 Polaków.

Przeczytaj także: W rekrutacji wygrywają pieniądze

Wiadomo jednak, że droga od postanowień noworocznych do ich realizacji często jest kręta i wyboista - co 5. z badanych przyznał, że zeszłorocznych postanowień nie udało mu się zrealizować. Czy w tym roku będzie podobnie?

Niedawne badanie Work Service pokazało, że zmianę pracy na przestrzeni nadchodzących dwóch lat rozważa 19,8 proc. polskich pracowników. Dowodem na wzmożone poszukiwania pracodawcy mogą być statystyki prowadzone przez Praca.pl. Wynika z nich, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku w umieszczonej w tym serwisie wyszukiwarce ofert pracy odnotowano niemal 500 000 unikalnych wyszukiwań ogłoszeń. Jaka praca interesuje nas najbardziej?

Okazuje się, że największą popularnością cieszą się oferty w zawodach związanych z transportem. Ponad 13 800 unikalnych wyszukiwań dotyczyło ogłoszeń o pracę dla kierowców, zarówno zwykłych, jak i na samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony (kategoria C+E).

W dalszej kolejności szukający pracy byli zainteresowani zatrudnieniem w handlu w charakterze przedstawiciela handlowego, a także sprzedawcy. Takie hasła były użyte w wyszukiwarce prawie 8 000 razy. W czołówce pod względem wyszukiwania znalazły się też takie hasła i profesje jak: pracownik biurowy, księgowy i kierownik.

fot. mat. prasowe

W jakich obszarach pracownicy szukają pracy?

Na czele rankingu znajdują się zawody związane z transportem.


Analizując ilość CV przesłanych na zamieszczone na Praca.pl ogłoszenia rekrutacyjne obserwujemy, że od wielu miesięcy największym zainteresowaniem cieszą się ogłoszenia na asystenta/tkę ds. administracji biurowej – notujemy ponad 100 aplikacji na jedną ofertę.

Brakuje rąk do pracy


Ludzie szukają pracy, a pracodawcy szukają pracowników. Trzecia edycja badania Barometr Zawodów realizowana na zlecenie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wykazała, jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach.

Braki pracowników będą najbardziej odczuwalne w branży budowlanej, transportowo-spedycyjnej, gastronomicznej. Skąd się biorą problemy ze znalezieniem pracowników w tych branżach? Według barometru wpływ na to mają m.in. mało ciekawe i słabo płatne oferty pracy czy też brak niezbędnych umiejętności u kandydatów oraz ich niewystarczające doświadczenie zawodowe.

fot. mat. prasowe

W jakich obszarach pracodawcy szukają pracowników

Na Praca.pl najczęściej pojawiają się ogłoszenia z obszaru sprzedaży i obsługi klienta, produkcji oraz pracy fizycznej.


Na Praca.pl najczęściej pojawiają się ogłoszenia z obszaru sprzedaży i obsługi klienta, produkcji oraz pracy fizycznej.

W 2018 roku pracodawców czekają dalsze problemy ze znalezieniem pracowników. To dobre wieści dla pracowników, gdyż zwiększa to szanse na lepsze warunki zatrudnienia, w szczególności wyższe wynagrodzenie.

Z kolei problemem firm może być to, że niedobór siły roboczej wpłynie na zwolnienie tempa ich rozwoju.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, oferty pracy, poszukiwanie pracy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: